Decyzja o warunkach zabudowy. Na ile jest wiążąca?

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

zielinski_m
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 gru 2013, 10:43
Decyzja o warunkach zabudowy. Na ile jest wiążąca?

autor: zielinski_m » 04 gru 2013, 10:45

Zamierzam kupić działkę, co do której wydana jest decyzja o warunkach zabudowy na budowę budynku usługowego bosmanatu.
Zwracam się z zapytaniem na ile wiążąca jest ta decyzja w perspektywie lat? Prace budowlane zamierzam bowiem rozpocząć w przyszłości, może nawet za kilkanaście lat. Na razie ziemię zamierzam traktować jako inwestycję na przyszłość. Stąd pojawia się mój problem, czy jeśli zabiorę się za np. 10, 15 lat za budowę budynku, nie usłyszę w odpowiednich organach władzy samorządowej, że posiadana przeze mnie decyzja o warunkach zabudowy utraciła ważność i jedyne co mogę zrobić to postawić na tym terenie przyczepę kempingową lub rozbić namiot.
Wiem, że decyzja taka traci ważność w momencie opracowania przez gminę planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku miejscowości, w której leży działka, raczej nie spodziewam się, by takie opracowanie miało miejsce, bo wieś posiada już zwartą zabudowę i nie bardzo jest co i gdzie planować. Ponadto miejscowość leży w strefie ochronnej jeziora - rezerwatu oraz obszarze Natura 2000.
Dzwoniąc do Starostwa, do wydziału budowlanego, otrzymałem informację, iż opracowywane jest nowe prawo budowlane w Polsce, i Pani ze Starostwa wzbudziła mój niepokój, mówiąc, że nie wiadomo, czy nowa ustawa podtrzyma wcześniej wydane decyzje o warunkach zabudowy. Inaczej mówiąc, czy nie zostaną one unieważnione, z chwilą wejścia w życie nowej ustawy. Przestudiowałem nową ustawę - Kodeks urbanistyczno-budowlany z września 2013 roku i nie zauważyłem tam takiej informacji. Ale fachowcem w prawie nie jestem, zwracam się więc z zapytaniem na ile opisana przeze mnie sytuacja jest możliwa? A także, czy możliwe jest, by jakakolwiek decyzja władz samorządowych uniemożliwiła mi w przyszłości budowę na tym terenie? Prawo przecież nie działa wstecz.

Domlider
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 84
Rejestracja: 04 sty 2012, 22:51
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontaktowanie:
Re: Decyzja o warunkach zabudowy. Na ile jest wiążąca?

autor: Domlider » 16 gru 2013, 11:07

W tekście Decyzji o warunkach zabudowy jest napisane ile czasu jest ważna. Zazwyczaj jest ważna do momentu uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego, lub do momentu kiedy inny wnioskodawca uzyska Decyzję o war zabu obejmująca ten teren. (sytuacja gdy sprzedaje Pan działkę a nowy właściciel składa wniosek na zupełnie inna funkcję)
Czyli jak będą uchwalali plan to Pan ma prawo do wglądu do projektu planu i składania wniosków w sprawie planu czyli to nie jest tak że nagle o 180% zmieni się przeznaczenie tego terenu, że mógł Pan budować bud. usługowy a nagle może Pan mieć tylko pole. Jeżeli dzisiaj jest przewidziana tam możliwość lokalizacji usług to i w przyszłości też będzie. Teoretycznie jeśli nowy plan zagospodarowania terenu zabraniał by lokalizacji usług to wartość działki by spadła więc należało by się Panu odszkodowanie od Gminy za obniżenie wartości.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów