Ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Custom1
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 17 gru 2015, 18:55
Lokalizacja: Namysłów
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Custom1 » 10 sty 2016, 20:16

Witam ponownie. Cały czas nie daje mi spokoju wykraplanie w zasobniku nierówne spalanie na palniku. Na stronie ekoenergii znalazłem wymiary palników retorowych. Zacząłęm mierzyć i tu moje zdziwienie. Zgodnie z dokumentacją od pieca mam palnik retorowy 15-25 kw ,który w /g danych producenta ma wymiar nakładki żeliwnej 248x216 mm i 3 otwory wzdłuż. Poszedłem do kotłowni zmierzyć i tu :shock: mój ma wymiar 328x248 i 5 otworów wzdłuż co odpowiada palnikowi 25-35 kw. Producent widocznie się pomylił i zamontował mi palnik nie taki na jaki dostałem papiery. Powiedzcie mi co w takiej sytuacji mogę zrobić i czy ten palnik nie jest za duży do pieca 20 kw.

Custom1
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 17 gru 2015, 18:55
Lokalizacja: Namysłów
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Custom1 » 10 sty 2016, 21:52

Znalazłem jeszcze palniki o takich samych wymiarach 15-25 kw i 15-35 kw. Już nie wiem o co chodzi?
Jarecki a może szło by wymienić komore powietrzną, nakładkę+ślimak od tego mniejszego zestawu?
http://ekoenergia.eu/wp-content/uploads ... chemat.pdf do zestawu http://ekoenergia.eu/wp-content/uploads ... chemat.pdf , bo z pomiarów to niby taki posiadam. Tu są rysunki ślimaków i myślę ,że by się dało ,ale czy na pewno ?
Ślimak 15-25 kw
Obrazek
Ślimak 15-35 kw
Obrazek


koszt takiej operacji kształtował by się w granicach 850 zł.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Jarecki79 » 11 sty 2016, 13:18

Dużą ekoenergię można przerobić na małą

ze starego zostaje mocowanie kosza oraz silnik z motoreduktorem

a mniejsze elementy to:
1. dysza paleniska
http://domer.pl/dysza-palnika-palenisko ... 25-kw.html

2. komora powietrzna 15-25:
http://domer.pl/komora-powietrzna-podaj ... 25-kw.html

3. ślimak 15-25kW:
http://domer.pl/slimak-do-podajnika-eko ... liwny.html

snk
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 22 gru 2015, 16:48
Lokalizacja: Wrocław
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: snk » 11 sty 2016, 20:05

Pytanie:

1. Czy kupno czujnika temp. zewnętrznej jest opłacalne, w sensie czy warto? Generalnie chodzi o oszczędności.
2. Edycja stref CO - przy założeniu 55st jako zadana w dzień, a 50 na noc daje jakąś realną oszczędność w opale ?
3. Czy spalanie wzrasta drastycznie wraz z zwiększeniem temp. zadanej ( np z 55st na 60st ) ?

tomek1413
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 20 paź 2015, 11:11
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: tomek1413 » 11 sty 2016, 20:34

Jarecki
Zmieniłem podawanie na 5sek i jest Ok. Piec nie przesypuje. Dzięki za pomoc.
Ale jak mam włączony PID to zauważyłem, że temp, spada nawet o 9st. Głównie dzieje się tak jak chodzi pompa podłogowa. Np. piec osiąga temp. zadaną 60st. i się wyłącza, pompa podłogowa cały czas pracuje, gdy temp. zaczyna spadać to potrafi zlecieć do 51
Na podłodze z ustawionej temp. 30st. też potrafi spaść o 7st.

manix76
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 08 sie 2011, 3:58
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: manix76 » 11 sty 2016, 22:11

snk pisze:Pytanie:

1. Czy kupno czujnika temp. zewnętrznej jest opłacalne, w sensie czy warto? Generalnie chodzi o oszczędności.
2. Edycja stref CO - przy założeniu 55st jako zadana w dzień, a 50 na noc daje jakąś realną oszczędność w opale ?
3. Czy spalanie wzrasta drastycznie wraz z zwiększeniem temp. zadanej ( np z 55st na 60st ) ?


Mam czujnik pogodowy i uważam że warto.

Miałem kiedyś aktywne strefy i obniżałem temp na noc.Na początku o 5 stopni i paradoksalnie był zauważalny wzrost spalanego opału zamiast oszczędności,to samo sie działo gdy obniżałem o 3 stopnie. Teraz mam stałą temperaturę obiegu tzn steruje ją siłownik mieszacza według krzywej pogodówki. Moim zdaniem super sprawa.

Co do zwiększenia temp. zadanej to jakiś drastycznych wzrostów nie zauważyłem ,możliwe ze jakieś większe spalanie jest, jednak nie aż tak duże aby dało sie to zauważyć.

mociek
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 12 sty 2016, 9:31
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: mociek » 12 sty 2016, 12:01

witam jestem na forum nowy mam problem rok temu kupiłem piec z podajnikiem jakoś ustawiłem sterowniki...węgiel dość ładnie się palił ale było bardzo dużo popiołu na końcu zimy dokupiłem od lokalnego sprawdzonego dostawcy ekogroszek z KWK Wesoła utrzymywał temperaturę ..mało popiołu ...małe spalanie ...OK .....Latem tego roku dokupiłem aż 4 tony niby tego samego z KWK Wesoła i tu wielka porażka od początku nie daję rady ustawić sterownik IRYD RTZ i PILOT G......węgiel się nie dopala wysypuje duże ilości nie dopalone do popiołu i chyba przez to nie mogę dojść do temperatury 60 stopni na piecu próbowałem chyba prawie wszystkich ustawień i bez rezultatu ...nerwy tracę w zeszłym roku przeczytałem wszystkie posty na tym forum w tym roku też ...i tak jestem ciemny
...ogrzewam około 120m2 dom nie ocieplony,ale grubo otynkowany ,okna plastykowe
..piec z Pleszewa Firma Woźna typ EKW-RAPS moc 19 kw
..palnik EKOENERGIA 15-25 kw żeliwny
..dmuchawa WPA 06 moc 75 W
...pompa tylko jedna do obiegu CO z możliwością regulacji ( najprostrza instalacja CO )
..ruszt wodny

Chciałem nawet wymienić te sterowniki na jakiś prosty bez PID ale nie po to wydałem kasę żeby je wyrzucić musi być jakaś możliwość ustawienia....a jak się wyłącza PID w tym sterowniku ?

Serdecznie proszę o pomoc w ustawieniach ,na każde dodatkowe pytanie odpowiem

manix76
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 08 sie 2011, 3:58
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: manix76 » 12 sty 2016, 12:27

Nie zmieniaj sterownika, to bardzo dobry sterownik...

Żeby wyłączyc pid musisz przytrzymać dłużej przycisk menu, wejdziesz wtedy do ustawień serwisowych, wybierasz ^więcej opcji^ następnie wpisujesz kod 10 , znajdz ^regulacja pid^ i daj na wyłączone.

Napisz jakie masz teraz ustawienia sterownika dla 1% mocy i dla 100% oraz ile sekund podaje

mociek
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 12 sty 2016, 9:31
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: mociek » 12 sty 2016, 13:26

.. przez trzy dni miałem takie nastawy
1. 100 %
30sek 20 bieg

2. .1 %
2,20 min .3 bieg

3. podtrzymanie
10 s nadmuch
10 min przerwa
krotność 1

podawanie 6 s

piec nastawiony na 50 stopni więcej nie może osiągnąć

nastawiona moc na 75%

..po 24 godzinach pełna szyflada na popiół ale nie dopalonego ekogroszku

mociek
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 12 sty 2016, 9:31
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: mociek » 12 sty 2016, 13:30

..dodam jeszcze że zgodnie z zaleceniami z forum od p. Jareckiego zaraz po kupnie pieca uszczelniłem silikonem palenisko

manix76
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 08 sie 2011, 3:58
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: manix76 » 12 sty 2016, 14:53

Wiesz co, z własnego doświadczenia proponowałbym abyś wyłączył pid, zrób to tak jak wyżej napisałem. Po wyłączeniu pozostaną Ci tylko ustawienia dla 100%mocy i tak zostaw z tym że ujmij sekunde z czasu podawania. Przyslone na dmuchawie masz max otwartą? Jak tak to chyba za mocno będzie dmuchać.
Zrób tak jak piszę ,tez mam zwykłą instalację i u mnie nie dość że trochę jest mniejsze spalanie po wyłączeniu pid to jeszcze lepiej dopala mi groszek

manix76
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 08 sie 2011, 3:58
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: manix76 » 12 sty 2016, 15:11

Masz mocny węgiel. Ja pale jakimś o mocy 23MJ i moje ustawienia to przerwa 35 sekund,podawanie 5 ,dmuchawa 9 gdzie przysłona jest max otwarta. Przy takich ustawieniach bez problemu dochodził kocioł do 60stopni w te największe mrozy.Palniki mamy takie same.

tomek1413
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 80
Rejestracja: 20 paź 2015, 11:11
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: tomek1413 » 12 sty 2016, 15:21

Manix,
A jak miałeś włączony PID to na jakim biegu miałeś dmuchawę?

manix76
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 08 sie 2011, 3:58
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: manix76 » 12 sty 2016, 15:31

Nie pamiętam juz dokladnie bo od zeszlego sezonu bez pid juz pale, poza tym wtedy miałem trochę mocniejszy węgiel więc i ustawienia musiałem lekko skorygować pod obecny groszek

mociek
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 12 sty 2016, 9:31
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: mociek » 12 sty 2016, 17:04

wielkie dzięki za podpowiedz...zrobiłem tak jak poradziłeś ...wyłączyłem PID ...ująłem 1 sek z czasu podawania....a przy dmuchawie nigdy nie grzebałem z przysłoną nawet nie wiem jak to się robi ale myślę że jakby co mogę zmniejszyć na mniejszy bieg dmuchawy ?

jutro napiszę co się dzieje z piecem myślę że dzisiaj spokojnie się wyśpię...pozdrawiam


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 216 gości

Gotowe projekty domów