Kocioł kompensacyjny a komin??

Komin jest nieodłączną częścią systemu ogrzewania i wentylacji - odprowadza spaliny i dym wytwarzany przez domowy sprzęt. O tym jaki wybrać komin zależy od sposobu ogrzewania domu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o systemach kominowych koniecznie wejdź do tego działu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Awatar użytkownika
Kryspin
Aktywny
Aktywny
Posty: 128
Rejestracja: 02 gru 2005, 8:12
Kocioł kompensacyjny a komin??

autor: Kryspin » 05 gru 2005, 8:43

Witam.

Słyszałem takową opinię iż przy zastosowaniu kotła kompensacyjnego nie potrzeba stosować tradycyjnego komina, ponieważ spaliny mają około 40 stopni i mogą być odprowadzane rurą PCV wysokotemperaturową. Czy faktycznie tak jest i jeśli jest taka możliwość to jak to się ma do prawa budowalnego??

PS. Z góry przepraszam za powyższe pytanie tych, którzy teraz leżą ze śmiechu i gryzą klawiaturę :wink:


I jeszcze spytam o jedno. Co wybrać system SCHIEDEL czy tradycyjną budowę komina?? (jeden komin do kominka, drugi do kotła kompensacyjnego - jeśli trzeba)

Jagodziński
kocioł kondensacyjny a komin

autor: Jagodziński » 03 sty 2006, 14:36

Co się stanie gdy wsrośnie temperatura na piecu?
Komin się stopi ,nie wspomne o pożarze.
Polecam system ze stali kwasoodpornej ze specjalnymi uszczelkami.


    Gość

    autor: Gość » 19 sty 2006, 14:31

    I chodzi raczej o kocioł kondensacyjny.

    Gość

    autor: Gość » 12 lut 2006, 22:41

    można stosować rury pcv - zwykłe kanalizacyjne. Tak pisze np. w instrukcji japońskiego kotła Urlich Kondensich który sobie zamontowałem. Temperatura spalin zawsze == temperaturze powrotu - więc raczej 60 stopni nie przekroczy. Mój wywiew i nawiew jest zbudowany jako koncentryk (rura w rurze) - pcv w pcv. Działa OK. Podreślam, że tak zalecają Japończycy. Być może technologia "zachodnia" nie zapewnia ograniczenia temperatury spalin w kotłach kondensacyjnych? Swoją drogą, najnowsze Kondensichy Urlicha mają potrójny system wymienników - więc temperatura spalin zawsze == temperaturze wody na powrocie.
    Stosowanie PCV ma jeszcze i tą zelete, że rury są wodoszczelne - więc nie ma problemu ze szczelnością na kondensat (kondensat w przewodach spalinowych występuje w dużych ilościach). Minusem rur pcv jest ich duża oporność termiczna (układ działa jako wymiennik przeciwprądowy) co pogarsza sprawność układu - bo ja wiem o 0,015%? ;)


    Andrzej


    Wróć do „Kominy, Systemy kominowe”

    Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: FB ext hit [Bot] i 18 gości

    Gotowe projekty domów