czy można budować dom na terenie handlowo - usługowym?

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

malewe86
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2009, 18:38
czy można budować dom na terenie handlowo - usługowym?

autor: malewe86 » 13 maja 2009, 18:41

Kilka miesięcy temu (koniec 2008r.) pytałam w gminie, czy mogę postawić dom na pewnym terenie. Powiedzieli mi, że przeszkodą jest wąska droga, ale w końcu jednak i tak się zgodzili (podobno zmieniły się przepisy i droga nie jest już za wąska). Zaczęłam wiec załatwiac formalności (architekt, podanie do elektrowni, wodociagów, mapki, podanie do gminy). W międzyczasie okazało się, że w pobliżu ma powstać elektrownia (tzn. było wiadomo, że w tej gminie ma powstać od dawna, ale dokładna lokalizacja pojawiła się ze dwa tygodnie temu) i gmina mi powiedziała że to blisko mojego terenu i nie mogę tam budować, bo to teren handlowo - usługowy. Moje pytania są następujące:
1) czy gmina mogła zmienić "status" terenu w cztery miesiące? - kiedy pytałam się wcześniej, to nie mówili nic o terenie handl-usł tylko o drodze (co się wyjaśniło)?
2) czy mogę postawić tam dom a w gminie powiedzieć, że np. na parterze otworzę sklep, warsztat samochodowy itp a mieszkac będę na piętrze?
3) czego mam prawo żądać od gminy (terenu zastępczego na przykład?). Bardzo proszę o odpowiedź?

Nie mam jeszcze z gminy oficjalnego pisma, ale podczas rozmowy dowiedziałam się, że pozwolenia na dom nie będzie.

oleyu
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 376
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:24
Lokalizacja: dolnośląskie

autor: oleyu » 14 maja 2009, 14:09

Jeżeli miałaś warunki zabudowy czy też wypis z planu zagospodarowania to pewnie architekt sie do tego dostosował. Jak można zaczynać prace bez takich papierów ????
Ad. 1 Jeżeli zmienili plan zagospodarowania i nikt nie wniósł uwag i skarg to nic sie nie da zrobic.
Ad2. Możesz wybudować sklep, warsztat, itp. ale mieszkać i tak nie będziesz mogła na legalu. Chyba, że w planie bedzie taki zapis.
Ad3. Możesz sprzedać działkę i kupić z zabudową mieszkaniową w planie. Gmina CI nie da odszkodowania ani działki zastępczej.

Awatar użytkownika
deggial
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 867
Rejestracja: 17 mar 2008, 14:24
Lokalizacja: okolice Wrocławia

autor: deggial » 15 maja 2009, 8:48

Idź do gminy, zażądaj wglądu do MPZP na tym obszarze obecnego i sprzed 4 m-cy. A następnie, jeżeli będą jakieś zmiany, to zażadaj dokumentacji przeprowadzonego postępowania zmieniającego MPZP (obwieszczenia, uchwały rady itp).

Poza tym czy masz na piśmie że możesz tam postawić dom ?

malewe86
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2009, 18:38

autor: malewe86 » 18 maja 2009, 17:05

przed przepisaniem działki na mnie w urzędzie powiedzieli, że można tam budować dom (gdyby powiedzieli, że nie, nie dostałabym jej jako darowizny). WIerząc im (widać, niesłusznie), zaczęłam załatwiać formalności no i złożyłam wniosek do gminy o pozwolenie. I w tym momencie oni mnie zaprosili i powiedzieli, że nie wydają zgody bo to teren handlowo - usługowy, a 4 miesiace temu (na gębę) się zgodzili.

uka1981
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 15 cze 2009, 18:56
teren pod usługi - noclegowe

autor: uka1981 » 15 cze 2009, 19:08

Witam serdecznie,

Czy na działce która w planie zagospodarowania oznaczona jest jako TEREN ISTNIEJĄCYCH I PROJEKTOWANYCH USŁUG można wybudować dom weselny z możliwością noclegu?

W urzędzie gminy mówią o sklepie, ale na telefon nie potrafią powiedzieć czy hotel na przykład może też być.

Chciałbym zbudować tam coś w rodzaju hotelu/domu weselnego - warunki są idealne. I przy okazji chciałbym tam mieszkać. Nawet jako gość hotelowy :) na meldunku mi nie zależy. A narzeczona prowadziła by ten dom weselny.

Bardzo proszę o ewentualne informacje, rady etc.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości

Gotowe projekty domów