Wyciszenie sufitu - jak skutecznie?

Hałas w mieszkaniu czy domu może znacząco obniżyć komfort mieszkania. Straty ciepła przekładają się na rachunki za ogrzewanie. Co zrobić, żeby dom był cichy i ciepły? Jak odciąć się od hałasu i płacić mniej za ogrzewanie? Porady znajdziesz tutaj.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

AlAlAl
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 05 maja 2018, 15:38
Wyciszenie sufitu - jak skutecznie?

autor: AlAlAl » 05 maja 2018, 15:48

Dzień dobry,
mam mieszkanie, stare budownictwo (lata 60-te), ogólnie jestem zadowolony, ale mam dość uciążliwy problem.
Otóż często słyszę sąsiadów z góry; jak chodzą, zamykają szafki, przesuwają elementy, nie mówiąc o odkurzaniu. Takie coś jeszcze aż tak bardzo mi nie przeszkadza :) najgorzej jest wtedy, kiedy słyszę rozmowy, przede wszystkim jest to głos sąsiada... czasami nawet wyłapuję pojedyncze słowa :( a tak chyba być nie powinno...
czy można skutecznie wyciszyć sufit? przeczytałem już rozmaite odpowiedzi na ten temat, jedni doradzają wełnę, inni nie, jedni mówią o korkach, wykałaczkach itd inni odradzają, także wiem, że nic nie wiem po tym wszystkim :) postanowiłem zatem tutaj się zarejestrować, ponieważ mam nadzieję, że ktoś mi wyjaśni tę kwestię, nawet nie chodzi mi o całkowite wyciszenie, byłbym zadowolony, gdybym po prostu nie słyszał rozmów, tylko np szmer czy coś w tym stylu.
Co powinienem zrobić w takiej sytuacji? Jeśli komuś udało się wyciszyć sufit w podobnej sytuacji, to też bardzo proszę o odpowiedź.
Proszę też ewentualnie o namiary na dobre firmy, które się tym zajmują. Oczywiście, jeśli ktoś Was zawiódł, to też poproszę o takie informacje :)

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Wyciszenie sufitu - jak skutecznie?

autor: -_- greg » 10 maja 2018, 20:07

Jako minimum brałbym pod uwagę wypełnienie wełną "posadzkową" i zwykłą płytę gipsową. Kolejny krok to dodanie maty gumowej 3mm i podwójne płytowanie lub podwójny sufit jeżeli jest na to miejsce.

Z grubsza powinno wyglądać następująco. Podwiesić sufit, którego konstrukcja (stelaż) powinien być zawieszony w taki sposób żeby jak najmniej przenosił wibracje, od wyciszanego sufitu i ścian. Nośność dostosowana do obciążenia. Chodzi o wypełnienie itp., które może być dodane, w celu zwiększenia izolacyjności, gdyby okazała się taka potrzeba.

Wypełnienie.
Wełna może być ale o gęstości 140kg/m3 - jest to wełna stosowana pod posadzki. Arkusze różnej grubości 1cm lub więcej cm. Dzięki temu można zbudować grubszą warstwę z cienkich płyt, układanych na zakładkę - dzięki temu łatwiej uniknąć szpar przy połączeniach płyt. Ta wełna nie jest elastyczna nie rozciąga się i nie kurczy przez co łatwo o szpary na łączeniach gdy krzywo dotniemy.
Wełny lekkie miękkie puszyste w rolkach lub arkuszach mają typową gęstość na poziomie 30-40kg/m3, i takie wełny nie mają sensu. Nawet te, które mają w nazwie "aku" nie ma sensu bo te wełny nadal mają gęstość 30-40gk/m3.
Jeżeli wełna skalana/szklana być nie może, to wełna poliestrowa o tej samej gęstości 140kg/m3. Jeszcze zastanawiam się nad materiałem poroso, to taki szarobury czasem zgniłozielony filc techniczny, używany najczęściej w motoryzacji i sprzętach agd jak zmywarki. Zastanawiam ponieważ nie robiłem z tego zabudowy ale taki kawałek materiału miałem w rękach i wyglądał obiecująco, być może mógłby znaleźć zastosowanie.

Ulepszenia.
Dodając kolejną warstwę w postaci elastycznej maty gumowej o wysokiej gęstości np. o grubości 3mm, zwiększamy zauważalnie skuteczność izolacji dźwięków pochodzących z rozmów, mówiąc inaczej dźwięki powietrzne. Producent mat bez znaczenia, czy to będzie Kflex czy isolgomma, czy semag FD1 czy inne.
Maty z gumy SBR można brać pod uwagę. Takie gumowe maty to dobre rozwiązanie gdy brakuje miejsca na zwiększenie grubości zabudowy.
Płyta gipsowa podwójna będzie lepsza do pojedynczej. Płyty gipsowo-włóknowe można brać pod uwagę.
Kanapkowa budowa przegrody przynosi najlepszy efekt.
Przykładem gotowej kanapki jest płyta Rewall 40 isolgomma.
Chodzi o to że taka kanapka (nowy sufit lub ściana), składa się z różnych ale dobrych materiałów.
Robiąc taką zabudowę trzeba na każdym etapie zadbać o każdy detal, którym jest niwelacja wibracji i szczelność budowanej izolacji akustycznej a więc precyzyjne docinanie i układanie warstw, żeby nie było szpar itp. Jakość wykonania zabudowy jest tak samo ważna jak dobór materiałów.


Wróć do „Izolacje termiczne i akustyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Gotowe projekty domów