Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

jorgo33
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 21 sty 2019, 21:51
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: jorgo33 » 25 sty 2019, 8:06

Ludzie.......ogarnijcie się, bo wszedłem i zarejestrowałem się na tym Forum żeby uzyskać jakąś minimalną informację w temacie jak wyżej, a tu cały czas jakieś przepychanki i jakieś "gównoburze". Jak dzieci albo - co gorsza - jak politycy.!!!!

Mam pytanie: czy dobrze rozumiem że skrzynka rozprężna to ta przy anemostacie na samym końcu, a skrzynka rozdzielcza to ta łącząca główne rury od rekuperatora z rurami biegnącymi do skrzynek rozprężnych ?

denvi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 313
Rejestracja: 18 paź 2018, 9:08
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: denvi » 25 sty 2019, 9:01

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
denvi pisze:Niejednokrotnie słyszeliśmy, że ogrzewanie za pośrednictwem wody jest dla tumanów, .

Wie Pan kto to tuman?

Po rusku mgła. Po Waszemu chyba ciepłownik? :D
jorgo33 zgadłeś.
BTW, zmień forum lub naucz się filtrować odpowiedzi od reklamy.
90% treści tutaj to spam. :?

jorgo33
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 21 sty 2019, 21:51
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: jorgo33 » 25 sty 2019, 14:13

denvi pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:
denvi pisze:Niejednokrotnie słyszeliśmy, że ogrzewanie za pośrednictwem wody jest dla tumanów, .

Wie Pan kto to tuman?

Po rusku mgła. Po Waszemu chyba ciepłownik? :D
jorgo33 zgadłeś.
BTW, zmień forum lub naucz się filtrować odpowiedzi od reklamy.
90% treści tutaj to spam. :?


A jakie proponujesz? Na forum muratora jest podobny wątek...jakieś inne? link poproszę.

Rozmawiałem dziś z panem z firmy montującej reku i zaporponował mi vaillanta za 10 tysiaków :o .........że niby najlepsze i nie ma z nimi problemów.

Ja jednak chyba powoli ogarnę sam ten temat.

Czy mógłbyś mi pomóc " po chłopsku" zrozumieć jak się robi bilans w kwestii nawiew/wywiew.
Na co dzień dwie osoby plus pies. Powierzchnia jaką ogrzewam to 140 m kw.
Jakiej mocy reku musi być żeby było komfortowo? Myślę że wydajność 350-400 chyba wystarczy. ?

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: bachus » 25 sty 2019, 14:19

jorgo33 pisze:Ludzie.......ogarnijcie się, bo wszedłem i zarejestrowałem się na tym Forum żeby uzyskać jakąś minimalną informację w temacie jak wyżej, a tu cały czas jakieś przepychanki i jakieś "gównoburze". Jak dzieci albo - co gorsza - jak politycy.!!!!
Zgadza się. Tu bryluje jedynie nie omylny Brzęczkowski próbujący wcisnąć od wielu lat jedynie słuszne swoje teoryje. Z wszystkich tego typu forów już dawno go wywalono, ostał się jedynie tu. A więc jeżeli chcesz rzetelnych informacji to radzę przejdź na np. forum muratora, tam dostaniesz sprawdzone informacje.
Tu mamy bekę z Brzęcza za jego nie stworzone teoryje.
Fizyki uczymy się od Brzęczkowskiego, pierwszego na świecie wynalazcy silnika grawitacyjnego (perpetuum mobile).

himek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 21 sty 2019, 16:00
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: himek » 25 sty 2019, 17:00

Doba ja też sie skupie na swoich problemach.
W pomieszczeniu technicznym daje sie anemostat wywiewny? Czy można zostawić komin wetylacyjny i zrobić szczelne drzwi? Czy moze nic sie nie daje przy piecyku gazowym kondensacyjnym? I czy w salonie jeden nawiew wystarczy 3x75? Albo czy w sypialniach 1x75 nie bedzie za mało? I czy rekuperator 250 m3/h starczy do domu 120m2 i 4 osob?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 sty 2019, 20:27

himek pisze:Doba ja też sie skupie na swoich problemach.
W pomieszczeniu technicznym daje sie anemostat wywiewny? Czy można zostawić komin wetylacyjny i zrobić szczelne drzwi? Czy moze nic sie nie daje przy piecyku gazowym kondensacyjnym? I czy w salonie jeden nawiew wystarczy 3x75? Albo czy w sypialniach 1x75 nie bedzie za mało? I czy rekuperator 250 m3/h starczy do domu 120m2 i 4 osob?

W sypialniach musi być więcej niż w salonie. Co do wywiewów... Wywiew = nawiew
najlepiej więc zacząć od nawiewu - 20-30m3/h na osobę - jak to Pan policzy, to wiadomo ile powietrza mamy do dyspozycji na wywiewie ,
HVAC - najtańszy komfort.

himek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 21 sty 2019, 16:00
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: himek » 26 sty 2019, 17:32

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
himek pisze:Doba ja też sie skupie na swoich problemach.
W pomieszczeniu technicznym daje sie anemostat wywiewny? Czy można zostawić komin wetylacyjny i zrobić szczelne drzwi? Czy moze nic sie nie daje przy piecyku gazowym kondensacyjnym? I czy w salonie jeden nawiew wystarczy 3x75? Albo czy w sypialniach 1x75 nie bedzie za mało? I czy rekuperator 250 m3/h starczy do domu 120m2 i 4 osob?

W sypialniach musi być więcej niż w salonie. Co do wywiewów... Wywiew = nawiew
najlepiej więc zacząć od nawiewu - 20-30m3/h na osobę - jak to Pan policzy, to wiadomo ile powietrza mamy do dyspozycji na wywiewie ,


Jak ogladam projekty to widze ze w salonie daja wiecej nawiewu niz w sypialniach, przeważnie dwa nawiewy.
To powiedzmy w sypialniach 3 anemostaty po 2x75, w gabinecie na dole 1x75 i w salonie 3x75? Wydaje mi sie ze 2x75 albo 1x75 w salonie gdzie beda przebywac wiekszosc dnia 4 osoby to troche mało. Wywiew łazienka na dole i kuchnia po 3x75, a łazienka na gorze 4x75? 10x10. Tylko nie za bardzo moge zalezc skrzynki ropreznej 4x75.
A w kotłowni dać wywiew jakis czy szczelne drzwi i grawitacyjnie?
A co z rekuperatorem 250? wystarczy, czy trzeba wiekszy?

jorgo33
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 21 sty 2019, 21:51
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: jorgo33 » 26 sty 2019, 20:23

Panowie.......
do tej pory myśląc o rekuperacji u siebie w domu widziałem ją oczyma wyobraźni na nieogrzewanym poddaszu. Po przetrawieniu tematu doszedłem jedna do wniosku, że na poddasze mam doprowadzone piony c.o., są okna, a do tego myślę o realizacji męskiej jaskini pod kątem audio-wideo :).
W związku z tym posiadanie tej centrali na poddaszu wprowadzałoby by niepotrzebny dyskomfort.
Rozwiązaniem jest przeniesienie centrali do części piwnicy która jest bezpośrednio pod klatką schodowa. Mógłbym wówczas kanały nawiewu i wywiewu z centrali puścić w rogu klatki schodowej i zabudować je karton-gipsem, mam na to miejsce. Czerpnie puściłbym przez piwnicę i dał od strony wschodnio - północnej, a wyrzutnię na południowy - wschód.
Moje pytanie: czy będzie to zgodne ze sztuką instalacyjną, bo te kanały od centrali to skrzynek rozdzielczych miały by: do stropu nad niższym piętrem jakieś 3,3- 3,5 metra i do stropu nad wyższym piętrem jakieś 5 m. Do najdalszego wywiewu w pokoju na wyższym piętrze to będzie spokojnie 9-10 m. zakładając że wywiew będzie usytuowany w najdalszym rogu pokoju.
Czy będzie to sprawnie sprawnie funkcjonować?

I proszę ponownie o wyjaśnienie czy tez jakieś info w temacie: jak się bilansuje wywiewy i nawiewy na dwie osoby i piesa :).

szari
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2148
Rejestracja: 05 wrz 2013, 9:15
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: szari » 26 sty 2019, 22:04

bachus pisze:No nie zgodzę się. Jak sama nazwa wskazuje służy on do odzysku ciepła a w tej lunie wymiennik to jakiś chory żart, chyba, że puścimy przez niego strumień o pojemności 10m3/godzinę a przecież nie o to chodzi.


Dla 200m3/h w zupełności wystarczy, rekuperator przemyślamy a nie jak inne aby większe i oby droższe chcąc rekuperator oczekuje komfortu wentylacji nie za 15000 PLN wraz z instalacją. A luna za CWIERĆ tej ceny daje mi komfort 100 razy lepszy niż wentylacja + bo tam odzysku nie ma żadnego.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 sty 2019, 12:17

Jak ogladam projekty to widze ze w salonie daja wiecej nawiewu niz w sypialniach, przeważnie dwa nawiewy.
Proszę zauważyć, że optymalna prędkość ( predkośc przy której są najmniejsze opory przepływu ) to 2-5m/sek czy 22-55m3/h dla jednego kanału.
Jeżeli da Pan w salonie i kuchni po 3x75 - (nie ma drzwi miedzy nawiewem a wywiewem ) przy przy nawiewie 80-120 m3/h (nawiew dla 4 osób) po co powietrze ma się pchac do sypialni i wychodzić łazienkami, gdzie są zamknięte drzwi? Poleci po najmniejszej linii oporu, salon-kuchnia.
Jeżeli rodzina siedzi w salonie, to powietrze z sypialni wychodzące na dom, nie jest zużyte, i korzystamy z niego w salonie.
Redukcje kątowe 160/6 czy na 5 są w każdej firmie, która ma pojecie o instalacjach domowych.
HVAC - najtańszy komfort.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 sty 2019, 12:31

jorgo33 pisze:Panowie.......
do tej pory myśląc o rekuperacji u siebie w domu widziałem ją oczyma wyobraźni na nieogrzewanym poddaszu. Po przetrawieniu tematu doszedłem jedna do wniosku, że na poddasze mam doprowadzone piony c.o., są okna, a do tego myślę o realizacji męskiej jaskini pod kątem audio-wideo :).
W związku z tym posiadanie tej centrali na poddaszu wprowadzałoby by niepotrzebny dyskomfort.
Rozwiązaniem jest przeniesienie centrali do części piwnicy która jest bezpośrednio pod klatką schodowa. Mógłbym wówczas kanały nawiewu i wywiewu z centrali puścić w rogu klatki schodowej i zabudować je karton-gipsem, mam na to miejsce. Czerpnie puściłbym przez piwnicę i dał od strony wschodnio - północnej, a wyrzutnię na południowy - wschód.
Moje pytanie: czy będzie to zgodne ze sztuką instalacyjną, bo te kanały od centrali to skrzynek rozdzielczych miały by: do stropu nad niższym piętrem jakieś 3,3- 3,5 metra i do stropu nad wyższym piętrem jakieś 5 m. Do najdalszego wywiewu w pokoju na wyższym piętrze to będzie spokojnie 9-10 m. zakładając że wywiew będzie usytuowany w najdalszym rogu pokoju.
Czy będzie to sprawnie sprawnie funkcjonować?

I proszę ponownie o wyjaśnienie czy tez jakieś info w temacie: jak się bilansuje wywiewy i nawiewy na dwie osoby i piesa :).

Nawiew to 20-30,m3/h na osobę, w okresie grzewczym bliżej 20tu. Wywiew = nawiew, więc przy dwóch osobach wywiewy instalowałbym (tak zresztą mam u siebie) tylko w łazienkach.
HVAC - najtańszy komfort.

himek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 21 sty 2019, 16:00
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: himek » 27 sty 2019, 14:39

Tomasz_Brzeczkowski pisze: Proszę zauważyć, że optymalna prędkość ( predkośc przy której są najmniejsze opory przepływu ) to 2-5m/sek czy 22-55m3/h dla jednego kanału.
Jeżeli da Pan w salonie i kuchni po 3x75 - (nie ma drzwi miedzy nawiewem a wywiewem ) przy przy nawiewie 80-120 m3/h (nawiew dla 4 osób) po co powietrze ma się pchac do sypialni i wychodzić łazienkami, gdzie są zamknięte drzwi? Poleci po najmniejszej linii oporu, salon-kuchnia.
Jeżeli rodzina siedzi w salonie, to powietrze z sypialni wychodzące na dom, nie jest zużyte, i korzystamy z niego w salonie.
Redukcje kątowe 160/6 czy na 5 są w każdej firmie, która ma pojecie o instalacjach domowych.


1x75 liczone jest niby jako 22m3/h. Czyli teoretycznie 3 po 2x75 w sypialniach i po 1x75 w salonie i gabinecie było by wystarczajaco to około 130m3/h przy 2m/sek? Nie bedzie to za mało powietrza dla parteru? Dzieli sie to jakoś na doł i góre czy liczy jako całosc?
To moze do łazienek po 3x75 i kuchni 2x75? W kuchni nie potrzeba dobrego wyciagu podczas gotowania?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 sty 2019, 15:34

1x75 liczone jest niby jako 22m3/h. Czyli teoretycznie 3 po 2x75 w sypialniach i po 1x75 w salonie i gabinecie było by wystarczajaco to około 130m3/h przy 2m/sek?

Lepiej tak niż 1 w sypialni a 2 w salonie

Nie bedzie to za mało powietrza dla parteru? Dzieli sie to jakoś na doł i góre czy liczy jako całosc?
Nie ma takich podziałów. Dyfuzja gazów, składowych powietrza (wyrównanie ciśnienia cząsteczkowego ) jest wieeelokronie szybsza niż wentylacja.
Wentylacja wymienia powietrze co 3 -4h a ciśnienie cząsteczkowe wyrównuje się w sekundy, minuty. Proszę zrobić test z papierosem, zapalony w dowolnym miejscu w domu, zapach będzie czuć za kilkadziesiąt sekund.
To moze do łazienek po 3x75 i kuchni 2x75? W kuchni nie potrzeba dobrego wyciagu podczas gotowania
? Jeszcze raz, wentylacja jest dla ludzi. Od zapachów w kuchni może być najwyżej okap. radzę zrobić 3 x więcej w łazience, bo tam wywiew jest najbardziej potrzebny i są drzwi.
HVAC - najtańszy komfort.

himek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 21 sty 2019, 16:00
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: himek » 27 sty 2019, 18:27

Tomasz_Brzeczkowski pisze:
1x75 liczone jest niby jako 22m3/h. Czyli teoretycznie 3 po 2x75 w sypialniach i po 1x75 w salonie i gabinecie było by wystarczajaco to około 130m3/h przy 2m/sek?

Lepiej tak niż 1 w sypialni a 2 w salonie

Nie bedzie to za mało powietrza dla parteru? Dzieli sie to jakoś na doł i góre czy liczy jako całosc?
Nie ma takich podziałów. Dyfuzja gazów, składowych powietrza (wyrównanie ciśnienia cząsteczkowego ) jest wieeelokronie szybsza niż wentylacja.
Wentylacja wymienia powietrze co 3 -4h a ciśnienie cząsteczkowe wyrównuje się w sekundy, minuty. Proszę zrobić test z papierosem, zapalony w dowolnym miejscu w domu, zapach będzie czuć za kilkadziesiąt sekund.
To moze do łazienek po 3x75 i kuchni 2x75? W kuchni nie potrzeba dobrego wyciagu podczas gotowania
? Jeszcze raz, wentylacja jest dla ludzi. Od zapachów w kuchni może być najwyżej okap. radzę zrobić 3 x więcej w łazience, bo tam wywiew jest najbardziej potrzebny i są drzwi.



Czyli w jednej łazience na dole 3x75 w kuchni 1x75 i w łazience na gorze 4x75? W sypialniach 3x2x75 a na dole 2x1x75. Wtedy bedzie 8 do 8.
A do kuchni okap do komina wetylacyjnego czy pochłaniacz zapachów?
Centralka 250 wystarczy czy musi być pocniejsza? Co powiesz na taki rekuperator IZZi 250 ERV z odzyskiem wilgoci?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 sty 2019, 22:04

himek pisze:
Tomasz_Brzeczkowski pisze:
1x75 liczone jest niby jako 22m3/h. Czyli teoretycznie 3 po 2x75 w sypialniach i po 1x75 w salonie i gabinecie było by wystarczajaco to około 130m3/h przy 2m/sek?

Lepiej tak niż 1 w sypialni a 2 w salonie

Nie bedzie to za mało powietrza dla parteru? Dzieli sie to jakoś na doł i góre czy liczy jako całosc?
Nie ma takich podziałów. Dyfuzja gazów, składowych powietrza (wyrównanie ciśnienia cząsteczkowego ) jest wieeelokronie szybsza niż wentylacja.
Wentylacja wymienia powietrze co 3 -4h a ciśnienie cząsteczkowe wyrównuje się w sekundy, minuty. Proszę zrobić test z papierosem, zapalony w dowolnym miejscu w domu, zapach będzie czuć za kilkadziesiąt sekund.
To moze do łazienek po 3x75 i kuchni 2x75? W kuchni nie potrzeba dobrego wyciagu podczas gotowania
? Jeszcze raz, wentylacja jest dla ludzi. Od zapachów w kuchni może być najwyżej okap. radzę zrobić 3 x więcej w łazience, bo tam wywiew jest najbardziej potrzebny i są drzwi.



Czyli w jednej łazience na dole 3x75 w kuchni 1x75 i w łazience na gorze 4x75? W sypialniach 3x2x75 a na dole 2x1x75. Wtedy bedzie 8 do 8.
Tak.

A do kuchni okap do komina wetylacyjnego czy pochłaniacz zapachów?
Tak, albo nic, ja zlikwidowałem okap i jestem mega zadowolony

Centralka 250 wystarczy czy musi być pocniejsza?
na 4 mało, proponowałbym jak chodzi o podobny przedział cenowy Ministaira 450 alnora za 5500.

Co powiesz na taki rekuperator IZZi 250 ERV z odzyskiem wilgoci?
To nowa centrala. Jednak, wentylacja powinna odprowadzać nadmiar wilgoci, ani nie za dużo ani też wcale.
HVAC - najtańszy komfort.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Dot [Bot] i 90 gości

Gotowe projekty domów