Zbiornik na deszczówkę, jak igdzie...

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

robik5
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 02 kwie 2006, 14:04
Lokalizacja: Radom
Zbiornik na deszczówkę, jak igdzie...

autor: robik5 » 20 kwie 2007, 7:11

Witam, chciałbym podłączyć rynny do zbiorknia ktory bylby zakopany w ziemi i zbieralby wode z rynieni, ktora pozniej moglybm wykorzystac do mycia samochodu czy podlewania ogrodu.
Prosze o porade gdzie i jaki zbiornik kupic ( jak obliczyc jego zalecana objetosc) i co zrobic gdyby opad byl wiekszy niz pojemnosc zbiornika???
zaznaczam ze w tej chwili nie mam podlaczenia do instalacji ogolnosplawowej i opad z rynien jest odprowadzany bezposednio na nieutwardzona powierzchnie.

czajnik
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 310
Rejestracja: 19 mar 2005, 17:28

autor: czajnik » 23 kwie 2007, 8:10

Należy tak dobrać pojemność, żeby zbiornik był w stanie przejąć tak zwany opad miarodajny, a najlepiej dwa takie opady, czyli współczynnik bezpieczeństwa 2. Natężenie deszczu miarodajnego to zazwyczaj 130 dm3/(s*ha), współczynniki odpływu z poszczególnych zlewni należy znaleźć w literaturze technicznej, na przykład u dowolnego producenta separatorów. Czas trwania deszczu miarodajnego można przyjąć 10 minut. (niektórzy dla pewności przyjmują 15 min.

Zbiornik należy okresowo opróżniać, można również deszczówkę wykorzystać do podlewania zieleni, mycia tarasów, spłukiwania toalet itp.

zuza171
Zbiornik na wodę

autor: zuza171 » 22 maja 2007, 12:04

Witam,

wejdż na stronę firmy Roth Polska, mają w swojej ofercie takie zbiorniki do zakopania.

pozdr :P

zuza171

autor: zuza171 » 22 maja 2007, 12:10

Jesli chodzi o dobór wielkości zbiornika na deszczówkę, to znam dwie metody:

1. na 25m2 powierzchni dachu przyjmuje się 1m3 zbiornika

2. E=N*A*n
N-liczba opadów w litrach na rok na m2
A-powierzchnia dachu
n-współczynnik 0,7-0,8

V=E*6%
V-obliczeniowa objętosć zbiornika na wode

pozdr

mar-mak
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 30 mar 2007, 14:49

autor: mar-mak » 04 cze 2007, 16:54

sotralentz.com.pl/php/index.php?l=pl :lol: i po problemie.

min
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 14 lip 2007, 10:27
Azura

autor: min » 14 lip 2007, 10:52

Witam
Chcesz tylko gromadzić czy też rozsącać nadmiar wody do gruntu ? Zastanów się na systemem zagosadarowania wody Azura , jedna skrzynak to koszt około 200 zł dobirą Ci dokładnie paramatry takiego zbiornika. A ze globalne ocieplenie i deszczu coraz wiecej to musiz liczyć opad średni 300 litrów na metr / na sekundę to europejska norma dotycząca deszczówki

BERNADETA 27
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 04 cze 2007, 12:58
Lokalizacja: KRAKóW
Kontaktowanie:
zbiornik Titan Aqua-zagospodarowanie wody deszczowej

autor: BERNADETA 27 » 16 lut 2008, 6:44

Witam.
Jeśli chodzi o zbiorniki naziemne to proponuję zbiorniki TitanAqua.Zbiorniki są:okrągłe,prostopadłościenne oraz dekoracyjne.Do wyboru jest jest ponad 40 różnych zbiorników .Niezbędnymi elementami zbiorników są zbieracze i filtry do wody deszczowej,które zamontowane na rurach spustowych umożliwiają kierowanie wody deszczowej spływającej z dachu do zbiorników naziemnych.Całość uzupełniają węże połączeniowe niezbędne w sytuacji łączenia kilku zbiorników w szeregowy układ bakteryjny.Pojemność od 100 do 1500 l.Zbiorniki wykonane są z polietylenu.Wyposażone w plastikowy kran oraz pobór dolny,do którego za pomocą szybkozłączki można podłączyć wąż a następnie wykorzystać deszczówkę do podlewania np.trawnika czy mycia samochodu.Istnieje równiez możliwość podłączenia do zbiornika pompy
zewnętrznej;w takim przypadku poprzez wąż połączony z poborem dolnym można pompować deszczówkę np.do podlewania trawnika .Woda zgromadzona w zbiornikach naziemnych może być wykorzystywana więc zarówno do celów ogrodniczych jak i porządkowych w domu i ogrodzie.Można połączyć kilka zbiorników w układ szeregowy .



Jeśli chodzi ozzbiorniki podziemne to proponuję,, system domowo-ogrodowy,,.
System domowo-ogrodowy służy do magazynowania ,a następnie wykorzystania wody deszczowej zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz do celów bytowo-gospodarczych takich jak:spłukiwanie WC ,pranie,sprzątanie oraz podlewanie trawnika.System wykorzystany może być przez cały rok.System składa się z kompletnego zbiornika z pokrywą,filtrem,poborem wody i przelewem oraz umieszczonej w pomieszczeniu technicznym budynku centrali sterującej Matrix wyposażonej w pompę oraz niezbędne akcesoria umożliwiające pobór wody ze zbiornika i wprowadzenie jej do niezależnej instalacji wodociągowej (WC,pralka,sprzątanie,podlewanie).W przypadku okresowego braku wody deszczowej w zbiorniku ,instalacja jest automatycznie dopełniana wodą wodociągową.Należy pamiętać ,iż w przypadku tego systemu konieczne jest zaprojektowanie i wykonania osobnej instalacji wodociągowej wykorzystującej deszczówkę,a więc decyzję o zainstalowaniu systemu domowo-ogrodowego należy podejmować juz na etapie projektowania obiektu mieszkalne.
Gdy w poblizu lokalizacji zbiornika podziemnego nie została poprowadzona kanalizacja deszczowa lub ogólnospławna,a także gdy brak jest zbiornika otwartego lub kanału- można zamontować system podziemny z odprowadzeniem nadmiaru deszczówki do systemu rozsączającego.System rozsączający służy do rozsączania nadmiaru wody deszczowej spływającej z dachu do zbiornika.Zdarza się bowiem ,iż pojawiające się długotrwałe lub nawalne deszcze doprowadzą do zbiornika większą ilość wody,iż wynosi jego pojemność retencyjna.W takim wypadku nadmiar wody musi zostać odprowadzony poza zbiornik.
Zalety AQUABLOK-óW
-wykonane z przyjaznego środowisku polietylenu
-możliwy łatwy podział bloku na dwie lub więcej części
-możliwość stosowania w każdym rodzaju gruntu
-odporne na uderzenia,łatwe i bezpieczne do transportu oraz przenoszenia
-mozliwość obciążenia pionowego do 2,5 ton na m2
-łatwy i szybki montaz
-łatwe podłączenia rur doprowadzających wodę.
Jak wygląda montaż?
Montaż polega na ułozeniu w przygotowanym uprzednio wykopie półprzepuszczalnej geowłókniny,a następnie na umieszczeniu na niej ,w zależności od parametrów gruntu oraz ilości dopływającej wody deszczowej odpowiedniej ilości AquaBlok-ów ,całość owija się szczelnie geowłóknią.Tak wykonana instalacja zostaje zasypana gruntem.

W gospodarstwie domowym, z dziennego zużycia wody kształtującego się na poziomie 150 litrów na osobę,ponad 40 litrów zużywa się na spłukiwanie miski ustępowej (woda ta jest oczyszczana i przygotowywana do celów spożywczych).Pozostałe 110 litrów wykorzystuje się na aplikacje takie jak :higiena osobista -50 litrów,mycie naczyń-12 litrów,cele spożywcze -5 litrów oraz cele takie jak:pranie,mycie samochodu i porządki w domu i ogrodzie -40 litrów.Podsumowując :z dziennego zużycia około połowę wody można zastąpić wodą nie mającą jakości spożywczej czy deszczówką.
Zbiorniki podziemne z oferty Titan Aqua to typoszereg produktów o pojemnościach użytkowych 3000,4500 i 6000 litrów
.Zbiorniki charakteryzują się solidną,użebrowaną konstrukcją umożliwiającą zakopanie ich w gruncie nawet przy niesprzyjających warunkach gruntowo-wodnych,znacznie mniejszą wagą niż zbiorniki betonowe,a przede wszystkim wieloletnią żywotnością.Zbiorniki wykonane są z polietylenu ,w kolorze czarnym.



MCL

BERNADETA27
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 13 mar 2008, 23:35
Re: Zbiornik na deszczówkę, jak igdzie...

autor: BERNADETA27 » 13 mar 2008, 23:50

robik5 pisze:Witam, chciałbym podłączyć rynny do zbiorknia ktory bylby zakopany w ziemi i zbieralby wode z rynieni, ktora pozniej moglybm wykorzystac do mycia samochodu czy podlewania ogrodu.
Prosze o porade gdzie i jaki zbiornik kupic ( jak obliczyc jego zalecana objetosc) i co zrobic gdyby opad byl wiekszy niz pojemnosc zbiornika???
zaznaczam ze w tej chwili nie mam podlaczenia do instalacji ogolnosplawowej i opad z rynien jest odprowadzany bezposednio na nieutwardzona powierzchnie.


Witam.
Prosze podać z jakiego regionu Polski pan jest?Jaka jest powierzchnia dachu?Będziemy wtedy mogli obliczyć pojemnośc zbiornika.
Jeżeli nie ma pan podłączonej instalacji ogólnospławnej to najlepszym rozwiązaniem bedzie zastosowanie systemu rozsączającego.System rozsączający służy do rozsączania nadmiaru wody deszczowej spływającej z dachu do zbiornika.
Polecam panu Firmę Titan Eko.
Jeżeli ma pan pytania =prosze o kontakt 697 500 517

dachyonline
lubie spamować
Posty: 195
Rejestracja: 26 mar 2008, 11:41
Lokalizacja: Choroszcz
Kontaktowanie:

autor: dachyonline » 07 kwie 2008, 9:53

Uzysk wody łatwo obliczyć:
śr. wartość opadów(wg mapy opadów) l/m2 x efektywna powierzchnia dachu w m2 x 0.9 = uzysk wody rok.

Wielkość zbiornika:

(uzysk wody+ suma zużycia wody desczowej/rok : 2 ) X (21 dni jako zapas na okres bez deszczu : 365 dni)
=poj zbiornika

wodę można zużywać do ogrodu, prac porządkowych czy do spłukiwania toalety. Ciekawe rozwiązanie, pozwala zaoszczędzić sporo wody.

beatka
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 17 kwie 2008, 11:32
Lokalizacja: Katowice

autor: beatka » 17 kwie 2008, 11:55

Witam!
mam już zakopane zbiorniki do wody deszczowej o pojemności 4800l i wykorzystuje deszczówke do podlewania ogrodu.Ja skorzystałam z firmy Dobry Dom Serwis ze Strzegomia która zainstalowała całą instalacje. pozdrawiam serdecznie.

desperado
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 63
Rejestracja: 27 mar 2008, 17:15
Lokalizacja: malopolska

autor: desperado » 06 lip 2008, 21:21

Ja jestem aktualnie na etapie doboru odpowiedniego rozwiązania i jeśli ktoś szuka informacji to proponuję nie zapomnieć o deszcz.com.pl
To w sumie ta sama firma, o której pisała moja przedmówczyni Beatka :)

bbking
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 21 lip 2008, 22:28

autor: bbking » 21 lip 2008, 22:31

Ja tez właśnie mam ofertę z firmy ze Strzegomia. Opcja Max Komfort do zasilania domu i ogrodu makabrycznie droga. Inwestycja 20 tyś PLN będzie się wracała 20 lat! Czy warto?

fkszafran
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 23 lip 2008, 7:23
Lokalizacja: Katowice

autor: fkszafran » 23 lip 2008, 10:04

beatka - ile kosztowała taka instalacja? woda tylko do ogrodu czy zasila też dom (WC i inne)?

desperado
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 63
Rejestracja: 27 mar 2008, 17:15
Lokalizacja: malopolska

autor: desperado » 05 sie 2008, 17:34

Coś mnie zaintrygowało w wypowiedziach użytkownika "beatka". Przeszukałem całe forum pod kątem tego, o czym ona pisze i widzę, że na 9 zamieszczonych wypowiedzi w 7 są wprost podane namiary jednej i tej samej firmy zajmującej się systemami gospodarowania deszczówką. Pozostałe 2 też zresztą dotyczą tego samego tematu. Dziwnym trafem w/w użytkownik w ten sam dzień, w który stworzył swój profil (17.04) po prostu zalał forum swoimi wypowiedziami pochwalnymi na temat owej firmy ze Strzegomia.

Śmiem przypuszczać że padliśmy ofiarą nachalnej reklamy ze strony tejże firmy. Ja nie chcę nic mówić o fachowości firmy, nie podważam jakości ich produktów, gdyż nie miałem z nimi żadnego kontaktu (poza strona w internecie, która nawiasem mówiąc spodobała mi się). Ja tylko mówię, że w związku z tą kampanią reklamową nieudolnie przeprowadzoną pod płaszczykiem opinii przypadkowego konsumenta będę miał od dziś trochę więcej dystansu do tej firmy. Taki już jestem, że zawsze jak ktoś mi coś usiłuje nachalnie wcisnąć to mam wrażenie, że to coś to jest przysłowiowy "kit".

Marley
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2008, 21:03
Lokalizacja: Warszawa

autor: Marley » 18 sie 2008, 22:12

witam,
mozemy zaproponowac konkurencyjne rozwiazanie w sprawie zagospodarowania wody deszczowej - Marley. Zbiorniki podziemne, naziemne, skrzynki i tunele rozsaczajace, akcesoria... Oczywiscie odprowadzenie wody z kazdego dachu i terenu takze. W ramach pomocy mozemy wykonac wyliczenia i podac propozycje najbardziej ekonomicznego rozwiazania...
Pozdrawiam i zapraszam


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Gotowe projekty domów