Generator Fotowoltaiczny w naszym domu jednorodzinnym

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Eco-energia
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 09 kwie 2013, 10:43
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:
Generator Fotowoltaiczny w naszym domu jednorodzinnym

autor: Eco-energia » 10 kwie 2013, 9:02

Generator fotowoltaiczny w naszym domu jednorodzinnym
- pytania i odpowiedzi

1) Energia elektryczna ze Słońca jak to działa?
Podstawowym elementem domowej instalacji fotowoltaicznej jest panel fotowoltaiczny (nie mylić z panelem solarnym do podgrzewania wody), oraz falownik. Panel fotowoltaiczny przekształca energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną prądu stałego. Falownik przekształca energię elektryczną prądu stałego wytworzoną przez panele fotowoltaiczne na energię prądu zmiennego 230V 50 Hz. Panele fotovoltaiczne umieszcza się na dachu budynku na połaci dachowej, skierowanej na południe i łączy się je w szereg tak by uzyskać większe napięcie. Falownik najlepiej zlokalizować w pobliżu domowej rozdzielni głównej, można również w innym pomieszczeniu bądź na zewnętrznej ścianie budynku. Ilość energii elektrycznej wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną zależy od intensywności promieniowania słonecznego padającego na panele fotowoltaiczne, czasu ekspozycji oraz poprawności projektu i wykonawstwa instalacji .

2) Co musimy sprawdzić przed decyzją o montażu instalacji fotowoltaicznej na naszym domu
Należy upewnić się czy połać dachowa, na której chcemy zainstalować system PV jest skierowana na południe, oraz czy połać dachowa nie leży w strefie cienia rzucanego przez inne budowle, kominy, drzewa. Należy bezwzględnie unikać zacieniania paneli fotowoltaicznych.
Należy sprawdzić czy połać dachowa posiada odpowiednio dużą powierzchnię, na której możliwe będzie zamontowanie paneli fotowoltaicznych zamontowanie paneli PV o łącznej mocy 1 kWp wymaga 8-10 m2 wolnej powierzchni.

3) Jakie czynniki wpływają na wydajność techniczną systemu fotowoltaicznego?
Orientacja dachu - W optymalnych warunkach, moduły powinny być zorientowane na południe. Jeśli nie jest to możliwe, to obowiązuje zasada: im bliżej kierunku południowego, tym większa wydajność instalacji fotowoltaicznej.
Nachylenie dachu - Produkcja energii z systemu PV jest statystycznie największa, gdy słońce pada na ogniwa słoneczne pod kątem prostym. Optymalny kąt nachylenia dla paneli fotowoltaicznych w Polsce mieści się w granicach 30 - 40°.
Zacienienie - Architektoniczne i topograficzne czynniki prowadzące do powstawania cieni padających na baterię paneli fotowoltaicznych prowadzą do zmniejszenia ilości wytwarzaj energii elektrycznej i należy ich unikać.
Wykonawstwo instalacji błędnie zaprojektowana czy wykonana instalacja, może być przyczyną redukcji wydajności bądź trwałego uszkodzenia.


4) Czy generator fotowoltaiczny jest włączony przed, czy za licznikiem energii elektrycznej?
Generator włączamy za licznikiem kWh w dowolnym punkcie instalacji wewnętrznej budynku, a najlepiej w główną tablicę zasilającą budynek, dzięki temu wyprodukowana energia elektryczna w pierwszej kolejności zasila odbiorniki domowe.

5) Czy generator fotowoltaiczny wytwarza energię w układzie jednofazowym czy trójfazowym?
Zalecane instalacje fotowoltaiczne z przeznaczeniem do zasilania domów jednorodzinnych nie przekraczają mocy 5 kW, są to więc instalacje jednofazowe. Dla mocy powyżej 10 kW stosuje się generatory PV w układzie trójfazowym.

6) Czy generator fotowoltaiczny w przypadku zaniku napięcia w sieci zasilającej może stanowić rezerwowe źródło zasilania budynku?
Nie w przypadku zaniku napięcia w sieci zasilającej budynek, generator fotowoltaiczny automatycznie wyłącza się. Ponowne załączenie odbywa się w sposób automatyczny, po pojawieniu się napięcia w sieci. Jest oczywiście możliwość rozbudowy instalacji o moduł zawierający baterię akumulatorów. Wówczas w przypadku zaniku napięcia w sieci zasilającej, następuje przełączenie na zapasowe źródło zasilania, z którego można korzystać do momentu wyczerpania się zgromadzonej w akumulatorach energii. Takie rozwiązanie wiąże się jednak ze znacznym wzrostem kosztów instalacji.

7) Kiedy generator fotowoltaiczny nie produkuje energii elektrycznej?
W nocy, przy bardzo silnym zachmurzeniu i mgle, przy całkowicie pokrytych śniegiem panelach fotowoltaicznych, przy braku napięcia w sieci zasilającej budynek z zakładu energetycznego.

8) Czy opady śniegu nie zakłócają pracę generatora PV?
Przepływ prądu przez panele fotowoltaiczne podczas pracy generatora PV powoduje nagrzewanie powierzchni paneli , wskutek czego następuje topnienie zalegającego na panelach śniegu i przywrócenie normalnych warunków pracy instalacji.

9) Jaki wpływ na pracę instalacji PV ma temperatura powietrza?
Panele fotowoltaiczne mają ujemny współczynnik temperaturowy. Oznacza to, że im niższa temperatura otoczenia tym większe napięcie na wyjściu oraz większa oddawana moc na wyjściu.

10) Jaka jest trwałość instalacji fotowoltaicznej?
W odróżnieniu od innych źródeł, w instalacji PV nie ma elementów ruchomych, jest to czynnikiem decydującym o trwałości instalacji. Producenci paneli fotowoltaicznych gwarantują spadek wydajności po 25 latach eksploatacji, nie większy jednak niż 15%.

11) Czym należy kierować się przy zakupie własnego systemu fotowoltaicznego?
Decydującym elementem przy zakupie instalacji jest dochowanie należytej staranności przy wyborze firmy oferującej sprzedaż i montaż instalacji. Nie należy uprzedzać się do paneli produkcji chińskiej, bo około 70% produkcji pochodzi z Chin, a produkcja odbywa się według zachodnich technologii. Firmy które deklarują produkcję paneli w Europie, w większości montują je na bazie importowanych z Chin ogniw krzemowych. Istotnym elementem instalacji jest falownik, wiodącym technologicznie są rozwiązania zachodnie głównie Niemieckie. Ważnym jest również projekt, oraz staranny i poprawny dobór pozostałych elementów składowych instalacji, gdyż zakłada się technologiczną żywotność instalacji nie mniejszą niż 25 lat.

12) Jak długo trwa przygotowanie i rozruch instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym?
Kompletna instalacja systemu PV dla domu jednorodzinnego oraz jej rozruch trwa zwykle 2-3 dni. Wcześniej należy przygotować odpowiedni projekt generatora PV i czasem poczekać kilka dni na skompletowanie odpowiednich podzespołów.

13) Co się dzieje z nadwyżką wyprodukowanej energii elektrycznej?
Wyprodukowana w instalacji PV energia elektryczna w pierwszej kolejności konsumowana jest przez odbiorniki domowe. W przypadku pojawienia się nadwyżki produkowanej energii, stosownie do zapisów projektu ustawy o OZE, energię tą sprzedamy do sieci zakładu energetycznego po bardzo korzystnej cenie. Największe wsparcie otrzyma energia elektryczna wyprodukowana w instalacjach o mocy do 10 kWp montowanych na dachach. Proponowana w projekcie ustawy cena wynosi 1,30 zł za kWh. Firma Eco-energia proponuje moduł umożliwiający wyłapywanie pojawiającej się nadwyżki energii. Energia ta kierowana jest do dodatkowych odbiorników, takich jak elektryczny zasobnik do podgrzewania wody, klimatyzator lub inne urządzenia. Dla przykładu polecana przez firmę Eco-energia dla domku jednorodzinnego instalacja PV, podczas słonecznej zimowej pogody jest w stanie wyprodukować nadwyżkę energii elektrycznej umożliwiającą na podgrzanie ok 200 l wody od temperatury 10°C do temperatury 60°C.

14) Czy instalacja fotowoltaiczna może zastąpić instalację solarną do podgrzewania wody na cele socjalne.
Tak oczywiście, jest wiele argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem, a zwłaszcza jeśli planujemy budowę nowego domu, nie powinniśmy cofać się sięgając do przestarzałej i mniej efektywnej technologii. Podstawowym argumentem jest korzystniejszy rachunek ekonomiczny. Przy takich samych nakładach finansowych na instalację uzyskujemy około 50% więcej energii i jest to energia elektryczna którą możemy wykorzystać w dowolny sposób, w tym również do podgrzewania wody użytkowej czy klimatyzacji w okresie letnim. Drugim nie zaprzeczalnym argumentem za takim rozwiązaniem jest ujemny współczynnik temperaturowy, wynikający z właściwości fizycznych ogniwa krzemowego, który w efekcie powoduje że wydajność instalacji fotowoltaicznej jest tym większa im jest niższa temperatura otoczenia, daje to zdecydowaną przewagę w okresie zimowym nad instalacją solarną do podgrzewania wody.

15
eco-energia

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24633
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Generator Fotowoltaiczny w naszym domu jednorodzinnym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 kwie 2013, 9:24

Do 120m2 domu na ustawienie stałej zadanej temperatury potrzebuję w największe mrozy 5-6kWh /24h - co i za ile może Pan zaproponować?

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6030
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Generator Fotowoltaiczny w naszym domu jednorodzinnym

autor: Enerbau » 10 kwie 2013, 11:24

Eco-energia pisze:15

Jaki byłby koszt inwestycji w przypadku takiego domu ? http://www.enerbau.pl/index.php/produkt ... ie-energii


Nie po to izolujemy, by robić centralne.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Generator Fotowoltaiczny w naszym domu jednorodzinnym

autor: bachus » 10 kwie 2013, 17:08

Eco-energia pisze: Przy takich samych nakładach finansowych na instalację uzyskujemy około 50% więcej energii i jest to energia elektryczna którą możemy wykorzystać w dowolny sposób, w tym również do podgrzewania wody użytkowej czy klimatyzacji w okresie letnim.

Dla czteroosobowej rodziny na ogół wieszamy 3 kolektory płaskie o mocy 1500Wp. A więc instalacja będzie miała ok. 4500Wp. Koszt takiej instalacji na ogół nie przekracza 12 tyś zł.
Według tego co powyższe za te 12 tyś zł będziemy mieli na dachu baterie o mocy 6750Wp co w przeliczeniu na jednostkę wyniesie 1,77zł za 1 Wp pod klucz.
Czy aby na pewno?

Strazol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 12 paź 2012, 20:16
Re: Generator Fotowoltaiczny w naszym domu jednorodzinnym

autor: Strazol » 10 kwie 2013, 20:23

Kolego Eco-energia coś Ci się pomyliły tematy fora. Poczytaj trochę to się dowiesz, że rozmawiamy o kolektorach słonecznych. Reklamę to możesz robić ale nie tu!!!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24633
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Generator Fotowoltaiczny w naszym domu jednorodzinnym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 kwie 2013, 21:55

Strazol pisze:Kolego Eco-energia coś Ci się pomyliły tematy fora. Poczytaj trochę to się dowiesz, że rozmawiamy o kolektorach słonecznych. Reklamę to możesz robić ale nie tu!!!

Sprzedawca energii musi dofinansowywać kolektory - po co o nich pisać - coraz więcej ludzi umie liczyć - jedyne sensowe teksty o kolektorach to uświadamianie tych co liczyć nie potrafią - by omijali je dalekim łukiem.

W domu zeroenrgetyczny kolektorów nie ma!

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Generator Fotowoltaiczny w naszym domu jednorodzinnym

autor: bachus » 11 kwie 2013, 8:14

W domu zeroenrgetyczny kolektorów nie ma!

W domu zeroenergetycznym jak najbardziej są!!!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24633
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Generator Fotowoltaiczny w naszym domu jednorodzinnym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 kwie 2013, 8:53

Śmieszne! Pan nawet na najgorszych ( normatywnych ) domach się nie zna. W domach normatywnych - 30kWh/m2 rocznie - nie da się zamontować centralnego systemu ogrzewania. Tylko teoretykom - wydaje się, ze przy małych potrzebach ciepła można posiadać ogrzewanie pośrednie z buforem ciepła. Gdy przenoszą "pośrednie" technologie z magazynowaniem ciepła - wychodzi drogi dom zużywający ponad ( 30kWh/m2 rocznie ) któremu daleko jest nie tylko do pasywności ale nawet i do PN!
Opłacalnych dla inwestora technologii - nie trzeba dotować ! Ludzie nie są idio.ami.

kolektory_WATT
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 04 gru 2012, 12:05
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Generator Fotowoltaiczny w naszym domu jednorodzinnym

autor: kolektory_WATT » 11 kwie 2013, 10:10

Niestety w tym co pisze pan z Eco-energii jest trochę przekłamań.

Na http://greenergy.com.pl/kalkulator-korzysci/ zrobilem orientacyjny kalkulator inwestycji na zestawy fotowoltaiczne, z założeniem, że cała energia jest sprzedawana do sieci.
Dla jasności - na razie nic z PV nie oferuję, tylko badałem ten temat pod względem rentowności. A strona jest prowizoryczna.

Przy obecnych cenach i przyszłym wsparciu OZE małe zestawy poniżej 4kW nie są opłacalne. 10KW warto rozważyć, jeśli będzie niedrogo finansowane, mamy do dyspozycji duży dach i możliwość opodatkowania przychodów ryczałtem.
Rozważany jest już projekt wsparcia dla fotowoltaiki i pewnie wzorem kolektorów będzie spore dofinansowanie, więc rentowność takiej inwestycji bedzie mogła być na poziomie ponad 30%. Ale najwcześniej za rok.

Niestety mało kto ma na domu 70mkw dachu płaskiego lub skierowanego na południe.

Odnośnie grzania wody za pomocą fotowoltaiki - pomysł kuszący (prosty montaż, brak przegrzewania glikolu i kosztów serwisu etc), ale niestety gorsza opłacalność niż tradycyjne kolektory słoneczne.
Powód jest prosty - wydajność ogniw fotowoltaicznych to raptem ok. 15%, a kolektorów termalnych, po uwzglednieniu strat to 50-60%. Więc paneli PV trzeba nastawiać ok 3-4 razy więcej pod względem powierzchni.

Licząc najprostszy zestaw jaki można wymyśleć - 3 moduły PV po 240W, konstrukcja montażowa, grzałka z termostatem bezpośrednio do zasobnika CWU - koszt byłby rzedu 3-4 tys zł, a roczna wartość wyprodukowanej energii rzędu 200-300zł.

Ja bym więc nie liczył na to, że fotowoltaika wyprze kolektory słoneczne. Tym bardziej, że ceny paneli już raczej nie będą spadać w najbliższej przyszłości.

Wracając do ulubionego pytania T_B - żadna technologia słoneczna nie zapewni wystarczającej energii w zimowy pochmurny dzień, nawet dla domu zeroenergetycznego. Technologie solarne tylko wspierają inne źródła energii, a nie mogą być podstawowym źródłem (dopóki nie mamy efektywnych metod przechowywania energii).
I proszę nie pisać w kółko, że kolektory się nie opłacają - bo to przecież zależy od konkretnej sytuacji. W niektórych przypadkach stopa zwrotu z kolektorów jest ponad 20%, a w innych 0%.
Ja niektórym klientom uczciwie mówię, że dla nich to nie jest korzystna opcja, bo mają tani gaz i niewielkie zużycie energii.
Ale jak ktoś ma 5-osobową rodzinę i grzeje olejem opałowym, bo nie ma innej opcji, to jak najbardziej kolektory są dla niego!


pozdr
Tomek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24633
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Generator Fotowoltaiczny w naszym domu jednorodzinnym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 kwie 2013, 13:15

Dziękuję - ale już dostałem konkretne oferty z wycena i zapewnieniem, że poradzi sobie.
A co do kolektorów - to dlaczego mam nie pisać o jawnych oszustwach i przekrętach . Energooszczędnych technologii które się zwracają czy przynoszą określone zyski dla kieszeni - nikt nie musi dotować!!! Jak monopolista w sprzedaży energii dotuje kolektor - to chce zarobić na energii,
Jak kupuje Pan telefon za złotówkę - to odbiją sobie na rozmowach!!!
Jak dają Panu za darmo zbiornik na propan butan - to odbiją sobie na gazie!

Przecież to proste i oczywiste!

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Generator Fotowoltaiczny w naszym domu jednorodzinnym

autor: bachus » 11 kwie 2013, 16:46

Śmieszne! Pan nawet na najgorszych ( normatywnych ) domach się nie zna..


Śmieszne! Co widać po wypowiedziach ekspertów Pan się na niczym nie zna. Bo jak można się znać wypisując w kółko te same bzdury na zasadzie kopiuj: wklej nie mając pojęcia jak wygląda proces stawiania domu, siedząc od 7:00 do 17:00 przy kompie. Taki komputerowy fachowiec.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24633
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Generator Fotowoltaiczny w naszym domu jednorodzinnym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 11 kwie 2013, 17:02

Szanowny Panie jak Pan tak może pisać! Przecież nikomu kolektorów nie wciskam!

Pan jest najlepszym dowodem, że kolektory są do niczego! Zamiast napisać ile kWh zużywamy rocznie mając kolektory - to Pan pisze o mnie! Tak dokładnie czynią źle wykształceni ludzie, którym brakuje argumentów.
Nikt nie zamontował sobie kolektora w domu izolowanym zgodnie z normą czyli 30 kWh/m2 rocznie - to jest fakt.

A że to co piszę Panu nie pasuje... To mnie ogromnie cieszy - to tylko potwierdza, że mam rację.
Przy małym zużyciu ( 60-80 litrów dziennie) niecentralne termy elektryczne - przy większym zużyciu zasobnik z pompą ciepła do głównej łazienki.
I nigdy nie łączymy ogrzewania pomieszczeń z ogrzewaniem wody!

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Generator Fotowoltaiczny w naszym domu jednorodzinnym

autor: bachus » 11 kwie 2013, 18:46

Szanowny Panie jak Pan tak może pisać!

Pisać każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej.. I to fakt miszczu jestem w stosunku do miszcza cienki jak Bolek w ilości napisanych dzisiaj postów.
Śmieszne! Pan nawet na najgorszych ( normatywnych ) domach się nie zna

Oczywiście, miszcz tą znajomość nabywa pisząc jak dzisiaj ok. 21 postów dziennie na najprzeróżniejsze tematy,
szkoda, że tu nie ma o sprzedaży pietruszki, też by miszcz był niekwestionowanym miszczem.
O widzę, że temat term wraca, może coś więcej, nowi jeszcze pewnie tematu nie znają, bo nikt nie jest w stanie się przekopać przez ponad 11 tysięcy podobnych w treści i formie postów.
Mnie tu wszystko pasuje, miszcz ma zawsze rację, choć by stu twierdziło, że jest inaczej to i tak miszcz ma zawsze rację, to jest dogmat.
Złożę wniosek do właścicieli portalu aby miszczowi dali władzę podobną moderatorom by tacy jak bachus czy Indiana nie wypisywali głupot, bo to przeczy jedynie słusznym teoriom miszcza.

kolektory_WATT
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 04 gru 2012, 12:05
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Generator Fotowoltaiczny w naszym domu jednorodzinnym

autor: kolektory_WATT » 11 kwie 2013, 19:18

Też myślę, że T_B przegina....

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Nikt nie zamontował sobie kolektora w domu izolowanym zgodnie z normą czyli 30 kWh/m2 rocznie - to jest fakt.


a co ma izolacja do kolektorów?
kolektory służą do ogrzewania CWU, a nie ogrzewania domu. oczywiście można podpiąć ogrzewanie podłogowe ale niezbyt to się opłaca (ja to jasno mówię klientom).

Opłacalność pompy ciepła wcale nie jest większa niż kolektorów - raczej na podobnym poziomie, choć licząc na przestrzeni 20 lat to wg mnie kolektory są bardziej opłacalne - tańsza eksploatacja. Poza tym kolektory to zielona energia, a PC to elektryczność z węgla.

pozdrawiam,
Tomek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24633
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Generator Fotowoltaiczny w naszym domu jednorodzinnym

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 12 kwie 2013, 4:35

a co ma izolacja do kolektorów?
Gdyby zajmował się Pan oszczędzaniem energii zapewne wiedziałby Pan, że w domach ze stratami normatywnymi i mniejszymi nie montuje się centralnych systemów ogrzewania.
Ekonomia!!! Ekonomiczna izolacja termiczna to taka, przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania. Pan założy kolektor do niecentralnego systemu?
Z drugiej strony gdyby zają się Pan oszczędzaniem energii nie mógłby Pa handlować kolektorami.


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów