Pompy ciepła są obecnie w natarciu marketingowym i bez trudu znajdziecie ze wiele opracowań jakie to jest dobre rozwiązanie pod względem ekonomicznym.
Tu chciałbym przedstawić swoje ustalenia w tej sprawie oraz fakty, o których nie pisze się na pierwszych stronach ofert.
1. Czas życia pompy ciepła a w szczególności sprężarki jest ograniczony. Z deklaracji producenckich dla najdroższych pomp (wykonanych z najlepszych materiałów) wynosi on ok 20 lat dla Polski z umiarkowanymi zimami. Dla Polski z ciężkimi zimami czas ten się skraca do 12-15 lat.
2. Gdyby sprężarkę można było ot tak wymienić. Otóż już dzisiaj doświadczenia opisywane w sieci mówią o tym, że pompy zakupione w 2008 roku są nie serwisowalne - brak części i trzeba kupić nowe urządzenie.
3. Producenci dają nawet 5 letnią gwarancję na pompę. Cóż z tego skoro 1 raz a dla niektórych pomp 2 razy w roku (!!!) musicie zrobić przegląd za 300-400zł+ VAT. Co więcej, przegląd ten nie wydłuża okresu życia pompy, jedynie zapobiega jego skróceniu.
Czy spotkaliście się z tym aby ktoś uwzględnił te fakty w obliczeniach ekonomiczności rozwiązania. Odpowiedź brzmi NIE, bo gdyby uwzględnił okazałoby się, że PC na dzień dzisiejszy nie zapracują na siebie. A są one bardzo atrakcyjne dla sprzedawców i serwisantów, gdyż dają solidny przychód w długim okresie czasu.
Kolejna sprawa to głośność pomp powietrze - woda. To nie jest jakieś tam 52 dB. To jest aż 52dB. Jak zamontujcie blisko sypialni, poczujecie się jakbyście mieszkali blisko autostrady.
COP już zaczęło się mówić i pisać że uczciwy COP dla pomp powietrze-woda to 3 w zimie nawet poniżej 2.
Bufory ciepła. Aby uatrakcyjnić ofertę dzisiejsze PC mogą być montowane bez buforów ciepła, że niby płyta ogrzewania podłogowego spełnia taką funkcję. Powiedzmy sobie szczerze brak tych buforów powoduje skrócenie żywotności pracy PC i pogorszenie wyniku ekonomicznego gdyż nie można zastosować rozwiązań dwutaryfowch dla umów z ZE, a pompa pracuje dzięki energii elektrycznej. A nadto układ jest bardzo słabo sterowalny, np chcecie mieć duuużo cieplej w łazience - musicie grzać cały dom

Przy pompach gruntowych montujący PC wydłużają do granic możliwości sondy pionowe (bezpieczna granica wynikająca z obsługiwanych ciśnień 100m), gdyż 2 odwierty po 110m to dużo taniej niż 3 po 80m. Czy wiedzieliście o tym że sondy przy odwiertach pionowych mogą pracować tylko do określonego ciśnienia max 12bar - a sam czynnik musi też przecież być pod ciśnieniem wyższym od atmosferycznego. Jeszcze jak macie osiołka instalatora to dobije wam z 2bary i już widać że dla 100m odwiertu pracujecie "na bandzie". A jak taka sonda rozpadnie się na skutek pracy przy wysokim ciśnieniu mamy nową dziurę do wiercenia + przebudowę instalacji, skażenie wód gruntowych glikolem itd.
Kolejny temat to certyfikowani instalatorzy, a w zasadzie ich brak lub w cenach z kosmosu
Z drugiej strony z gazem jest też wiele problemów przyłącze (ceny robią się abstrakcyjne u mnie koszt około 8000zł), kominy dymowy i wentylacyjny też w okolicy 8000zł. Jedyne dobre to to że w nowych piecach najdroższym elementem się płyta główna pieca koszt do 2000zł. Jak wspominałem w pompie sprężarka, koszt w zasadzie nowej pompy o ile można wymienić.
Zatem mam na koszty 100k PLN pompa ciepła vs piec gazowy 31k PLN
Tyle moich doświadczeń liczę, że sprzedawcy PC zaprzeczą i napiszą coś mądrego.