SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

grzeli
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 72
Rejestracja: 22 paź 2011, 7:44
Kontaktowanie:
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: grzeli » 30 sie 2012, 11:30

Trochę się nie zgodzę jeżeli chodzi o zawór mieszający.
Może się stać tak,że dana instalacja będzie potrzebowała niższej temp niż wymagana 45stC na kotle.
Jak to wyregulujesz?
Załóżmy,że sterownik obniży temp na kotle przy 9stC do 45stC a Twojej instalacji przy tej zewnętrznej wystarczy 38stC.Uważam,że biorąc pod uwagę nowe budownictwo jest to bardzo przydatne urządzenie w instalacji.

wilkxt
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2012, 14:13
Lokalizacja: Bytom
Kontaktowanie:
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: wilkxt » 30 sie 2012, 13:03

Jarecki79 pisze:Ja bym tego nie stosował, pompę mieszającą w sterowniku Bruli idzie przełączyć na np. cyrkulacyjną cwu. a jak bojler jest blisko, to pompę ładującą CWU można przełączyć na tryb mieszająca+CWU i wystarczy.


Pewnie tak zrobię (bo mam bojler blisko pieca), przełaczę pompę CWU w tryb mieszająco-ładujący
pozdrawiam
tomek

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Jarecki79 » 30 sie 2012, 14:12

wilkxt pisze:
Jarecki79 pisze:Ja bym tego nie stosował, pompę mieszającą w sterowniku Bruli idzie przełączyć na np. cyrkulacyjną cwu. a jak bojler jest blisko, to pompę ładującą CWU można przełączyć na tryb mieszająca+CWU i wystarczy.


Pewnie tak zrobię (bo mam bojler blisko pieca), przełaczę pompę CWU w tryb mieszająco-ładujący


Ok, z zaworem tak jak mówiłem wcześniej. Nie uważam, aby musiał być w każdej instalacji.
Tam, gdzie potrzeba, owszem można. Jak wspominałem ma to sens, jak chcemy obniżyć temp. na instalację domową lub obsłużyć kolejny układ grzewczy. Zawór nie musi być elektronicznie sterowany, wystarczy z manualnym pokrętłem, ruszysz to może 3-4razy w sezonie.

W kwestii ochrony powrotu przy sterowniku Bruli wystarcza to, co oferuje sterownik w funkcji CWU+mieszająca jak bojler jest blisko kociołka

czejen
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 08 sie 2012, 22:29
Lokalizacja: Zawidów
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: czejen » 09 wrz 2012, 11:24

Ja już sie prawie zdecydowałem. Pod wpływem waszych opinni chyba wybiore 12KW.
Mam jeszcze kilka pytań:
1. Jaka budowa czopucha jast najbardziej optymalna (z tyłu czy z góry)? - jestem w fazie budowy komina wiec moge dostosować komin do pieca.
2. Jak to jest jeśli naprzykład po gwarancji przerdzewieje wymiennik - można naprawić / wymienić, ile to kosztuje?
3. I jak to jest z tymi sterownikami - można prośić jakąś aktualną listę sterowników w hierarchii od najgorszego do najlepszego?
Dziękuję za odpowiedz.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Jarecki79 » 09 wrz 2012, 11:47

czejen pisze:Ja już sie prawie zdecydowałem. Pod wpływem waszych opinni chyba wybiore 12KW.
Mam jeszcze kilka pytań:
1. Jaka budowa czopucha jast najbardziej optymalna (z tyłu czy z góry)? - jestem w fazie budowy komina wiec moge dostosować komin do pieca.
2. Jak to jest jeśli naprzykład po gwarancji przerdzewieje wymiennik - można naprawić / wymienić, ile to kosztuje?
3. I jak to jest z tymi sterownikami - można prośić jakąś aktualną listę sterowników w hierarchii od najgorszego do najlepszego?
Dziękuję za odpowiedz.


Ad.1
Jak budujesz komin, to bez znaczenia
Aktualny termin oczekiwania to 5tygodni, aczkolwiek u kolegi Karoka jest jeszcze 12kW z czopuchem do tyłu i okrągłą końcówką pod komin fi.160mm. To możesz mieć od ręki. Dla takiego rozwiązania dół wejścia kominowego robisz na wys. 108-109cm, aby móc podłożyć gumę pod kocioł oraz stopkę podajnika

Ad.2 Nie przerdzewieje zaraz po gwarancji. Jakby układ był np. zamknięty i nie zadziała zabezpieczenie, to coś może puścić np. spaw, to można pospawać. Sam wymiennik teoretycznie też idzie wymienić, nie było jeszcze takiej sytuacji.

Ad.3
Nie ma czegoś takiego, to zależy od Twoich upodobań i preferencji, wszystkie sterowania sa dobre i zaawansowane, tyle,że maja inne funkcjonalności.
Wymienię od najprostszych w budowie i obsłudze po najbardziej rozbudowane.

a) RT09pid, obsługuje pompę c.o., cwu, podajnik, dmuchawę. Ma strefy czasowe tylko na układ C.O., wyjście na panel domowy

b) Skorpion Plus, pompa c.o., cwu, dmuchawa, podajnik. Strefy czasowe dobowe na c.o., cwu z możliwością STOP-u grzania w wybranych godzinach. Jest wyjście USB do aktualizacji softu. Zapis histori pracy, rysowanie wykresów pracy kotła na kolorowym ekranie sterownika. Wyjście na termostat pokojowy

c) Cobra, typowo pompa c.o., cwu, dmuchawa, podajnik. Strefy czasowe dobowe/tygodniowe, większy wyświetlacz, zapis historii pracy, wykresy pracy na ekranie większego kolorowego wyświetlacza, wyjście USB do aktualizacji softu. Jest też wyjście RS-485 na moduły rozszerzeń, moduł Alligator steruje zaworem mieszającym, trzecią pompą za zaworem np. na układ podłogowy, czwarta pompą cyrkulacyjną cwu. Kolejny dostepny moduł to GSM Spider do sterowania kotłem przy pomocy SMS-ów

d) Bruli, ma wbudowany moduł internetowy i można go podłączyć do internetu (np.router będzie potrzebny i dociągnięcie komunikacji do kotłowni). Obsługuje pompę c.o., cwu, mieszającą. Funkcję pompy mieszającej można zamienić na cyrkulacyjna bądź podłogową. Dmuchawa, podajnik. Programatory tygodniowe, w opakowaniu są czujniki wewnętrzne oraz zewnętrzny, ale bez przewodów- to trzeba dokupić samodzielnie i podłączyć. Sterownik ma wyjście RS, przez które dokonujemy m.in. aktualizacji softu. Trzeba do części nowych kompów dokupić przejściówkę z USB-na RS, polecana jest marki Digitus. Sam bruli ma klasyczny wyświetlacz 2x 16znaków, podobnie jak RT09pid

e) IRYD PID FL, spory wyświetlacz graficzny, obsługa 4pomp, tj. c.o., cwu, cyrkulacyjnej oraz pompy za zaworem na grzejniki bądź podłogówkę, dmuchawa, podajnik. Wyjście na dwa piloty do sterowania kotłem oraz układem za zaworem jako opcje. Można także dobrac czujnik pogodowy z przewodem, działa na układ c.o. oraz za zaworem w zaleśności od wyboru w sofcie. Jest wyjście dla przyszłego modułu internetowego, nie sądze jednak, aby pojawił się przed lutym przyszłego roku.


Przemyśl zatem co Ci jest potrzebne do sterowania. Co musisz mieć a co będzie nieużywane bądź zbędne

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 14 wrz 2012, 11:17

Po lekturze forów, opinii i innych tego typu materiałów wybrałem dla siebie model SKAM-P Premium w wersji 25KW.
Pytanie, czy dobrze dobrałem moc, znajomi mi mówią, że przesadziłem.
Dom ma powierzchnie 210 mkw, stare budownictwo, grube ściany z delatacją, dodatkowo styropian 5 cm + akryl. Okna nowe, zasobnik CWU 300l wspomagany solarami próżniowymi. Instalacja na grzejnikach PURMO, rurki miedziane, obecnie super się sprawdza.
Czy to nie zbyt duża moc ?? Będę wdzięczny za info.

Piec zamówiłem dzisiaj, ze sterownikiem RT09pid. Tutaj też mam pytanie, ma on możliwość sterownia czasowego C.O. a co z CWU ? Nie ma nas w domu w ciągu dnia, więc chciałbym aby wody nie podgrzewał cały czas, czy ten sterownik zrealizuje tą funkcję ??

pzdr,
Przemek

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Jarecki79 » 14 wrz 2012, 14:37

Dla starego bud. z grubymi ścianami nie popełniłeś wielkiego błędu wybierając moc 25kW
Pewnie i 17kW by także to ogrzało w nasza normalną zimę
Jeszcze możesz dokonać zmiany na moc 17kW

RT09pid ma strefy czasowe na układ C.O.
Za ok. miesiąc powinna wyjść już seryjna partia także ze strefami na CWU.

Jeżeli strefy czasowe na CWU są potrzebne, to można wybrac o 100zł droższy model sterownika Skorpion Plus, to możesz także w zamówieniu jeszcze zmienić.

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 15 wrz 2012, 10:41

Dziękuje za info.
Co oznacza w "normalną zimę" ?
Chodzi mi o to, że 25 KW będzie zużywał dużo więcej opału, czasami bez celu.
Natomiast w przypadku 17KW czy może wystąpić problem z niedogrzaniem ?
Rożnica, w spalani na sezon, wynikająca z mich obliczeń może wynosić nawet tonę, więc jest znacząca.

Czy wszyscy mają takie dylematy podczas wymiany pieca ? :)
Obecny piec jest gabarytowo mały, jednak nie mam pojęcia jaką ma moc.
w sezonie spalam około 6 ton węgla. Czy jestem w stanie tyle samo spalić w Skam P-Premium ?

pzdr,

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Jarecki79 » 15 wrz 2012, 17:31

Normalna zima, to taka, gdzie głównie mamy temp. w okolicy 0 do -5st.C a tylko kilka dni przymrozi do -20st.C

Powinieneś w kotle automatycznym spalić mniej.

Model 17kW pracować może do 21kW mocy, sam wiesz najlepiej jak masz dom ocieplony.
Ja go fizycznie nie widzę ani nie znam.

Takie dylematy są częste jak mamy dom na przełomie wyboru dwóch wielkości kotła.

Zakładając straty ciepła 80W/m2 dla starszego budynku po wykonanym dociepleniu można przyjąć,że model 17kW dobieramy do 210m2 dla warunków mocnej zimy -20st.C
Przy stratach ciepła 70W/m2 można dobrać do 240m2....

W praktyce wychodzi w ostatnim czasie tak,że powyżej 200m2 do 280m2 wybierana jest moc 25kW

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 15 wrz 2012, 19:45

Chyba zmienię na ten 17KW ze sterownikiem Scorpion Plus.
Dzisiaj rozmawiałem ze znajomą która ma piec na ekogroszek lokalnego producenta, bardzo marudziła. Piec chyba ma już kilka lat, ale twierdzi że na sezon grzewczy wydaje czasami i 10 tys, chore. Mówiła mi także, że bardzo dużo zależy od węgla który się kupi. Czy to prawda ?
Na ten moment wyleczyła się z pieców z podajnikiem, w drugim domu wstawia tradycyjny z nadmuchem. Ciekaw jestem opinii na ten temat.
Jak długo można palić na ruszcie awaryjnym, chodzi mi oto co ile takie palenisko trzeba uzupełniać ?
Mam sporo drewna, którym obecnie, w okresach przejściowych opalam w piecu. Ciekaw jestem czy w nowym urządzeniu także będzie taka możliwość ?

pzdr,

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Jarecki79 » 16 wrz 2012, 9:33

My stosujemy inne palniki, któe radzą sobie także z gorszymi, bardziej szlakującymi opałami.
Generalnie można stosować ekogroszki, miały, groszki, eko z węgla brunatnego zwane czeskim opałem. Granulacja 0-32mm

Ważne jest też sterowanie, jak jest automatyczne, to odpada problem z jego obsługą

Co do rusztu - na górnym mocowaniu spalisz na bieżąco mniejszą ilość drewna bez większych ceregieli. Łatwiej pójdzie przy niższych temp., gdy kocioł będzie zmuszony do pracy na nieco wyższej mocy

Na dolnym uzyskujesz już spora komorę awaryjną i wszystko będzie zależało tutaj od Twoich umiejętności palenia tradycyjnego, bo otrzymasz w tym momencie typowy model górnego spalania.
Gasisz palnik, uchylasz dolne drzwiczki i "jedziesz" jak na kopciuszku

michalpol999
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 16 wrz 2012, 12:13
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: michalpol999 » 16 wrz 2012, 15:27

Witam wszystkich. Zauważyłem że mój dotychczasowy kocioł zaczyna przeciekać, liczę że wytrzyma jeszcze, ale w razie czego lepiej się zorientować wcześniej . Zastanawiam się w razie czego nad Skam-p Premium, i teraz pytanie 17kW czy 25kW? Na razie piec ogrzewa 120m2(parter). Lecz w razie wymiany doszło by jeszcze 30m2 w budynku obok domu (odległość ok 6m) a w przyszłości (2-3lata) planuję zagospodarować poddasze czyli jeszcze tak z 100m2 + jeszcze CWU 120l. Dom jest z lat 70-tych, niedocieplony cegła kratówka, wewnątrz pustak, okna nowe 5-komorowe. W momencie zagospodarowania poddasza, będzie już docieplenie ścian i dachu. I jeszcze jedno pytanie gdzie w woj. łódzkim można zakupić taki piec?

grzeli
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 72
Rejestracja: 22 paź 2011, 7:44
Kontaktowanie:
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: grzeli » 16 wrz 2012, 15:57

Kocioł wyśle ci sprzedawca.
17 kW będzie dobry na teraz i na później jak docieplisz i powiększysz powierzchnię.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Jarecki79 » 16 wrz 2012, 17:04

k/Łodzi współpracujemy z instalatorem z okolic Skierniewic.
Możesz jednak kocioł zamówić też u nas, w okolice Łodzi jeździmy co jakiś czas.
W ciągu 2tygodni będę prawdopodobnie także w ten rejon jechać.

Po całej rozbudowie wystarczyć powinien 17kW
Teraz 17-ka też sobie z tym mniejszym obiektem poradzi, można z niej w razie potrzeb wymontowac jedną płytę żeliwną

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 16 wrz 2012, 18:22

Zdecydowałem się na wersję 17KW ze sterownikiem Scorpion Plus.
Po pierwszym sezonie rzetelnie przedstawię na łamach tego forum porównanie Skam P Premium i mojego starego pieca, może się komuś przyda.
Liczę, że takie porównanie będzie praktyczną reklamą dla tego pieca.

Pozdrawiam,


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Proximic [Crawler] i 12 gości

Gotowe projekty domów