SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 26 paź 2012, 14:45

Jak to jest z tą temperaturą na tym kotle (chodzi mi o wyjście i powrót) ??
Podpowie ktoś ??

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Jarecki79 » 26 paź 2012, 15:24

Przy sterowniku automatycznym, który stara się pracować z ciągłym nadmuchem możesz na wylocie w Skorpionie ustawiac min.temp. 40st.C

tzw wodny punkt rosy dla suchych węgli kamiennych występuje w temp. 37-42st.C w zależności od nadmiaru powietrza.

Ważniejsze są jednak temp. spalin i ich ciągły ruch.

Na 40st.c kocioł może pracowac na nieco wyższej mocy i kłopotu z wykraplaniem spalin wówczas nie ma. Istotne, aby kociołek nie był zbyt mocny na dany budynek.

Wykraplanie jednak widać, przy pierwszym odpaleniu może być czymś normalnym przez pierwsze ok. 5-7dni, później już nie powinno występować. Masz na to wpływ poprzez demontowalne płyty rusztu awaryjnego. Można w razie potrzeby jedną płytę wyjąć, co nieco podniesie temp. spalin.

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 26 paź 2012, 15:35

Ruszt awaryjny mam jeden, wisi na nim deflektor, wiec wyjąc go nie mogę. Co do wielkości pieca to nie jest zbyt duży w stosunku do wielkości domu, więc chyba problemów ze skraplaniem nie będzie.
Zastanawiałem się, czy mogę w cyklu nocnym zmniejszyć mu temperaturę do 45-40 stopni.

Przy wyborze sterownika nie doczytałem jednej rzeczy, Scorpion Plus ma czasówkę ale tylko dobową. Inne mają tygodniową i tu popełniłem błąd. Trudno, moje przeoczenie.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Jarecki79 » 26 paź 2012, 16:34

Możesz zejść na taką temp.
Płyty masz dwie, zapewniam Cię o tym :)
Na obu wisi deflektor, trzeba go ewentualnie zdjąć. Jedna płyta jest większa a druga mniejsza, zatem jest pole manewru. Po demontażu jednej płyty, drugą przesuwamy na środek i wieszamy na niej deflektor

Ja mam u siebie Iryda, zacząłem bez stref, później strefy zrobiłem tygodniowe, później znowu wyłączyłem a teraz mam zrobione dobowe na cały tydzień takie same.

U mnie jest tak,że musiałem wybrac priorytet CWU (skorpion robi to sam na podstawie wyboru temp)
i CWU mam na 45st.C, nadwyżka grzania to 1st.C, więc okresowo kocioł idzie na 46st.C

C.O. danych godzinach mam ostro w dół i temp. spada na 36st.C (okresowo podbijana tylko ze względu na bojler na 46st.C) dalej parę godzinek mam 42st.C na C.O..... a temp. na dom steruje pilotem z góry.

Spokojnie w cyklu nocnym możesz zejść na 40st.C na C.O.
CWU możesz sobie zrobić na 45st.Ci w strefach wybrac godziny jej aktywności, np. grzanie od 5 do 7:00, dalej od 12:00 do 14:00 dalej np. od 18:00 do 22:00 a w reszcie godzin STOP grzania CWU

Pawlogen
Aktywny
Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: 29 lip 2010, 21:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Pawlogen » 26 paź 2012, 18:13

A zdjęcia niema .... :(
Panie pszlezak no wrzuć Pan coś :D
Mnie już kręci jak chole...a , ale musze czekać na swój kociołek , ale może Pan Jarecki coś ruszy :lol:

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 27 paź 2012, 9:09

Do fotki muszę trochę kotłownie ogarnąć :) dzisiaj może się uda.
Kociołek hula aż miło, wszystko na ten moment jest ok, trochę zmodyfikowałem ustawienia fabryczne bo nie było na palenisku stożka tylko się wgłębienie mocne robiło (może to wina opału). Teraz jest chyba ok, prześlę też zdjęcia tego jak wygląda popiół więc ocenicie.

Pzdr :)
Ale komfort ... w porównaniu do mojego starego kopciucha, zero dymu ... ech

caxap77
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 02 paź 2012, 11:07
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: caxap77 » 27 paź 2012, 20:36

Ja dziś po raz pierwszy odpaliłem kociołek Skam 12kW z Cobrą i podobnie jak u pszlezak-a nie było u mnie stożka na palniku tylko wgłębienie. Trochę kombinowałem z maksymalnymi obrotami dmuchawy - obniżałem je ale to nie do końca pomogło. Czym jeszcze mogę podregulować ilość opału na palniku przy załozeniu, że pracuje na PIDzie?

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 27 paź 2012, 20:51

Poniżej zdjęcia
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Popiół widoczny na zdjęciu pochodzi z 53 godzin pracy. Chciałem zrobić zdjęcie paleniska, ale akurat piec przeszedł w czas podtrzymania.
Ostatni wykres pochodzi z momentu kiedy pobierane było dużo ciepłej wody, stąd te wahania. Wykresy poprzednie są raczej ok, przynajmniej tak mi się zdaje.

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 27 paź 2012, 21:44

Wrócę jeszcze do tematu sterownia. Oj nie doczytałem wszystkiego ...
Jak to jest z paleniem na ruszcie awaryjnym. Scorpion Plus nie mam opcji automatu z tego co do przeczytałem. Pytanie tylko, czy mogę w tym momencie korzystać z kontroli ręcznej, tj. czy mogę uruchomić pompy i nadmuch. Mam nadzieję że tak, bo praca na czystej grawitacji nie wchodzi w moim przypadku w grę. Będę wdzięczny za info w tej sprawie.

Pawlogen
Aktywny
Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: 29 lip 2010, 21:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Pawlogen » 28 paź 2012, 8:59

Ile mocy ten kociołek ? bo chyba jakiś duży :D

Pawlogen
Aktywny
Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: 29 lip 2010, 21:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Pawlogen » 28 paź 2012, 9:07

Do Jarecki

Przy sterowniku Iryd Pid + Fl przewód do mieszacza który się podpina pod sterownik jest w komplecie czy zakup trzeba zrobić osobno ?
I z jakimi wyświetlaczami macie te sterowniki ? bo chyba ten niebiesko-biały lepiej wygląda

Kuwejt
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:47
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Kuwejt » 28 paź 2012, 13:50

Hej, ja co porawda mam sterwonik bruli ale podczas uzywania paleniska w trybie tzw. awaryjnym uruchamialem recznie pompy co i cwu, wspomagałem sie też troche dmuchawą. Zaznaczam, że paliłem brykietem drzewnym, który mi pozostał po paleniu w kominku.

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 28 paź 2012, 14:08

Kocioł mam moc 17kW, tak że zobaczymy jak sobie poradzi. W tej chwili mam ustawione na 45 stopni na C.O. i jest w domu bardzo przyjemnie. Termostaty skręcone w domu na 22 stopnie.

Kuwejt
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 08 maja 2012, 9:47
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Kuwejt » 28 paź 2012, 14:09

Ja mam pytanie z innej beczki..;) przeczytałem gdzieś, że cykl spalania powinien zamknąć sie w 60 sek,
np. 10 s podawanie, 50 s. przerwa., albo 15 s podawanie, 45s przerwy. Nie wiem dla jakiego rodzaju palnika i sterownika były to rekomendacje. Ale czy zamiast 5 s podawania i 22 s przerwy zapodac 10 s podawania i np 44 - 50 s przerwy? Niby to samo ale rzadziej i podajnik uruchamia sie 1 raz na minute co może wpłynąć na przedłuzenie żywotności całego zestawu silnik, motoreduktor, ślimak....

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Jarecki79 » 28 paź 2012, 15:12

pszlezak pisze:Wrócę jeszcze do tematu sterownia. Oj nie doczytałem wszystkiego ...
Jak to jest z paleniem na ruszcie awaryjnym. Scorpion Plus nie mam opcji automatu z tego co do przeczytałem. Pytanie tylko, czy mogę w tym momencie korzystać z kontroli ręcznej, tj. czy mogę uruchomić pompy i nadmuch. Mam nadzieję że tak, bo praca na czystej grawitacji nie wchodzi w moim przypadku w grę. Będę wdzięczny za info w tej sprawie.


Oczywiście,że Skorpion Plus ma pracę automatyczna na ruszcie awaryjnym.
Musisz wejść do menu Spalanie (przytrzymac dłużej +)
Dalej schodzisz z pauzą podawania paliwa na 0, wówczas wyświetli się ikonka z przekreślonym podajnikiem, co jest pracą na ruszcie.

W tym trybie masz automatyczną pracę dmuchawy, pomp, pilnowanie temp. zadanej.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 27 gości

Gotowe projekty domów