SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 25 paź 2012, 9:44

No to kocioł dojechał, mój SKAM P-Premium właśnie montują w kotłowni, dzisiaj pierwsze palenie, się okaże :)
Mam pytania co do działania sterownika. Zamówiłem Scoprpiona Plus. Jeżeli ustawię na sterowniku stała temperaturę na piecu, a zmniejszy się pobór ciepła (zawory na grzejnikach odetną konkretne grzejniki), czy sterownik przypilnuje tej temperatury ? Nie zagotuje wody ?
Nurtuje mnie też jak taki sterownik pilnuje faktu aby palenisko po prostu nie zgasło ? Może to głupie pytania, ale ciekaw jestem całości działania takiego pieca.

pzdr,

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 25 paź 2012, 9:48

Fotka będzie, starego i nowego pieca. Ciekaw jestem "inteligencji" tego sterownika. Będę bardzo zobowiązany za info dotyczące poprzedniego postu.

Pzdr,

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Jarecki79 » 25 paź 2012, 9:50

Błyskawicznie działasz :)

Sterownik cały czas analizuje i zapisuje historię pracy, więc jak zamknie się część termostatów, to sterownik automatycznie obniży moc i zredukuje podawanie i powietrze.

Co do wygaszania, do tego jest parametr minimalnej mocy kotła, najczęściej wystarcza ustawienie fabryczne wynoszące 3%mocy.

wilkxt
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2012, 14:13
Lokalizacja: Bytom
Kontaktowanie:
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: wilkxt » 25 paź 2012, 10:27

pszlezak pisze: Zamówiłem Scoprpiona Plus. Jeżeli ustawię na sterowniku stała temperaturę na piecu, a zmniejszy się pobór ciepła (zawory na grzejnikach odetną konkretne grzejniki), czy sterownik przypilnuje tej temperatury ? Nie zagotuje wody ?

Jak piec osiągnie zadana temoperaturę( a jak zawory sie pozamykają to szybko ją osiągnie) to się odstawi, obniży znacznie moc
pszlezak pisze:Nurtuje mnie też jak taki sterownik pilnuje faktu aby palenisko po prostu nie zgasło ? Może to głupie pytania, ale ciekaw jestem całości działania takiego pieca.
pzdr,

Nie zgaśnie, ma tryb podtrzymania, czyli pali sie tylko tyle żeby piec nie wygasł.

Ja wczoraj załadowałem węglem kosz, starczyło go na 15 dni (ciepłych dni-500 min pracy podajnika), a popiołu prawie cały pojemnik, więc de facto mogłem 2 tygodnie nie zaglądać do pieca.
pozdrawiam
tomek

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 25 paź 2012, 14:17

Już w pracy wysiedzieć nie mogę, chyba noc w kotłowni spędzę :) Ech te zabawki ...

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 25 paź 2012, 15:00

Jeszcze wrzucę kamyczek do ogródka co do dodatkowego zabezpieczenia przed zagotowaniem wody. Z tego co czytałem w instrukcji, stosuje się takie na zasilaniu dmuchawy.
Ponieważ zostały mi sterowniki temperatury z poprzedniego pieca, pomyślałem, że korzystając z zewnętrznego przekaźnika sterowanego właśnie regulatorem temperatury zrobię takie zabezpieczenie. Po prostu, po przekroczeniu np. 80 stopni na wylocie (czujnik na rurce wylotowej), odetnie zasilanie dmuchawy i także podajnika. Czy takie rozwiązanie ma sens ??

Czy ktoś może polecić mi jakiś sprawdzony agregat prądotwórczy, z przyzwoitą sinusoidą na wyjściu ?
Chyba w przypadku takiego sprzętu coś takiego może się chyba przydać.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Jarecki79 » 25 paź 2012, 15:45

Sterownik sam w sobie ma takie zabezpieczenie.

Można także dodatkowo w firmie Elektro-Miz dokupić osobne STB na obwód dmuchawy
Nie pamiętam dokładnie, ale kosztuje to ok. 40zł

wilkxt
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2012, 14:13
Lokalizacja: Bytom
Kontaktowanie:
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: wilkxt » 25 paź 2012, 20:30

pszlezak pisze:Czy ktoś może polecić mi jakiś sprawdzony agregat prądotwórczy, z przyzwoitą sinusoidą na wyjściu ?
Chyba w przypadku takiego sprzętu coś takiego może się chyba przydać.


Nie lepiej UPSa?
pozdrawiam

tomek

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 25 paź 2012, 21:36

UPS byłby może dobry, ale jest kilka problemów z tym związanych. Największym jest napęd ślimaka, który jest dość sporym silnikiem (niestety brak tabliczki znamionowej, więc nie wiem jaką ma moc). Podczas rozruchu pobiera spory prąd, musiałbym wiedzieć jaki, może bym coś dobrał.
Obecnie zasilanie awaryjne trzech pomp (Solary, CWU, CO) realizowałem poprzez przetwornicę o mocy 300W działającą w parze z akumulatorem ołowiowym, chyba 78 Ah. Sprawdzało się super.
Sterownik pieca steruje wszystkim i do niego jest wszystko podłączone, a więc musiałbym poznać szczegóły co do prądów rozruchy (napęd ślimaka i dmuchawa) i wtedy coś mógłbym wykombinować.
Drugim problemem jest sinusoida generowana przez UPS-y, boję się, że sterownik zgłupieje po podłączeniu go do przetwornicy lub UPS-a. A wywalić 1500 lub więcej za UPS-a, raczej odpada.
Agregat ma jedną bardzo istotną zaletę, jak prądu nie będzie kilka godzin, da radę, co do UPS-a będzie problem.

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 25 paź 2012, 21:39

Jarecki79 pisze:Sterownik sam w sobie ma takie zabezpieczenie.

Można także dodatkowo w firmie Elektro-Miz dokupić osobne STB na obwód dmuchawy
Nie pamiętam dokładnie, ale kosztuje to ok. 40zł




Przypuszczam, że ich zabezpieczenie jest oparte na takiej samej zasadzie jak moja "improwizacja"

wilkxt
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2012, 14:13
Lokalizacja: Bytom
Kontaktowanie:
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: wilkxt » 26 paź 2012, 8:03

pszlezak pisze:Największym jest napęd ślimaka, który jest dość sporym silnikiem (niestety brak tabliczki znamionowej, więc nie wiem jaką ma moc). Podczas rozruchu pobiera spory prąd, musiałbym wiedzieć jaki, może bym coś dobrał.
.

U mnie jest tabliczka z boku , prąd znamionowy chyba 0,18A (co by dawało około 45W) ale jeszcze muszę sprawdzić, napewno podczas rozruchu więcej niż 0.8A (ok 190W) nie pobiera bo na tyle pozwala wyjście(triak jako element załaczajacy) z sterownika, wiec taki silnik wcale nie bierze dużo więcej od pompy czy dmuchawy. Dzisiaj albo w poniedziałek zmierzą dokładnie ile taki silnik pobiera.
pozdrawiam

tomek

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 26 paź 2012, 8:10

Jaka jest optymalna temperatura pracy dla tego kotła ? Różne są opinie ogólnie o kotłach na eko-groszek, niektórzy na wyjściu mają 40 stopni, inni nie schodzą poniżej 57 stopni. Jak to jest z tą kondensacją rosy w kominie ??

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 26 paź 2012, 8:17

wilkxt pisze:
pszlezak pisze:Największym jest napęd ślimaka, który jest dość sporym silnikiem (niestety brak tabliczki znamionowej, więc nie wiem jaką ma moc). Podczas rozruchu pobiera spory prąd, musiałbym wiedzieć jaki, może bym coś dobrał.
.

U mnie jest tabliczka z boku , prąd znamionowy chyba 0,18A (co by dawało około 45W) ale jeszcze muszę sprawdzić, napewno podczas rozruchu więcej niż 0.8A (ok 190W) nie pobiera bo na tyle pozwala wyjście(triak jako element załaczajacy) z sterownika, wiec taki silnik wcale nie bierze dużo więcej od pompy czy dmuchawy. Dzisiaj albo w poniedziałek zmierzą dokładnie ile taki silnik pobiera.


Jeżeli by tak było, to drugi układ, podobny do tego który mam, może dałby radę. Martwię się tylko o czas działania. Trzy pompy taki układ ciągnie mi 4-5 godzin, czyli nie jest źle. Muszę temat przemyśleć i pomierzyć prądy rozruchu tego układu.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: Jarecki79 » 26 paź 2012, 10:34

Silnik podajnika 180W
Dmuchawa RV-13AMs 40W

Do kotłów na 100% ze sterownikami elektro-miz współpracują zasilacze awaryjne dedykowane do kotłów firmy EVER, seria Specline 700 i ostatnio nowa, większa Specline 1000

Karoka ma coś z Orvaldi jak pamiętam.

pszlezak
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 14 wrz 2012, 10:55
Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

autor: pszlezak » 26 paź 2012, 11:17

Trochę drogi ten UPS, ciekaw jestem sformułowania (w opisie produktu): "Kształt napięcia wyjściowego sinusoidalny,"
Podłączę dzisiaj lub jutro przetwornicę którą posiadam i zobaczę co się będzie działo. Kształt napięcia także jest sinusoidalny :) więc powinni śmigać, najbardziej boję się o start silnika od podajnika.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości

Gotowe projekty domów