Adaptacja budynku gospodarczego na mieszkalny.

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Yasmelyn
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 25 kwie 2018, 8:15
Adaptacja budynku gospodarczego na mieszkalny.

autor: Yasmelyn » 25 kwie 2018, 10:02

Dzień dobry,

Jestem zainteresowana zakupem działki (grunt orny z zabudowaniami - według Księgi Wieczystej). Na działce jest stodoła, domek drewniany i domek murowany. Według Systemu Informacji Przestrzennej jedynym budynkiem mieszkalnym na tej działce jest domek drewniany. Budynek murowany widnieje jako zabudowanie gospodarcze, natomiast zbywca zaadoptował je do celów mieszkalnych. Wzbudziło to moje zaniepokojenie i zapytałam, czy właściciele wystąpili o zgodę na zmianę sposobu użytkowania i pozyskali warunki zabudowy (działka jest na terenie nie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego). Otrzymałam informację (ze starostwa), że dla tego terenu nie ma prowadzonej kartoteki budynków i tylko na mapie nieruchomości oznaczone są jako budynki mieszkalne lub gospodarcze, nie można więc wystąpić o zmianę sposobu użytkowania.

Obawiam się, że wykonane przez właścicieli prace adaptacyjne mogą zostać uznane za samowolę budowlaną, a ja kupię zabudowania z wadą prawną. Co powinnam zrobić, sprawdzić, aby nie narazić się na kłopoty, jeśli zdecyduję się na zakup tej nieruchomości?

Pozdrawiam

Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów