« Zobacz poprzedni temat
podstaw ciąg dalszy

Jak podłączyć pojedyńczy włącznik oświetlenia !!

Mam problem z podłączeniem włącznika !! Jedna żarówka i zwykły pojedynczy włącznik. Ze ściany wychodzą trzy kable (wszystkie czarne bo to stara instalacja) Sad na włączniku są cztery gniazda Way 1, Way 2, Com i osobno uziemienie - ze schematu wynika, że podłączyć należy kabel fazowy do Com, kabel zerowy do way2 a kabel ochronny do uziemienia - niby nic trudnego ale jak sprawdzic który kabel to który - przy użyciu probówki wynika że napięcie jest w dwóch (przy jednym kablu mocniej świeci probówka przy drugim mniej) a przy zerowyw wiadomo że nie świeci - jak podłączyłem kabel świecący mocniej pod com a zerowy do way 2 a trzeci dyndał swobodnie to działało oświetlenie - gdy ten trzeci podłączyłem do uziemienia (ten słabo świecący) to nie działa Sad jaki kabel jest który i jak to podłączyć - mógłbym ten trzeci zaizolować i byłoby bez problemu ale na schemacie napisane jest ze uziemienie musi być podłączone więc chciałbym zrobic to dobrze Smile Proszę o pomoc i z góry dziękuje !


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Hmm...najlepiej zainwestuj w miernik i kup normalny wyłącznik za ok. 7,-pln
a jeśli wychodzą 3 kabelki to zapewne 1 jest fazowy a 2 pozostałe idą do lampy (żyrandola) po to aby zaświecać 1 lub 2 sekcje żarówek.
Więc nie kombinuj nam tu z jakimiś uziemieniami i przewodami zerowymi w wyłączniku Smile


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Witajcie!
Zrobiłem modernizację przewodów elektrycznych w mieszkaniu z aluminiowych na miedziane. 3x1,5 kwadrat na oświetlenia i 3x2,5 kwadrat na gniazda wtykowe. Ze wszystkim sobie poradziłem, lecz puszkę rozgałęźną zdemontowałem i nie spisałem sposobu połączenia kabli i zaczął się kłopot. W załączeniu szkic. Czy jest ktoś wstanie podać mi jak podpiąć kable w kostce?
Od bezpiecznika przewód 3 żyłowy i dalej przesyłowy następnie oświetlenie łazienka i przedpokój przełączniki jednostopniowe. Dwa przewody od licznika i przesyłowy wiem jak podłączyć do kostki natomiast jak podpiąć na jednej kostce te dwa pomieszczenia?
Za wszelką pomoc dziękuję.
Nie wiem jak wkleić szkic, aby zobrazować zagadnienie


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz

E-łazienki

  • Wybieramy drzwi do łazienki

    Wybieramy drzwi do łazienki

    Łazienka to specyficzne pomieszczenie – najczęściej niestety niezbyt duże, za to nieodzowne w każdym mieszkaniu i domu. Dlatego wybierając drzwi...

E-okna

E-instalacje

E-izolacje

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter