Pracuję w zakładzie prefabrykacji, który produkuje między innymi stropy typu Żerań, Teriva i filigran więc mam dość dobre porównanie.
Jeśli chodzi o kształt płyt to wszystko zależy od producenta, my wykonujemy na zamówienie elementy zakończone jedno lub obustronnie ścięciem, które stosuje się w przypadku wykuszy. Podobnie jest z długością płyt - od 140 do 716cm jest 76 długości pośrednich. Standardowe szerokości to 89, 119 i 149cm. Dodatkowo wprowadziliśmy ostatnio szerokość 59cm.
Płyty przez nas oferowane mają nośności 450, 600, 750 i 1000 kg/m2. Są to dopuszczalne obciążenia zewnętrzne ponad ciężar własny elementu. W przypadku domków jednorodzinnych najczęściej stosowane są płyty o nośności "450", czasem oznaczane również jako "4,5".
Głębokość oparcia na podporze, którą zalecam klientom w przypadku ścian z gazobetonu wynosi 10cm (8cm jako minimum). Ponadto trzeba zawsze dokładnie przeanalizować projekt - często jest tak, że siły w słupach podpierających płatwie są duże i trzeba w tym miejscu zrobić wylewkę albo zastosować płytę o większej nośności z dodatkowym ceownikliem przenoszącym siłę na sąsiednie elementy.
Odwiedziłem sporo budów i widziałem wiele różnych sposobów wykonania tego typu stropów. Niestety przyjęło się z uwagi na sporą "idiotoodporność" płyt kanałowych, że można je układać byle jak i byle gdzie. Takie podejście skutkuje późniejszymi zarysowaniami złączy podłużnych, których niemal nie można naprawić.
Ceny: Teriva ok. 60 zł/m2 (belki +pustaki); Żerań: nie mam zielonego pojęcia.
Teriva podobnie jak Żerań występuje w kilku odmianach.
Porównanie ceny stropu Teriva-I o rozstawie belek co 60cm i nośności 150 kg/m2 ze stropem kanałowym - rozpiętość np. 540cm (ceny z VATem):
TERIVA-I
belki 1,67*86,99/4,80=30,26zł.
pustaki 6,67*4,70=31,35zł.
nadbeton 0,046*250=11,50zł.
cena jednostkowa brutto ~ 73 zł./m2
ŻERAŃ 450
płyta S-480x150x24/4,5 kosztuje 479,10zł.
cena jednostkowa brutto ~ 66,50zł./m2
Jeśli uwzględnić to, że wykonując strop z płyt kanałowych należy wypełnić zamki pomiędzy elementami, to koszt wykonania metra kwadratowego obu rodzajów stropu jest dość podobny ze wskazaniem na Żerań. Trzeba jednak pamiętać, że w tym konkretnym przypadku płyty kanałowe mają niemal trzykrotnie większą wytrzymałość niż strop pustakowo-żebrowy. Gdyby do wyceny wziąć strop Teriva o większej wytrzymałości, wycena wypadłaby zdecydowanie na korzyć Żerania.
Gizbern, nadal stosuje się stropy kanałowe podczas budowy domków jednorodzinnych. To tylko kwestia dostępności producenta w twojej okolicy. To dobre polskie stropy, a to że zanikają na pewnych terenach jest związane z upadaniem polskich wytwórni, tym że nie udało się sprywatyzować niektórych z nich oraz tym, że zagraniczne koncerny wprowadzają na nasz rynek własne patenty. Poza tym poziom kształcenia inżynierów projektantów na uczelniach technicznych w zakresie konstrukcji prefabrykowanych jest żaden. Jeden projekt semestralny i obowiązkowe wykucie na pamięć charakterystyki kilku starych systemów to za mało. W dobie masowego projektowania komputerowego czas starych fachowców już niemal przeminął, a nowi są zbyt pewni siebie, zarozumiali i zapatrzeni w kolorowe wykresy momentów zginających. Firmy, które nie mają kolorowych katalogów, które nie tworzą grup lobbingu, nie mają wystarczającej siły przebicia by promować własne produkty.