Która sauna?

Nie zapominajmy o takich pomieszczeniach jak garaż, suszarnia, spiżarka. Jak wykorzystać przestrzeń w naszych domach na takie miejsca, czy są one potrzebne? Dowiedz się, co inni sądzą na ten temat.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

MakoL
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 01 gru 2007, 17:50
Która sauna?

autor: MakoL » 01 gru 2007, 18:09

Witam
Chciałbym w domu zainstalować saunę.
Do wyboru jest sauna fińska i sauna infrared.
Ze względów „lokalowych”(200*140) bardziej pasuje sauna infared, ale ... no właśnie , którą polecacie i dla czego??

terrorysta

autor: terrorysta » 05 gru 2007, 20:24

Wybór sauny "ze względów lokalowych" to chyba nie najlepszy pomysł (chodzi przecież o relax a nie męczarnie). Kieruj się tym co lubisz a nie tym "co się zmieści" ;)

odsyłam do lekturki: sauny

Jarekkk
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 12 lis 2008, 19:31

autor: Jarekkk » 12 lis 2008, 19:39

ja mam saunę fińską i innej bym nie polecał - ta którą mam jest świetna, ale ma troche większe wymiary. Nie wiem czy różni sie sauna infrared, ale na pewno finska jest OK. Firma, która ja robiła - saunaki.pl (-polecam) - sugerowała mi, po dłuższej rozmowie, finską jako najlepszą dla nas i jesteśmy wszyscy zadowoleni. Nie wiem czy mają inne rodzaje.
Pozdrawiam

bodziu
Re: Która sauna?

autor: bodziu » 06 paź 2011, 12:56

Na pytanie - które sauny, odpowiadam, że sauny na podczerwień. Dlaczego? W domu to najniższe koszty jeśli chodzi o samą eksploatację. Sauny konwencjonalne są znacznie bardziej kosztowne pod tym względem. Kolejna kwestia to fakt, że saunę na podczerwień podłącza się gniazdka 220V. Co do samego działania, to w saunie infared można naprawdę wypocząć, bo sesja trwa nawet 40 minut. Temperatury w saunie są znacznie niższe niż w saunach suchych. Polecam zerknięcie tutaj - http://www.irmsauna.pl/baza-wiedzy/zale ... y-infrared

ilonaKalina
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 12 wrz 2011, 22:52
Re: Która sauna?

autor: ilonaKalina » 22 paź 2011, 18:26

Zdecydowanie fińska.
Ale chciałabym wspomnieć jeszcze o tym, że dzisiaj nie powinno zamykać się na nowe rozwiązania - tworzenie sauny w domu daje spore pole manewru. Z jednej strony - drewno - na przykład świerk skandynawski albo jodła kanadyjska, z drugiej - terakota. Polecam galerię z artykułem na ten temat: http://www.swiatrezydencji.pl/wnetrza/strefy-w-domu/sposob-na-saune Można zdecydować się na połączenie materiałów - terakoty i drewna. W końcu sauna nie tylko ma spełniać swoje zadanie, ale może też nietypowo i ładnie wyglądać.

hempbutterfly
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 14 cze 2011, 11:30
Re: Która sauna?

autor: hempbutterfly » 24 lis 2011, 11:15

Osobiście jestem absolutnym fanem sauny fińskiej, ale nie o gustach miało być, prawda?

1. Rozmiary - ze względu na rozmiary rozsądne rozwiązanie to infraredka, czyli sauna IR - może mieć wymiary średniej szafy, bo ze względu na rozmieszczenie promienników najlepsze są modele 1-2 osobowe, większych nie polecam jakoś bardzo, bo efekt jest, ale nieco słabszy. W przypadku sauny fińskiej kluczową kwestią jest wentylacja - rzadkością na rynku jest odpowiednia cyrkulacja powietrza w samej saunie, a dodatkowo trzeba też wydajnie i ekonomicznie zaprojektować i wykonać odprowadzenie gorącego powietrza na zewnątrz budynku. Na szczęście jednak w większości mniejszych saun wystarczą 2 anemostaty - 1 nawiewny pod piecem (okolice drzwi) oraz 1 regulowany, wywiewny w suficie (po przekątnej od nawiewu).

2. Relax- wszystko zależy od indywidualnych upodobań, jednak kultowe seanse w saunie fińskiej niestety nie są dla każdego - osoby z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi mogą mieć problem już podczas samego seansu lub tuż po nim. W typowej saunie fińskiej pojedynczy seans trwa od kilku do kilkunastu minut, jednak dla niektórych osób może być uciążliwe ze względu na efekt "gorącego powietrza" - niektórym trudno jest utrzymać odpowiednie proporcje pomiędzy wilgotnością względną a temperaturą powietrza wewnątrz sauny. W przypadku kabiny na podczerwień ten problem znika - jeżeli producent kabiny zastosował najlepsze i bezpieczne promienniki , wówczas dzięki zjawisku konwersji podczerwień ogrzewa bezpośrednio nasze ciało, a nie powietrze wewnątrz sauny, dzięki czemu temperatura wewnątrz samej kabiny jest stosunkowo niska i zamyka się na ogół w przedziale 30-60 stopni (raczej nigdy nie przekracza 60 stopni), a sam seans może trwać nawet do 30-40 minut w zależności od potrzeb i samopoczucia.

3. Stosowane materiały - tradycyjnie i w saunach fińskich i w infraredkach stosowane są dość podobne materiały - drewno :). wnętrze sauny najlepiej wyłożyć najlepszym do tego celu drewnem - poleca się tu na ogół cedr, ewentualnie choinę kanadyjską (tsuga/hemlock), świerk skandynawski lub osikę (najlepiej skandynawską), ważne, aby drewno było bezsęczne, a gatunki zimozielone także bezżywiczne. Aby uniknąć dyskomfortu, a nawet oparzeń, do budowy ław, oparć i wszystkich elementów, które mogą mieć bezpośredni kontakt z ciałem, winno się stosować drewno "zimne", o niskiej gęstości, czyli osikę, świerk, lub popularne ostatnio afrykańskie abachi.
Dlatego ważne jest, aby umiejętnie i ostrożnie łączyć w saunie drewno z elementami ceramicznymi, czy kamieniem, gdyż elementy kamienne, bloki solne i ceramika, a nawet nieodpowiednie drewno, oddają ciepło "twardo", w sposób inny niż odpowiednie drewno, co drastycznie zmniejsza komfort i relaks podczas seansu saunowego. Szkoda by było, żeby estetyka uczyniła naszą wymarzoną saunę niewygodną w użytkowaniu ("twarde", "ostre" i uciążliwe gorąco) lub wręcz niebezpieczną (ryzyko oparzeń).

4. Wygoda i ekonomia użytkowania - Kabina IR wymaga zwykłego gniazda sieciowego 240 V ~, moc promienników oscyluje przeważnie w granicach 1800 - 2300 W, czyli podobnie do przeciętnej suszarki, czy żelazka. W saunie z najmniejszym typowym piecem elektrycznym mamy do czynienia ze zużyciem w granicach 3,6 - 4 kW, czyli dwukrotnie więcej, dodatkowo sauna wymaga czasu na rozgrzanie pieca i całego wnętrza, infraredka jest gotowa do użycia niemal natychmiast po włączeniu. czyli np. zimą po powrocie z pracy lub nart wystarczy kilka minut, żeby cieszyć się dobroczynnym ciepłem i relaksem we własnej domowej saunie, przy ulubionej muzyce i spersonalizowanym oświetleniu. Mnie się taka wizja podoba i pomimo faktu, że jestem w 100% zwolennikiem sauny tradycyjnej, trudno mi odmówić kabinom na podczerwień swoich niezaprzeczalnych przecież atutów.
zainteresowanym tematem polecam np. stronę
http://www.saunyinfrared.pl

ps. uwaga na "cudowne" właściwości sauny i ilość spalanych kalorii umieszczane przez producentów i ich przedstawicieli na stronach - prawdą jest, że działanie sauny i infraredki przynosi wiele korzyści zdrowotnych np. detoksykacja organizmu i "gimnastyka" naczyń krwionośnych poprawia wygląd skóry, jednak często podawane wartości nie są do końca rzetelne, gdyż dotyczą nie spalanych realnie kalorii, tylko pojemności cieplnej odparowanej z ciała wody (pojemność pary wodnej jest dość wysoka i także wyrażana w kcal), która to wartość wcale nie oznacza wydatkowanej przez organizm energii :D
homeostasis~equilibrium

TERRANO DesignCeramics
1 - ostrzeżenie!
Posty: 9
Rejestracja: 29 lip 2011, 12:15
Lokalizacja: Poznań
Re: Która sauna?

autor: TERRANO DesignCeramics » 27 gru 2011, 15:15

Możesz sprawdzić także saunę Sasha - firmy Jacuzzi. Sauna to trzy boksy, które można równie dobrze rozdzielić - w każdym z boksów znajduje się inna funkcja: dwa boksy to hammam - sauna parowa oraz sauna fińska, a zaś trzeci boks przeznaczony jest na prysznic. Wszystkie 3 elementy zajmują zaledwie 8 m2. Wygodne i co najważniejsze - można kompletować w późniejszym czasie.

evenheaven
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 11 sty 2012, 12:04
Re: Która sauna?

autor: evenheaven » 11 sty 2012, 12:09

Ja osobiście polecam sauny na podczerwień. Firma KRIST ma duzy wybór i całkiem fajne ceny :)

koniszewski01
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 27 sty 2012, 11:02
Re: Która sauna?

autor: koniszewski01 » 27 sty 2012, 12:22

Zdecydowanie sauna fińska - pamiętaj tylko o wyborze dobrego materiału do wykonania wnętrza bo to podstawa!

xecko110
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 13 paź 2010, 11:22
Lokalizacja: Rz-ów
Re: Która sauna?

autor: xecko110 » 31 sty 2012, 10:27

Taka sauna parowa to bardzo fajna rzecz. Osobiście nie posiadam, ale u rodziny mogę korzystać - naprawdę warto, samo zdrowie :)

niechzyjedrewno
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2012, 12:56
Re: Która sauna?

autor: niechzyjedrewno » 31 sty 2012, 12:59

A dla tych którzy szukają dobrej jakości drewna do wykonania sauny polecam tę stronę: http://www.komplexmarket.pl/produkty/profile_saunowe mają bardzo dobrą jakość przy konkurencyjnej cenie. Pozdrawiam wszystkich saunowiczów :)

JMD
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 83
Rejestracja: 31 maja 2012, 17:37
Re: Która sauna?

autor: JMD » 17 sie 2012, 9:43

Mi także zdecydowanie bardziej podoba się,ale i czuję się lepiej w fińskiej. Dlatego też jeżeli już to właśnie taką,nie wymagana jest duża przestrzeń aby ją urządzić.

Awatar użytkownika
Agniechas
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 68
Rejestracja: 29 sie 2012, 8:30
Re: Która sauna?

autor: Agniechas » 29 sie 2012, 18:43

To zależy który typ bardziej lubisz ( tym bym się sugerowała) i ile masz miejsca na chacie.
Sauny fińskie (np tu są niezłe przykłady http://ogrodosfera.pl/sauny-finskie) ja np bardziej lubię pod względem poczucia relaksu i lepszej "odnowy biologicznej" jeśli tak mogę okreslić, a z kolei sauny infrared to więcej spalania kalorii i efekt dla kondycji (to moje osobiste zdanie).

To tyle jeśli chodzi o porównanie - a jak masz mały dom, to postaw po wielkości... najmniejsza infrared jaka znalazłam:

Obrazek
foto z : http://ogrodosfera.pl/sauna-FSB1
Pląsająca po trawie.

JMD
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 83
Rejestracja: 31 maja 2012, 17:37
Re: Która sauna?

autor: JMD » 17 wrz 2012, 12:20

Całkiem ciekawa propozycja,jak najbardziej można ją rozpatrzeć. Sam zakup urządzeń nie jest drogim interesem. Gorzej sytuacja prezentuje się z odpowiednim pomieszczeniem i jego wykończeniem.

dz4321
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 04 sty 2013, 12:21
Re: Która sauna?

autor: dz4321 » 14 sty 2013, 15:54

Nie lepiej, zamiast dokonywać wyboru ze względu na lokal, po prostu wykonać saunę na wymiar. Poszukaj kogoś, kto wykonuje projekty i montaż.


Wróć do „Pomieszczenia inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów