Instalacje elektryczne co jest ważne

Domowe prace związane z prądem mogą być bardzo niebezpieczne. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat instalacji elektrycznych począwszy, od wymiany kontaktu po podłączenie prądu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

kratistos
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 mar 2010, 22:55
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Instalacje elektryczne co jest ważne

autor: kratistos » 02 kwie 2010, 20:03

Wielokrotnie na tym forum spotkałem się z pytaniem jak wybrać wykonawcę instalacji elektrycznej domu, na co zwracać uwagę, oraz jakie są jej koszty. W związku z tym, że moja firma wykonała wiele instalacji w domach chciałbym podzielić się kilkoma uwagami.
Zanim zaprosimy potencjalnego wykonawcę na rozmowę, powinniśmy najpierw zastanowić się jak ma wyglądać instalacja, gdzie mają być umiejscowione gniazda, gdzie ma być rozdzielnica główna….
Zacznijmy od kuchni: powinniśmy określić, gdzie mają znajdować się gniazda zasilające zmywarkę, piekarnik, lodówkę oraz gniazda nad blatem. Powinniśmy także określić gdzie będzie kuchenna płyta elektryczna aby dokładnie tam doprowadzić zasilanie 3-fazowe. Podobnie w łazience: pralka i ewentualnie podgrzewacz elektryczny wody. Dlaczego to takie ważne. Są dwa powody: pierwszy - w przypadku przenoszenia gniazd w inne miejsce np. po wykonaniu tynków będziemy musieli sztukować kable a więc tworzyć złączki. Taka złączka wykonana nieumiejętnie powoduje przepływ prądu upływu, kilka takich złączek i prąd będzie na tyle duży, że może powodować wyłączanie wyłącznika różnicowo prądowego.
Drugi powód – powyżej wymienione urządzenia są odbiornikami dużej mocy i powinny być zasilone osobnymi kablami a w rozdzielnicy musza być podpięte do różnych faz napięcia zasilającego. W przypadku przedłużania kabli np. przez fliziarza może się okazać że całą kuchnię mamy zasilaną jednym kablem i zabezpieczoną jednym bezpiecznikiem. Czym to skutkuje: kiedy włączymy płytę elektryczną, czajnik i jeszcze zmywarkę „wybija” nam bezpiecznik w rozdzielnicy. Oczywiście lodówka ma małą moc ale warto mieć bezpiecznik tylko dla niej. W przypadku wyjazdu lub dłuższej nieobecności wyłączamy napięcie w całym domu za wyjątkiem lodówki której nie musimy rozmrażać.
Dobrze jest także określić gdzie chcemy mieć lampy, kinkiety i wyłączniki w pokojach, na klatkach schodowych – z ilu miejsc zapalane ( z dwóch, trzech, czterech…), gdzie zabudujemy lampki LED podświetlające schody, korytarze…
Instalacja elektryczna to także instalacja antenowa, alarmowa, domofonowa i ewentualnie internetowa. Powinniśmy określić gdzie chcemy mieć gniazda antenowe TV – w tym przypadku kabli raczej się nie przedłuża (złączki powodują straty i zakłócenia ) – kable są zwykle ciągnięte ze strychu w peszlach i późniejsza zmiana położenia gniazda wiążę się z wymianą kabla i cięciem ściany pod peszel w nowym miejscu ( kabel antenowy i internetowy powinien być umieszczony w dodatkowej osłonie dzięki czemu jest możliwość jego
wymiany ).
Określamy także gdzie chcemy mieć zabudowane manipulatory oraz centralkę do alarmu, słuchawki do domofonu ewentualnie panele do videodomofonu oraz rozdzielnicę główną z bezpiecznikami. W tym momencie można zadać pytanie po co mam to wiedzieć przecież mam projekt instalacji elektrycznej w projekcie domu. Otóż projektant rozmieszcza gniazda, wyłączniki według swojego widzimisie a my możemy umieścić je tam gdzie chcemy. Zwykle w projektach nie ma także dokładnie określonych miejsc zabudowy czujników alarmowych, domofonu itp. A Zakładu Energetycznego nie interesuje gdzie mamy rozmieszczony osprzęt elektryczny w domu, oczekuje tylko „Oświadczenia o poprawności wykonania instalacji elektrycznej” wystawionego przez wykonawcę. W tym oświadczeniu wykonawca informuje Zakład Energetyczny że instalacja jest sprawna, bezpieczna i wykonana zgodnie z przepisami budowlanymi.
Kiedy już mamy wszystko przemyślane spotykamy się z wybraną firmą, liczymy ilość punktów i oczekujemy na kosztorys wstępny który będzie zawierał całe koszty robocizny. Unikamy sytuacji np. takich: koszt punktu jest mały ale płacimy za zasilania powyżej 10m.
Teraz możemy się zastanowić co lepsze: ustalać koszt punktu z materiałem czy bez. Osobiście radzę klientom wybierać następujące rozwiązanie: ustalamy koszty robocizny, materiał kupujemy razem z inwestorem w hurtowni. Jest to jasna sytuacja, inwestor wie jaki materiał kupił i w jakiej cenie. Oczywiście możemy zgodzić się na punkt z materiałem ale wtedy zawsze wykonawca ma pokusę aby oszczędzać kable czasami kosztem jakości i niezawodności instalacji, oraz kupować materiały kiepskiej jakości ( puszki, listwy rozdzielnice, kable o gorszej izolacji ).
Średnio koszty materiałów na dom wynoszą około 3-4tyś. zł. Możemy sami określić koszty przyjmując:
300m kabla ydy3x1.5,
200metrów kabla ydy3x2.5,
100metrów kabla antenowego,
100metrów kabla alarmowego,
20metrów kabla ydy5x2.5 do zasilania płyty kuchennej,
kabel ziemny do zasilania siłowników bramy wjazdowej,
kabel ziemny żelowy do zasilania domofonu (videodomofonu) oraz kable ziemne do zasilania świateł ogrodowych.
Dużym wydatkiem jest także główny kabel zasilający łączący złącze kablowe (licznik) z rozdzielnicą w domu ( yky 4x10mm2 lub o większym polu powierzchni żył).
Dodatkowo doliczamy jeszcze koszty rozdzielnicy i jej wyposażenia ( bezpieczniki typu S, wyłączniki różnicowo-prądowe), puszek łączeniowych, peszla utwardzonego do montażu pod wylewki, linki PE do połączeń wyrównawczych, bednarki do uziemienia punktu rozdziału N i PE.
I ostatnia sprawa: koszty robocizny. Na forum czytam że kosz punktu w niektórych przypadkach można nawet wynegocjować na 15zł. Dom ma zwykle około 140 punktów, jeśli przyjmiemy za punkt 15zł otrzymujemy koszt robocizny 2100zł. Instalację w takim domu wykonuje zwykle 3 elektryków przez około 7 dni, czyli dziennie elektryk zarabia na czysto około 80 zł (ewentualnie jeszcze trzeba od tej sumy zapłacić podatek ). Wierzycie Państwo że ktoś będzie pracował ciężko, dobrze, dokładnie na budowie za 80 zł – ja w to nie wierzę. Oczywiście możemy wycisnąć z wykonawcy maksymalnie dużo ale później okazuję się że w gniazdkach nie mamy zasilań, lampy się nie palą, brakuje czujników alarmowych w ważnych punktach domu a centralka alarmowa nie ma zasilania. Oczywiście te problemy pojawiają się dopiero kiedy uruchamiamy instalację, zwykle po malowaniu, położeniu podłóg i płytek ceramicznych, wtedy koszty napraw i ewentualnych dodatkowych prac znacząco wzrastają. Może warto zapłacić więcej, spisać umowę, otrzymać gwarancje i na życzenie otrzymać rachunek. Instalacja elektryczna zwykle traktowana jest przez inwestorów mało poważnie, najważniejsza jest instalacja CO, później gazowa i wodna i one muszą kosztować. A prąd on jest mało ważny i jego koszty powinny być jak najmniejsze. Takie myślenie ma krótkie nogi i bardzo szybko się mści – ale o tym dowiadujemy się zwykle za późno.
Myślę że rozsądną kwotą za punkt robocizny jest 35zł., dodatkowo płacimy za sznurowanie rozdzielnicy, punkty cięte ( antenowe, internetowe), wyłączniki schodowe i krzyżowe oraz ułożenie kabli w ziemi. Koszt robocizny domu to około 5 tyś. zł.
Oczywiście to co opisałem powyżej to dopiero wierzchołek góry lodowej – chętnie odpowiem na pytania zadane poniżej lub na stronie internetowej.
Masz dodatkowe pytanie zerknij na moją stronę internetową

jacenty800
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 804
Rejestracja: 28 lut 2010, 19:07
Lokalizacja: włocławek
Re: Instalacje elektryczne co jest ważne

autor: jacenty800 » 02 kwie 2010, 20:08

piekna przemowa zgadzam sie-jasno prosto i rzeczowo

elpapiotr
3 - ostatnie ostrzeżenie !!!
Posty: 2335
Rejestracja: 22 kwie 2008, 13:45
Lokalizacja: Sosnowiec
Re: Instalacje elektryczne co jest ważne

autor: elpapiotr » 02 kwie 2010, 20:27

Witam.

A ja się nie zgadzam :
1. Przemowa przemową, ale elektryk powinien wyrażać się ściśle
2. Galeria strony - biedna, jedna RCD 4-polowa na całość instalacji ? :cry:

wito-pc
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 915
Rejestracja: 20 lut 2010, 18:31
Lokalizacja: Czeladż
Re: Instalacje elektryczne co jest ważne

autor: wito-pc » 02 kwie 2010, 21:13

Elaborat ebnięty choćby przez zainteresowanego klienta który chce się usprawiedliwić odnośnie urwania ceny lub chciałby
Cezar

kratistos
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 mar 2010, 22:55
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: Instalacje elektryczne co jest ważne

autor: kratistos » 02 kwie 2010, 21:15

Jeśli chodzi o galerie nie może być dużo większa bo niestety będzie się ładowała dłużej, a nie każdy ma szybkie łącza. Zdjęcia są z kilku lat dobrane pod kątem budownictwa jednorodzinnego. Może powinienem wrzucić zdjęcia z remontu sztankietów oświetleniowych nad sceną z Teatru Słowackiego w Krakowie, lub z montażu lamp teatralnych w Połańcu - ale czy to zainteresuje kogoś kto buduje dom jednorodzinny.

Faktycznie jeden wyłącznik różnicowo-prądowy ale taki był projekt a inwestor nawet nie chciał myśleć o dodatkowych kosztach.
PS. Mogę obiecać ze wkrótce pojawią się na niej zdjęcia z pomiarów wykonywanych miernikiem MPI 520 :D
Masz dodatkowe pytanie zerknij na moją stronę internetową

wito-pc
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 915
Rejestracja: 20 lut 2010, 18:31
Lokalizacja: Czeladż
Re: Instalacje elektryczne co jest ważne

autor: wito-pc » 02 kwie 2010, 21:23

Przemyśl to co piszesz
Cezar

samouk
Re: Instalacje elektryczne co jest ważne

autor: samouk » 03 kwie 2010, 11:09

kratistos pisze: Zanim zaprosimy potencjalnego wykonawcę na rozmowę, powinniśmy najpierw zastanowić się jak ma wyglądać instalacja,

Musisz pamiętać o tym, że nie każdemu klientowi chce się tak dokładnie myśleć przed położeniem instalacji. Jeśli chcesz się zabezpieczyć przed jego ewentualnymi pretensjami PO (jej) WYKONANIU, to musisz myśleć za niego i lepiej sam mu podsuń do wypełnienia pisemną ankietę z tymi pytaniami (na zasadzie "widziały gały co brały") i wtedy wszystko, co będzie ponad te ustalenia - płatne dodatkowo :?

Pozdr.

kratistos
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 21 mar 2010, 22:55
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: Instalacje elektryczne co jest ważne

autor: kratistos » 07 kwie 2010, 20:34

Zapraszam do komentowania :)
Masz dodatkowe pytanie zerknij na moją stronę internetową

akaminski
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 29 mar 2010, 8:26
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Kontaktowanie:
Re: Instalacje elektryczne co jest ważne

autor: akaminski » 08 kwie 2010, 19:05

Panowie nie ma się co boksować między sobą tylko wziąć się do roboty, a sami wiecie, że w rozmowie z klientem już wiadomo ile zaśpiewać za wykonanie usługi :wink:


Wróć do „Instalacje elektryczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Gotowe projekty domów