Projekt wiaty garażowej dwustanowiskowej

Praktyczne porady dotyczącego różnego rodzaju rozwiązań i konstrukcji. Pomysły na to, jak zbudować wiatę, wykonać wylewkę, jak zastosować drewno w łazience i wiele innych.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Janusz-88
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2017, 10:29
Projekt wiaty garażowej dwustanowiskowej

autor: Janusz-88 » 10 maja 2017, 10:32

Dzień dobry,
sprawa dotyczy mojego projektu wiaty garażowej (2 stanowiska), którą planuję postawić: widok z tyłu i z przodu. Niestety nie mam doświadczenia w obliczaniu konstrukcji drewnianych, dlatego prosiłbym o radę, czy taka konstrukcja jest przede wszystkim bezpieczna. Wiata będzie stała w 2. strefie śniegowej. Szczegóły techniczne planowanej konstrukcji:

Mocowanie do podłoża: stopy fundamentowe, głębokość otworu 1 m, średnica 25 cm, w którym zostanie zalany pręt zbrojeniowy z uchwytem na słupy drewniane.

Konstrukcja drewniana:

  • wymiary podstawy (zewnętrzny rozstaw słupów): szerokość 580 cm, długość 500 cm,
  • wymiary całkowite zadaszenia: szerokość 610 cm, długość 600 cm,
  • przekroje drewna (kolory na rysunku to nie jak będzie malowana, ale ułatwienie w określeniu które jest które ): słupy i zastrzały 14x14 cm (białe), oczepy (zielone) 20x14 cm, krokwie 20x8 cm (żółte). Na czerwono jest zaznaczony oczep, który będzie jednocześnie spełniał funkcję krokwi 20x14 cm.
  • Odległość pomiędzy krokwiami około 56 cm,
  • nachylenie dachu: 3 stopnie,
  • wysokość wiaty: przód 270 cm, tył 235 cm,
  • dach zostanie wykonany z płyt OSB (grubość 18 lub 22 mm), 2 warstwy papy albo blacha trapezowa (po obliczeniu kosztów być może ta druga opcja).


Proszę o opinię użytkowników forum, czy taka konstrukcja jest bezpieczna, czy wytrzyma obciążenie śniegiem (czy będę musiał odśnieżać). Ewentualne uwagi są mile widziane, ponieważ być może jest przewymiarowana i można wykonać pewne elementy z mniejszych przekrojów (które?), a np. krokwie dać w większej odległości od siebie. Nie ukrywam, że chciałem dać płytę falistą bitumiczną bez płyt OSB (taniej), ale z tego co czytałem, to kąt nachylenia dachu jest zbyt mały. Chociaż pod tym będą stały tylko samochody, więc jak kapnie trochę wody nie zaszkodzi. Dodatkowo, jak długie powinny być zastrzały?

Dziękuję.

luk88
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 10 lip 2018, 13:46
Re: Projekt wiaty garażowej dwustanowiskowej

autor: luk88 » 10 lip 2018, 14:12

Wraz z żoną mamy dwa samochody i postanowiliśmy kupić wiatę która pomieci dwa auta. Taką wiatę zakupiliśmy w dudimex była to wiata krokus duo. Jest dobrze wykonana i nie ma z ną żadnych problemów.


Wróć do „Zrób to sam - rozwiązania własne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów