Ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

anlenplaktywator
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 04 gru 2013, 14:47
Lokalizacja: Głuchołazy
Kontaktowanie:
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: anlenplaktywator » 04 gru 2013, 14:53

Na stronie anlen.pl znajdziesz nie tylko poradę jak dobrze ustawić sterownik, ale dowiesz się też o nowym wynalazku, który firma Sznerski Guss udostępniła do dystrybucji. AnLen aktywator spalania węgla powoduje wyrzut energii i kontroluje proces spalania, poprzez co ustawienie sterownika staje się łatwe.
anlen.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Jarecki79 » 04 gru 2013, 17:01

Slan

W Irydzie masz strefy:
albo identyczne na 7dni tygodnia (co dzień)
albo inne na okres pon-pt (robocze) i inne na sob-niedz.....

Aby strefy działały, muszą być ustawione min.2, do dyspozycji masz 8....

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Jarecki79 » 04 gru 2013, 17:07

faceoff pisze:Slan

. Fakt, że pale pieklorzem


Zniszczysz sobie kosz... jak tak mało spalasz, to przy pieklorzu cały podajnik mocniej się grzeje i woda wykrapla się na chłodniejszych, stalowych ściankach kosza zsypowego...

Domieszaj jakiegoś retopala czy jareta-plus, chyba,że masz w nosie kosz, to najwyżej za 3lata wymienisz

keriasz
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 25 lis 2013, 22:07
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: keriasz » 04 gru 2013, 23:53

Faceoff

Jak tam wrażenia z palenia z terminatorem ciągu i w trybie dwustanowym sterownika ?

Slan
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 14 paź 2013, 8:56
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Slan » 05 gru 2013, 7:57

Czy ustawienie stref jak niżej będzie właściwe:

Strefa 1 : Codziennie 23:00 do 23:59 korekta mieszacz -3stC, korekta co -3stC, korekta cwu -5stC
Strefa 2: Robocze 00:00 do 13:00 korekta mieszacz -3stC, korekta co -3stC, korekta cwu -5stC
Strefa 3: Wolne 00:00 do 8:00 korekta mieszacz -3stC, korekta co -3stC, korekta cwu -5stC
Strefa 4: Robocze 13:01 do 22:59 korekta 0stC
Strefa 5: Wolne 8:01 do 22:59 korekta 0stC

Wstawiłem korektę cwu, ale nie wiem czy jest możliwość korekty.
Cyrkulacji nie mam, więc strefy dla cyrkulacji wyłączone.

faceoff
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 sty 2013, 19:37
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: faceoff » 05 gru 2013, 9:05

keriasz

Ogólnie ok, palilem moze tak ze dwie doby, mialem wrazenie wiekszego zuzycia eko wiec wrocilem na PID 2c. Tryb dwustanowy lepiej reagowal na nagly spadek temeperatury zadanej. Kociol startował wtedy od razu na 100%, szybciej dochodzil do temperatury zadanej.

W pozostalym czasie gdy nie ma takiego odbioru ciepla, lepiej chodzi na PID, wtedy wszystko dziala płynniej, moc kotła oscyluje miedzy 1-100%. Praca kotla jest dluzsza.

Sam terminator zdaje egzamin. Podtrzymanie wydłuzyłem na 20min, 10s, krotnosc 1 i efekt kratera nie wystepuje. Ja to działa u Ciebie??

Nie wiem jak najlepiej ustawic parametry KP i KL w opcjach. Aktualnie mam standardowo 48 i 25. Rozumiem ze przy regulacji parametru KL np na 60, kocioł przy spadku temperatury szybciej bedzie osiagał wieksza moc? W tej chwili wyglada to w ten sposob ze spada temperatura na kotle bo np laduje mi bojlej a moc zwiekszana jest stopniowo, zbyt wolno do owego spadku.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Jarecki79 » 05 gru 2013, 15:12

Pierwszego nie ruszaj

Chcesz, aby algorytm działał szybciej, to podność to, co masz na 25...

Ja mam w tej chwili bodajże na 35 ustawione, musiałbym sprawdzić....

Bojler zawsze zakłóca pracę kotła.

keriasz
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 25 lis 2013, 22:07
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: keriasz » 05 gru 2013, 23:07

faceoff pisze:keriasz


Sam terminator zdaje egzamin. Podtrzymanie wydłuzyłem na 20min, 10s, krotnosc 1 i efekt kratera nie wystepuje. Ja to działa u Ciebie.


Terminator dopiero dzisiaj do mnie dotarł. Montaż planuję na sobotę. Wtedy wygaszę kociołek i spokojnie go wyczyszczę, zamontuję terminator i planuję jeszcze obniżyć deflektor. U mnie wisi on na łańcuszku, ale wydaje mi się że jest zbyt wysoko, tzn. jest 20cm nad palnikiem, a ponoć ma być coś między 10 a 15cm. By go obniżyć muszę dać nowy dłuższy łańcuszek - dlatego wygaszanie kotła. Zwróciłem na to uwagę , gdy zacząłem palić świeżo kupionym eko z kopalni "Wesoła"- kaloryczność ponoć 29GJ i nie robi spieków, ale ma mało części lotnych i przez to płomień jest niższy, u mnie ledwo sięga deflektora.

Co do PID to też mam wrażenie że jeszcze nie pracuje zbyt dobrze. Tak jak i Ty uważam, że przy spadku temp. zbyt wolno dodaje mocy, a z kolei przy grzaniu zbyt wolno tej mocy ujmóje przy dochodzeniu do temp. zadanej.

keriasz
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 25 lis 2013, 22:07
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: keriasz » 05 gru 2013, 23:21

Jarecki79 pisze:Pierwszego nie ruszaj

Chcesz, aby algorytm działał szybciej, to podność to, co masz na 25...

Ja mam w tej chwili bodajże na 35 ustawione, musiałbym sprawdzić....
.


Do jakiej wartości można ten parametr podnieść, tak by miało to sens.

Drugie pytanie z innej beczki.
Do naszego IRYDA można już dołożyć czujnik temp. spalin. Ciekawi mnie jaką to może dać wymierną korzyść dla użytkownika, poza teoretycznie lepszym procesem spalania. Chodzi mi o to o ile ewentualnie spadnie spalanie i czy może dzięki temu czujnikowi łatwiej będzie ustawić sterownik, czy może jeszcze jakieś inne korzyści z tego są ?

zoltar17
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 08 gru 2013, 11:29
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: zoltar17 » 08 gru 2013, 14:06

Czytam ten dział od ponad miesiąca sam jestem posiadaczem wymienionego sterownika.Chciałbym podzielić się swoimi obserwacjami.
1. Zacznę od minusów, tak jak większość zaobserwowała spadki temp.dochodzące do 10st. i bardzo długie nagrzewanie.Nie wiem dlaczego się tak dzieje .Po eksperymentach doszedłem do wniosku, że nie ma znaczenia nastawa długości podawania ani czas potrzymania.Tak czy inaczej, po dwóch maksymalnie cyklach potrzymania temperatura zadana zacznie spadać i to nie o 1 lub 2 stopnie, ale o nawet 10st. Nie powinno tak być i myślę, że wina leży po stronie oprogramowania sterownika.Dzwoniłem do firmy produkującej sterowniki, czy mają inny soft do sterownika.Powiedziano mi, że tak ma być.Powiedziałem, że tak ma nie być dlaczego sterownik nie reaguje od razu po spadku 1 st. tylko cyka powoli temp., to bez sensu.W domu mojego ojca stary stary sterownik reaguje od razu i spadek jest rzędu maks 2-3st., ale nie dziesięć.
Tłumaczenie producenta było mniej więcej takie,,piec miał zadane 57st. doszedł do 61st. sterownik zapamiętał sobie, że było za dużo i pozwolił na spadek temp.tak duży i dozowanie powoli temperaturą"
Dla mnie dalej, to jest błąd, który producent powinien usunąć.Sterownik ma pracować tak, aby nie było takich wahań.
Przedstawię teraz swoje ustawienia liczę na pomoc tak aby, jak najmniej się włączał, a co za tym idzie spalał nasze pieniądze.
2.Plusy chyba dość prosta obsługa, to wszystko


Ustawienia kotła mam w tej chwili następujące:
temp. kotła - 57st
temp. CWU 50st.C
100% mocy - czas przerwy 435s, dmuchawa wydajność 20
1%mocy - czas przerwy 2min 45s, dmuchawa 3
podtrzymanie - czas przerwy 17 min, czas przedmuchu 25s, krotność podawania 1
czas podawania 7s
regulacja PID 2st.
histereza kotła 1st.
zakres KP48
zakres KI 35
Dodam że przy tych ustawieniach w domu mam cały czas temp. 23st.C

Zużycie przy temp noc ok.0 -(-2) dzień 21 kg
Piec 25 kw
do ogrzania 180m2
dmuchawa wbs75w
grzejniki panelowe bez termostatów

Bardzo proszę o poradę co mogę zmienić, aby nie spadała tak często temperatura, która powoduje bardzo wolne nagrzewanie pieca.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Jarecki79 » 08 gru 2013, 15:33

Pytanie co za palnik....

Czy w tym podtrzymaniu mocno zapada się kopiec? (jeżeli tak, to zanim odbuduje - to temp. leci, leci o tyle, na ile kocioł zalewany jest zimna wodą np. z gorszej konstrukcji bojlera...)

Jak komin ciągiem wypala palenisko, to trzeba przyjrzeć sie konstrukcji palnika, pomyślec o terminatorze ciągu dmuchawy a najlepiej o RCK komina....


Chcesz, aby reagował jak rakieta, to oba parametry daj wysoko..... będzie bliżej dwustana wówczas

Mi spada góra 3st.C a przerośnie tez góra o 2st.C
Instalacja, szczelność i rozwiazania konstrukcyjne palnika oraz konstrukcja kotła.

faceoff
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 17 sty 2013, 19:37
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: faceoff » 08 gru 2013, 19:25

zoltar17

dla 100% mocy masz 435s? czy sie przejęzyczyłeś? 35s to ok.

"ten typ tak ma" i chyba nie da sie z tym nic zrobic, kombinowalem na wiele sposobów i zawsze mam takie wahnięcia temperatur. Ale dzieje sie to tylko wtedy jak np moja stara urządza sobie kąpiele i zalacza sie pompa do ładowania CWU. Zadziej gdy termostat pokojowy zewrze styki aby podniesc na podłogówke temperature o 10c.

U mnie sie nic juz nie zapada, pomogl terminator ciagu, musze go tylko jeszcze wyregulować bo wiatry podnosza mi same klapke.

Aby nie było za kolorowo to zuzycie przy obecnych warunkach pogodowych (-2 dzien, -5 noc) plus jakies wichury wzrosło mi z 12-14kg/dobe do 18-19kg/dobe. Oby nie tak dalej....:)

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Jarecki79 » 08 gru 2013, 21:54

To nie jest tak, że ten typ tak ma...

mówimy o spalaniu węgla, to nie świeczka jak w kotle gazowym...

Zatem wszelkie zakłócenia związane z instalacją, czyli termostat pokojowy ale przede wszystkim bojler maja wpływ na proces spalania.

Łatwo sprawdzisz, czy to bojler tak Ci miesza - wyłącz jego obsługe na 1dzień..... i powiedz, czy idzie równo...

albo inaczej, jak ktos ma gorszy bojler albo kiepsko umieszczony czujnik, gdzie tylko lekkie spuszczenie wody powoduje prawdziwa zapasc temp. i koniecznośc natychmiastowego grzania.....
- jak nie masz obsadzonej pompy cyrkulacyjnej, to przełóż pompę CWU w gniazdo od cyrkulacyjnej, tryb pracy cyrkulacyjnej ustaw na prace ciągłą oraz wyłącz obsługe CWU, - będzie szedł bardzo równo i stabilnie.

zoltar17
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 08 gru 2013, 11:29
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: zoltar17 » 08 gru 2013, 21:57

Posiadam palnik Ardeo
Krater nigdy mi się nie robił.
Jarecki, które parametry mam dać wysoko Kp i KI.Jeżeli te to jak wysoko?
Chodzi mi najbardziej o jak najdłuższe potrzymanie, aby jak najmniej spadał o te 5-6st.
Pytanie do Jareckiego ile ci trzyma na potrzymaniu?Oczywiście biorąc pod uwagę twoje ustawienia podane parę strom prędzej.
Dla 100% mocy mam 35s.
Oczywiście zgadzam się z tobą faceoff co do bojlera ja mam 300 l i często mi nie doładowuje w tym akurat nie widzę problemu.Cały czas mnie męczy ten spadek temp.na piecu i zarazem ciągłe w podawanie ekogroszku.
Podłogówki nie mam wiec mi to odpada oraz mam zawór mieszacza czterodrożny bez silnika sam sobie nastawiam.
Spalanie mam około 28 kg na dobę.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: ustawienie sterownika IRYD RTZ PID FUZZY LOGIC

autor: Jarecki79 » 09 gru 2013, 10:03

Jakie masz to ardeo?
Stalowe czy żeliwne?
Ten palnik też trzeba doszczelnic do sterowania pid.
Uszczelnić trzeba ten kwadrat pod głowica obrotową
Zatkac trzeba otwór na końcu palnika obok tego mimośrodu... w nowych stalowych jest tam nakrętka i dodawana śrubka a w żeliwnym trzeba nagwiontowac otwór pod gwint bodajże 12-kę i wkęcić króciutka śrubkę, aby nie zaklinowałą slimaka.

Oba parametry wysoko - kwestia próby.
Duży zasobnik - węzownica o dużej mocy, spróbuj załączyć pompę bojlera na stałe, to zobaczysz, czy będzie szedł stabilnie


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 197 gości

Gotowe projekty domów