Kolektory słoneczne czy warto?

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

rafus22
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 21 lis 2006, 18:30
Lokalizacja: Podkarpacie
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: rafus22 » 09 sty 2013, 19:40

witam odnośnie kolektorów to mam taki problem ze mam je na dachu garażu założyłem je w maju .sąsiad za płotem mieszka od strony zachodu i właśnie od zachodu zaraz w maju posadził duże jodły teraz jakieś 3-3,5m wysokości. Na domiar złego jeszcze jest na jego posesji brzoza tak ze po południu mam już zacienione kolektory a co dopiero będzie jak kolektory będą na słońcu tylko do południa a potem już w cieniu. nie miałem gdzie założyć kolektorów bo dach mam na wschód i zachód .Nie wiem co wymyślić żeby je przestawić, kotłownia jest tez od zachodu .Jedyne rozwiązanie jakie widzę to postawić je na jakimś maszcie rurze lecz chyba wysoko bo drzewa rosną . Rozmowa nie ma sensu

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Indiana » 09 sty 2013, 20:45

Nie da się na ścianie szczytowej domu postawić ich na konstrukcji? Zawsze można wyspawać jakąś konstrukcję stalową aby podnieść je na garażu, tylko jeśli ta brzoza jest blisko może być konieczność dospawywania po metrze co jakiś czas :-)
A na poważnie, podaj jakiś rysunek na którym zamieść kierunek i odległość od kolektorów na garażu do drzew, to policzę wymaganą wysokość konstrukcji. Teraz Słońce jest najniżej nad horyzontem, więc bliżej wiosny będzie coraz wyżej i drzewa coraz mniej będą przeszkadzać.

rafus22
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 21 lis 2006, 18:30
Lokalizacja: Podkarpacie
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: rafus22 » 10 sty 2013, 20:12

Obrazek
Przepraszam za moje zdolnosci artystyczne ale w tej chwili tak to wyglada juz sam nie wiem gdzie moglbym dac kolektory

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Indiana » 10 sty 2013, 22:03

W tej sytuacji najprościej będzie nic nie robić - do wczesnego popołudnia kolektory dają zdecydowaną większość dziennego uzysku, więc uzyski od godziny 14-15 niewiele już wnoszą.

rafus22
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 21 lis 2006, 18:30
Lokalizacja: Podkarpacie
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: rafus22 » 12 sty 2013, 14:34

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


mniej wiecej tak to wyglada

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: instalator 7 » 14 sty 2013, 15:53

bachus pisze:
instalator 7 pisze:Dobre kolektory to oczywiście m.in. sprawdzony i bezusterkowy heat pipe :)

Właśnie nie!!! W heat pipe cały szkopuł między innymi polega na tym, ze czynnik przepływający poprzez kolejne skraplacze połączone szeregowo jest podgrzewany przez już ogrzane poprzednie skraplacze. Załóżmy, że przy pewnym promieniowaniu skraplacz może ogrzać czynnik tylko do 100 stopni. O ile pierwsze skraplacze pracują z maksymalną swą sprawnością to każdy następny w szeregu pracuje z coraz to mniejszą. ponieważ każdy następny podgrzewa już podgrzany czynnik poprzez poprzedni skraplacz dochodząc do paradoksalnej sytuacji gdzie ostatnie już nic nie podgrzewają ( bądź w bardzo niewielkim stopniu ) bo czynnik osiągną już swoją maksymalną temperaturę. Wniosek z tego taki, że im więcej rur w szeregu tym mniejsza sprawność i wydajność takiego zestawu. Dla tego nie ma dobrych heat pipe!!!

Właśnie tak!!!. To co Pan opisał ma znaczenie dopiero przy większych instalacjach, dlatego mądrzejsi instalatorzy montują instalacje składające się z więcej niż 4 takich kolektorów kolektorów w układzie szeregowo-równoległym zamiast szeregowym. A skraplacz może nagrzewać się do znacznie wyższych temperatur niż 100 stopni.

ekolektory89
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 26 gru 2012, 23:04
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: ekolektory89 » 17 sty 2013, 19:25

Witam. Nie jestem przedstawicielem żadnej firmy, jestem zadowolonym użytkownikiem kolektorów słonecznych i chciałbym was zaprosić na mój kanał na youtube i blog.

Blog: www.ekolektory.eu

Youtube: http://www.youtube.com/user/ekolektory89

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 sty 2013, 8:28

jestem zadowolonym użytkownikiem kolektorów słonecznych
Można znać przyczynę?

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Indiana » 18 sty 2013, 12:33

Według badań NFOŚ ponad 90% osób, które skorzystało z dotacji na kolektory są zadowolone z ich montażu. Dlaczego? Chyba każdy wie, z wyjątkiem niedouczonych forumowych trolli.......

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 sty 2013, 12:50

90 % ludzi uważa też, ze można przyklejać styropian za ścianą i fundamentem - a fizyka budowli to wyklucza.
90% ludzi uważa, że dom zużywający na ogrzewanie, 50kWh/m2 rocznie - to dom energooszczędny - a to już nie jest budownictwo
90% zapytanych jak ma dom izolowany - odpowie z czego składa się ściana - a przy identycznych izolacjach więcej ucieka do gruntu, niż ścianami i dachem razem.
90% ludzi uważa, że ogrzewanie prądem jest najdroższe...

Itd ...itd ...

90% badanych z bólem głowy, będąc pewnymi, że przyjmują środki przeciwbólowe a dostawali placebo - ból się zmniejszał - Mało tego ! Okazało się, że tabletki o czerwonym kolorze działały lepiej niż białe!

Ludzie są zadowoleni - bo chcą tego!!! Cieszą się choć nie potrafią powiedzieć ile ich rocznie kosztuje m3 cwu!!!!

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: bajbaga » 18 sty 2013, 13:17

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Ludzie są zadowoleni - bo chcą tego!!!!


No właśnie.
Nie muszą ściubić wody.
Żona i córki zadowolone.
Pies od nich nie ucieka.......
Pogodne życie.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 sty 2013, 13:22

... a o wadach auta sąsiada - dowiemy się po jego sprzedaży!

Indiana
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1455
Rejestracja: 25 paź 2008, 19:36
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Indiana » 18 sty 2013, 14:24

Proszę się nie powoływać na fizykę budowli i inne dziedziny nauki przy udowadnianiu swoich głupich przemyśleń. Aby podyskutować na te tematy, należy najpierw się dokształcić, a potem zabierać głos. Prosta logika niedouczonego miejskiego głupka to nie to samo, co fizyka budowli.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 sty 2013, 14:48

Należy znać fizykę budowli !!! Jak jakiś głupek nie zna - to może przykleić styropian od zewnątrz! Naprawdę - fizyka jest ważna!

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Kolektory słoneczne czy warto?

autor: bajbaga » 18 sty 2013, 14:59

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Należy znać fizykę budowli !!! Jak jakiś głupek nie zna - to może przykleić styropian od zewnątrz! Naprawdę - fizyka jest ważna!


No to mamy jasność - Pan Duda tak przykleja.


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów