Podciekająca piwniczka

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

bruder
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 14 paź 2012, 22:00
Podciekająca piwniczka

autor: bruder » 15 paź 2012, 0:17

Zwracam się do forum fachowców z prośbą o pomoc.
W trakcie budowy, dałem sie namówić (niestety) budowlańcom na zbudowanie piwniczki przyległej do garażu. Jest posadowiona na betonie poniżej ławy domu o mniej więcej 20cm, a od podłogi garażu jest niżej o ok. 100 cm i schodzi się do niej po schodkach. Ścianki zbudowane są z bloczków fundamentowych, a od zewnątrz zaizolowane dysperbitem, styropianem i siatką. Wymiary piwiniczki to ok. 3x2m. Widac to na zdjęciach. Jak nie pada deszcz to jest w porządku. Niestety przy gwałtownych lub dłuższych opadach, w piwniczce zbiera się woda. Nie jest jej dużo, maksymalnie na 5-7cm. Po ustaniu opadów, woda powoli znika. Wygląda na to, że woda wlewa się gdzieś od spodu, ponieważ naokoło piwniczki jest sucho. Kiedyś nawet odkopałem ją dookoła, żeby sprawdzić czy dren opaskowy (a taki jest na wysokości fundamentu) odbiera wodę. Ale był such jak pieprz i chyba w życiu nie widział wody. Budowlańcy radzą mi położyć na podłodzę papę termozgrzewalną i zaląć to wylewką samopoziomującą do wysokości ławy budynku, czyli ok. 20cm. Dzięki temu woda nie będzie wlewać się do środka. Ale nie bardzo mnie to przekonuję ponieważ myślę sobie, ze ściany nadal będą podciągać wilgoć kapilarnie, a jeszcze bardziej martwi mnie to, że gdzieś tam pod spodem nadal jest woda i jaki mieć może on wpływ na osiadanie budynku i w ogóle jego zachowanie. Dodam, że w wykopie na budynek, ale przed wylaniem ław miałem robioną ekspertyzę geologiczną i nic w niej szczególnie niepokojącego nt. wody nie było. A, że robiona była kiedy na dworze było sucho, więc podejrzewam, że woda pojawia się tam tylko w czasie deszczu. A co jest w tym miejscu gdy deszcz nie pada?? Mimo, ze z budynkiem nic się nie dzieje, to czuję pewien niepokój co będzie dalej. Co mi radzicie:
- zalać posadzkę piwniczki według rad budowlańców?
- odkopać ją całą i szukać skąd woda płynie? Ale jak zajrzeć "pod spód"??
- zaizolować od wewnątrz sciany i podłogę jakąś chemią i nie przejmować się??
- zalać ją całą w cholerę, zapomnieć i nie przejmować się wodą gdzieś tam głęboko

Proszę o porady, co powinienem z tym zrobić. Dodam, że wkoło mam glinę, jak ja to nazywam, kiedy tylko spadnie deszcz można by zniej garnki lepić

W załączeniu zdjęcia piwniczki i ekspertyzy geologicznej. Proszę się nie sugerować obecnością wody w dopiero co stawianej piwniczce na jednym ze zdjęć. Akura padał deszcz, a jeszcze nie było daszku :-)
Bruder


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

IWB
Re: Podciekająca piwniczka

autor: IWB » 15 paź 2012, 6:02

wybacz ale ja tam nie widzę żadnej izolacji ani fizycznie ani też teoretycznie piwniczka po prostu jest bublem budowlańców, ale w naszym kraju to norma i codzienność

gorsze widzę przypadki bezmyślności i głupoty ekip murarzy, którzy mądrzą się jak posłowie w sejmie a wielki ch.. potrafią wykonać jeśli chodzi o izolacje wodochronne czy przeciwwilgociowe obiektów.

bruder
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 14 paź 2012, 22:00
Re: Podciekająca piwniczka

autor: bruder » 15 paź 2012, 9:21

Może tego nie widać, bo zdjęcia pokazują piwniczkę w trakcie budowy (jeszcze nie ma izolacji) i po wybudowaniu, kiedy wszystko jest zakryte. Z perspektywy czasu wiem, że nie zgodziłbym się na tę dobudówkę bo realnie zysków mało, a czuję, że pakuję się w kłopoty. Ale już jest i coś muszę zrobić, żeby wody w niej nie było w czasie opadów. Co mi radzicie?

IWB
Re: Podciekająca piwniczka

autor: IWB » 15 paź 2012, 18:43

jak w trakcie budowy nie ma izolacji ???

a gdzie jest pozioma izolacja na płycie czy fundamencie ??? ( papa nie jest izolacją wodochronną ciśnieniu hydrostatycznym wody gruntowej)

spokojnie nie panikuj nie takie budowle się ratuje ;-)))

bruder
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 14 paź 2012, 22:00
Re: Podciekająca piwniczka

autor: bruder » 16 paź 2012, 9:49

Jesli papa nie jest izolacją przeciw cisnieniu wody, to piwniczka izolacji nie ma :( . Położona była tradycyjnie papa pod bloczki fundamentowe, potem dysperbit, styro i folia kubełkowa. Już doszliśmy do porozumienia, że izolacja jest schrzaniona.
Tylko jak to teraz naprawić, żebym nie musiał rozbierać czy zalewać betonem??

IWB
Re: Podciekająca piwniczka

autor: IWB » 16 paź 2012, 15:06

hydroizolacja typu wannowego i po sprawie do tego odtworzenie izolacji wtórnej poziomej i nie cieknie oraz nie przesiąka

bruder
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 14 paź 2012, 22:00
Re: Podciekająca piwniczka

autor: bruder » 18 paź 2012, 9:26

Od środka lepiej położyć papę termozgrzewalną wywiniętą na ściany plus warstwa dociskowa, czy wystarczy użyć jakąś chemię czy szlam żeby zeobić nydroizolację?
Jak "odtworzyć izolację wtórną poziomą" żeby nie wpadać w wielkie koszty?

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: Podciekająca piwniczka

autor: MTW » 22 paź 2012, 21:18

już Ci napisał
papa nie jest izolacją przy ciśnieniu
innymi słowy do wody jej nie przykleisz
wyciąć ją w piernik i zaszlamować
na hodowlę karpia to poziom wody masz trochę niski czyli trzeba wysuszyć


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości

Gotowe projekty domów