« Zobacz poprzedni temat
podstaw ciąg dalszy

Jak podłączyć pojedyńczy włącznik oświetlenia !!

Mam problem z podłączeniem włącznika !! Jedna żarówka i zwykły pojedynczy włącznik. Ze ściany wychodzą trzy kable (wszystkie czarne bo to stara instalacja) Sad na włączniku są cztery gniazda Way 1, Way 2, Com i osobno uziemienie - ze schematu wynika, że podłączyć należy kabel fazowy do Com, kabel zerowy do way2 a kabel ochronny do uziemienia - niby nic trudnego ale jak sprawdzic który kabel to który - przy użyciu probówki wynika że napięcie jest w dwóch (przy jednym kablu mocniej świeci probówka przy drugim mniej) a przy zerowyw wiadomo że nie świeci - jak podłączyłem kabel świecący mocniej pod com a zerowy do way 2 a trzeci dyndał swobodnie to działało oświetlenie - gdy ten trzeci podłączyłem do uziemienia (ten słabo świecący) to nie działa Sad jaki kabel jest który i jak to podłączyć - mógłbym ten trzeci zaizolować i byłoby bez problemu ale na schemacie napisane jest ze uziemienie musi być podłączone więc chciałbym zrobic to dobrze Smile Proszę o pomoc i z góry dziękuje !


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Hmm...najlepiej zainwestuj w miernik i kup normalny wyłącznik za ok. 7,-pln
a jeśli wychodzą 3 kabelki to zapewne 1 jest fazowy a 2 pozostałe idą do lampy (żyrandola) po to aby zaświecać 1 lub 2 sekcje żarówek.
Więc nie kombinuj nam tu z jakimiś uziemieniami i przewodami zerowymi w wyłączniku Smile


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Witajcie!
Zrobiłem modernizację przewodów elektrycznych w mieszkaniu z aluminiowych na miedziane. 3x1,5 kwadrat na oświetlenia i 3x2,5 kwadrat na gniazda wtykowe. Ze wszystkim sobie poradziłem, lecz puszkę rozgałęźną zdemontowałem i nie spisałem sposobu połączenia kabli i zaczął się kłopot. W załączeniu szkic. Czy jest ktoś wstanie podać mi jak podpiąć kable w kostce?
Od bezpiecznika przewód 3 żyłowy i dalej przesyłowy następnie oświetlenie łazienka i przedpokój przełączniki jednostopniowe. Dwa przewody od licznika i przesyłowy wiem jak podłączyć do kostki natomiast jak podpiąć na jednej kostce te dwa pomieszczenia?
Za wszelką pomoc dziękuję.
Nie wiem jak wkleić szkic, aby zobrazować zagadnienie


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz

E-instalacje

 • Jakie szambo?

  Jakie szambo?

  Do wyboru są gotowe zbiorniki z betonu lub tworzywa sztucznego. Jedne i drugie mają zalety, ale też i wady.

E-mieszkanie

 • Drewniany stół jak rzeka

  Drewniany stół jak rzeka

  Stół to nie tylko prosty mebel, przy którym można zjeść posiłek. Coraz częściej to także bardzo dekoracyjny element...

E-okna

 • Ogród zimowy - wykończenie

  Ogród zimowy - wykończenie

  Ogrody zimowe powoli przestają być w Polsce synonimem luksusu i dobrobytu, a zaczynają pełnić zwyczajne funkcje...

E-łazienki

 • Naturalne kosmetyki

  Naturalne kosmetyki

  Rozwój nowoczesnych technologii, w tym medycyny i kosmetologii, spowodował, że mocno odeszliśmy od dobrodziejstw natury,

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter