Ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Jarecki79 » 12 sty 2016, 17:36

Zaczyna to być drażniące, powtarza się do znudzenia od dobrych 2-3lat
Post o podobnej treści ledwie tutaj może tydzień temu pisałem

nie kupować Wesołej, nie kupować Bobrka, nie kupować Chwałowic

Nie ma takiego palnika ani sterownika, co by te koksujące i spiekające węgle spalił przy zapotrzebowaniu na ciepło

Wesoła jest do luftu od dobrych 3lat, spieka sie jak jasna cholera i zrzuca niedopalony koks, jedyna szansa na popiół drobniutki i wypalane paliwo pojawia sie latem przy samym grzaniu CWU, wówczas przy małym spalaniu jest szansa na deklarowane 3%popiołu i tylko wówczas


Kupiłeś spiekający badziew za wielkie pieniądze, to teraz dokup do tego taniego, niespiekającego albo zwykłego Jareta albo nawet czeski ekogroszek np. Ledvice, wymieszaj 50:50 i będziesz miał spalone paliwo



Samą wesołą, aby dało się spalić podawanie do pauzy ok. 1:10 pod 1:12, np. 2sekundy praca i 20-24sekundy pauzy..... odpowiednio mały nadmuch i jako tako pójdzie

manix76
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 08 sie 2011, 3:58
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: manix76 » 12 sty 2016, 17:40

Zerknij jeszcze wieczorem jak się pali, powiesz mi co sie tam dzieje i na noc damy najwyżej małą korekte. Ta przerwa w podawaniu może być jeszcze zbyt krótka. U mnie jest 35sekund u Ciebie z racji mocniejszego groszku myślę że powinno więcej.

mociek
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 12 sty 2016, 9:31
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: mociek » 12 sty 2016, 19:15

Jarecki79 pisze:Zaczyna to być drażniące, powtarza się do znudzenia od dobrych 2-3lat
Post o podobnej treści ledwie tutaj może tydzień temu pisałem

nie kupować Wesołej, nie kupować Bobrka, nie kupować Chwałowic

Nie ma takiego palnika ani sterownika, co by te koksujące i spiekające węgle spalił przy zapotrzebowaniu na ciepło

Wesoła jest do luftu od dobrych 3lat, spieka sie jak jasna cholera i zrzuca niedopalony koks, jedyna szansa na popiół drobniutki i wypalane paliwo pojawia sie latem przy samym grzaniu CWU, wówczas przy małym spalaniu jest szansa na deklarowane 3%popiołu i tylko wówczas


Kupiłeś spiekający badziew za wielkie pieniądze, to teraz dokup do tego taniego, niespiekającego albo zwykłego Jareta albo nawet czeski ekogroszek np. Ledvice, wymieszaj 50:50 i będziesz miał spalone paliwo



Samą wesołą, aby dało się spalić podawanie do pauzy ok. 1:10 pod 1:12, np. 2sekundy praca i 20-24sekundy pauzy..... odpowiednio mały nadmuch i jako tako pójdzie



P. Jarecki teraz wiem że węgiel z Wesołej jest do luftu ....ale zeszłej zimy tak jak pisałem kupiłem 500kg tego samego i było bardzo dobrze temperatura się trzymała ,mało popiołu 0 spieków i bardzo małe spalanie ...a w tym roku masakra ...dzisiaj wyłączyłem PID ze względu jak pisałem mam bardzo prostą instalację CO tylko jedna pompka obiegową...zobaczymy jak to będzie :) ale mam pytanie radzi mi pan żeby wymieszać 50/50 z gorszym gatunkiem węgla to znaczy że do zasobnika sypać 1 worek z Wesołej i 1 worek gorszej kaloryczności ? czy wysypywać z worków i mieszać ?

mociek
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 12 sty 2016, 9:31
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: mociek » 12 sty 2016, 20:15

manix76 pisze:Wiesz co, z własnego doświadczenia proponowałbym abyś wyłączył pid, zrób to tak jak wyżej napisałem. Po wyłączeniu pozostaną Ci tylko ustawienia dla 100%mocy i tak zostaw z tym że ujmij sekunde z czasu podawania. Przyslone na dmuchawie masz max otwartą? Jak tak to chyba za mocno będzie dmuchać.
Zrób tak jak piszę ,tez mam zwykłą instalację i u mnie nie dość że trochę jest mniejsze spalanie po wyłączeniu pid to jeszcze lepiej dopala mi groszek


manix76
moje obserwacje po 4 godzinach pracy pieca
...temperatura pieca ustawiona na 55 " trzyma dobrze oscyluje +/- 2 "
...wentylator w czasie podtrzymania wyłącza się
...pompa obiegowa CO chodzi bez przerwy ( ale jest elektroniczna i pracuje na bardzo małej mocy )
...palenisko dobrze pali ale na końcu tak jakby trochę niedopala ... to dopiero 4 godz.

snk
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 22 gru 2015, 16:48
Lokalizacja: Wrocław
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: snk » 12 sty 2016, 20:37

Ja mam węgiel z Chwałowic 27-28Mj, jak nie ten węgiel to który? Jakiej kaloryczności ?

tomek1413
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 20 paź 2015, 11:11
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: tomek1413 » 12 sty 2016, 20:54

Jarecki a masz może jakąś dobrą radę na moje spadki temp. na piecu?
Dzisiaj zauważyłem, że jak pompa od podłogówki nie pracuje to temp. z zadanej spada o 5st.

manix76
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 08 sie 2011, 3:58
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: manix76 » 12 sty 2016, 21:13

mociek pisze:
manix76 pisze:
manix76
moje obserwacje po 4 godzinach pracy pieca
...temperatura pieca ustawiona na 55 " trzyma dobrze oscyluje +/- 2 "
...wentylator w czasie podtrzymania wyłącza się
...pompa obiegowa CO chodzi bez przerwy ( ale jest elektroniczna i pracuje na bardzo małej mocy )
...palenisko dobrze pali ale na końcu tak jakby trochę niedopala ... to dopiero 4 godz.


U mnie też jest pompa elektroniczna i również pracuje na najniższej mocy i przez cały czas.Tak zostaw.

Wentylator powinien sie wyłączyć w podtrzymaniu ,czyli jest ok.

To że niedopala na końcu może świadczyć o dużej ilości popiołu w kanale powietrznym.Zgaduje że przed sezonem nie zdejmowałeś tej korony palnika i nie czyściłeś tego kanału. Kiedyś też słabo mi dopalało w tym miejscu,po zdjęciu korony w kanale było na tyle dużo popiołu że ograniczał dopływ powietrza.

Nie przesypuje węgla do popielnika?
Nie robią się twarde spieki? Gdy dają się lekko skruszyć to olej to
Ile kocioł stoi w podtrzymaniu?
Nie robi się krater w palenisku gdy stoi w podtrzymaniu?
Dmuchawa na jakiej mocy pracuje?

mociek
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 12 sty 2016, 9:31
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: mociek » 12 sty 2016, 21:46

do manix76
komora powietrza nie była czyszczona po sezonie z popiołu ponieważ mam pokrywę sklejoną uszczelnioną silikonem
..trochę przesypuje węgiel do popielnika
...na razie nie widzę spieków
.. jutro zmierzę czas na podtrzymaniu
...nie robi się krater może trochę górka
..dmuchawa bieg 20

temperatura w domu podskoczyła o jakieś 2 " i przy ustawieniu pieca na 55 " mam 24 " myślę że to dobrze :)

manix76
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 08 sie 2011, 3:58
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: manix76 » 12 sty 2016, 21:58

Należy ją czyścić.Lekko pukasz młotkiem przez drewno od dołu w rant korony i bez problemu schodzi.Potem trzeba znów uszczelnic,no ale coś za coś.Jak masz jakiś stary odkurzacz to mogę zdradzić ci sposób jak ten kanał wyczyścić nie zdejmując korony.

Jak przesypuje tu ujmij jeszcze sekunde z czasu podawania a przy okazji powinna górka w podtrzymaniu trochę opaść

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Jarecki79 » 12 sty 2016, 22:03

mociek pisze:ale mam pytanie radzi mi pan żeby wymieszać 50/50 z gorszym gatunkiem węgla to znaczy że do zasobnika sypać 1 worek z Wesołej i 1 worek gorszej kaloryczności ? czy wysypywać z worków i mieszać ?


wsyp sobie pół worka wesołej, pół worka czeskiego, znowu wesoła itd.

jak ktoś z Was kupi Chwałowice, czy Bobrka i też z danego palnika spadać będzie koks - rada jak wyżej - mieszać ze zwykłym Jaretem lub czeskim.



Paliwa mniej problematyczne to m.in.:
Jaret (21-22MJ) na domy ocieplone o mniejszym zapotrzebowaniu, ciepła wiosna czy jesień
Retopal 24MJ - w zasadzie całoroczny na domy z jakąś izolacją
Anmag z Imex-Piechota ok. 24-25MJ, testowaliśmy i uważam,że na cały rok dobry węgiel, byle podsuszony

ostatnio jeden user chwalił też rosyjski o nazwie Energo Extra 26MJ (nie wiem co to, ale nazwa wskazuje także na sieć sprzedaży on-line)


Jak musi być więcej powera, to uważając można ryzykować:
Jaret-Plus od autoryzowanych dystrybutorów tauron-wydobycie
czy Anmag-Gold

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Jarecki79 » 12 sty 2016, 22:07

tomek1413 pisze:Jarecki a masz może jakąś dobrą radę na moje spadki temp. na piecu?
Dzisiaj zauważyłem, że jak pompa od podłogówki nie pracuje to temp. z zadanej spada o 5st.


one wynikają z budowy Twojej instalacji i sposobu w jaki pracuje,
jak Ci to mocno przeszkadza to albo gadać z fachurą instalatorem o poprawce albo pół-środek sterownik w dwustan i dobrze dobierać parametry do zmiennych temp. zewn.

mociek
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 12 sty 2016, 9:31
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: mociek » 12 sty 2016, 22:50

manix76 pisze:Należy ją czyścić.Lekko pukasz młotkiem przez drewno od dołu w rant korony i bez problemu schodzi.Potem trzeba znów uszczelnic,no ale coś za coś.Jak masz jakiś stary odkurzacz to mogę zdradzić ci sposób jak ten kanał wyczyścić nie zdejmując korony.

Jak przesypuje tu ujmij jeszcze sekunde z czasu podawania a przy okazji powinna górka w podtrzymaniu trochę opaść


...najlepiej byłoby bez odklejania korony ...mam stary odkurzacz może by dało radę o tym też myślałem ale nie wiem jak to zrobić :(
..idę ująć jeszcze sekunde z czasu podawania
..a nadmuch 20 bieg nie jest za duży ?

manix76
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 08 sie 2011, 3:58
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: manix76 » 12 sty 2016, 23:05

Jak nie spieka węgla to może zostać te 20 a nawet możesz o 1-2 zwiększyć ,może poprawi to dystrybucje powietrza w to miejsce gdzie jest go za mało

mociek
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 12 sty 2016, 9:31
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: mociek » 13 sty 2016, 8:17

obserwacja kotła po nocy
..temperaturę trzymał OK
..czas podawania jest na 5 sekund
...z obserwacji przesypuje nie dopalony węgiel na końcu palnika do popielnika :( i chyba w tej samej ilości co z PID

mociek
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 12 sty 2016, 9:31
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: mociek » 13 sty 2016, 8:21

i jeszcze spieków nie ma ...


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 209 gości

Gotowe projekty domów