Odwodnienie wykopów

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Awatar użytkownika
tetate
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 585
Rejestracja: 06 sie 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:
Odwodnienie wykopów

autor: tetate » 19 cze 2018, 7:35

W jaki efektywny sposób odwodnić wykopy z przeznaczeniem pod budowę fundamentów, w których zbiera się woda? Ktoś już to może wcześniej przerabiał i byłby w stanie podpowiedzieć co i jak?

karp30
Aktywny
Aktywny
Posty: 116
Rejestracja: 07 paź 2014, 11:36
Re: Odwodnienie wykopów

autor: karp30 » 25 cze 2018, 6:16

Dlatego na początku, przed wbiciem przysłowiowej łopaty w ziemię, polecam dokładnie przebadać grunt, na jakim będzie się budowało. Chodzi o poznanie rodzaju podłoża, ilości wody, aby później nie było takich kwiatków.

Metod odwadniania masz co najmniej kilka. Z tych typowych to:

1. Pompowanie przy użyciu rząpi: http://wjgl.pl/uslugi/pompowanie-przy-uzyciu-rzapi/
2. Odwodnienia igłofiltrami: http://wjgl.pl/uslugi/odwodnienia-iglofiltrami/

cyfro
Aktywny
Aktywny
Posty: 109
Rejestracja: 02 gru 2015, 16:49
Re: Odwodnienie wykopów

autor: cyfro » 24 sty 2021, 15:44

Jak konieczne jest wykonanie wykopów, w teren jest podmokły to trzeba wykonać odwodnienie, a po drugie zastosować takie rozwiązania, jak chociażby ścianki szczelne. Tu polecam kontakt z firmą https://priz.pl/, która właśnie takie rozwiązania oferuje. Na ich stronie są podane wszystkie szczegóły. Takie rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo i ułatwiają pracę.

AMK
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 10 sty 2021, 0:24
Re: Odwodnienie wykopów

autor: AMK » 24 sty 2021, 21:08

Najprostszy sposób to zrobienie przegłębienia w jednym miejscu wykopu i wrzucenie tam pompy. Takie rozwiązanie sprawdzi się kiedy wody jest niedużo. Masz może przekroje geotechniczne? Pomogłyby to ocenić.
Pompę można oczywiście kupić lub wynająć z wypożyczalni sprzętu budowlanego. Trzeba przeliczyć co sie bardziej będzie opłacać.
Zapraszam do kontaktu: a.kowol@amkd.eu

Awatar użytkownika
Om3k
Aktywny
Aktywny
Posty: 263
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Odwodnienie wykopów

autor: Om3k » 25 sty 2021, 9:56

Istnieją dwie podstawowe metody odwadniania wykopu. Pierwsza to odwodnienie powierzchniowe, które polega na pompowaniu wody z wykopu. Druga metoda to odwodnienie wgłębne polegające na pompowaniu wody poza obrysem fundamentów w celu wytworzeniu krzywej depresji. Odwodnienie wgłębne dzieli się następnie ze względu na średnicę ujęć na: igłofiltry (40-60mm), igłostudnie (75-175 mm), studnie (>=200mm). Dalszy podział metod zależy od sposobu dopływu wody do filtrów np.: grawitacyjne, podciśnieniowe, elektroosmotyczne.
Odwodnienia powierzchniowe powodują ruch wody do wykopu oraz w górę i mogą spowodować rozluźnienie gruntów niespoistych oraz upłynnienie piasków drobnych o równym uziarnieniu. Odwodnienie wgłębne jest korzystniejsze i wręcz może dogęścić grunt pod fundamentem.
Wybór metody odwodnienia wykopu zależy od:
- różnicy rzędnej spodu wykopu i rzędnej zwierciadła wody gruntowej,
- rodzaju odwadnianego gruntu (a w zasadzie to jego przepuszczalności, współczynnika filtracji gruntu).
W przypadku gdy planowana jest budowa budynku mieszkalnego niepodpiwniczonego, posadowionego w gruntach piaszczystych na ławach fundamentowych, których spód znajduje się na rzędnej 1,0 m p.p.t., natomiast poziom zwierciadła wody gruntowej znajduje się na rzędnej np. 0,60 m; to rozwiązaniem może być zaplanowanie robót fundamentowych w porze suchej, podczas której zwierciadło wody gruntowej się obniży. Często też woda gruntowa zalega na stropie warstwy nieprzepuszczalnej (np. gliny), zasilana jest opadami deszczu i wiosennymi roztopami. W porze suchej jej poziom obniża się, a nawet wysycha. W uzgodnieniu z projektantem w branży konstrukcyjno-budowlanej można również podnieść rzędną posadowienia budynku, a następnie po wykonaniu ścian fundamentowych, obsypać budynek gruntem, z niewielkim spadkiem terenu od budynku. Tak aby nadal zachowana była minimalna głębokość posadowienia fundamentu ze względu na wysadziny mrozowe.
Jeśli nie można zaplanować wykonywania robót ziemnych i fundamentowych w porze suchej lub nieznacznie podnieść rzędnej fundamentów (wyłącznie w uzgodnieniu z konstruktorem) to przy płytkich wykopach często sprawdza się odwodnienie powierzchniowe. W narożach wykopu, poza obrysem fundamentów należy wykonać zagłębienia i umieścić w nich pojemniki bez dna i pompy. Natychmiast po wykonaniu wykopów fundamentowych, dno należy zabezpieczyć warstwą wyrównawczą gr. 10 cm z betonu podkładowego. Tempo prac musi być szybkie. Szkielety zbrojeniowe ław fundamentowych trzeba przygotować jeszcze przed wykopami fundamentowymi, aby tylko wstawić je na związany beton podkładowy (pamiętać o podkładach dystansowych 5 cm) i powiązać zbrojenie w narożach ścian, dokręcić tzw. startery słupów i trzpieni żelbetowych, a następnie bez zbędnej zwłoki zabetonować ławy fundamentowe.
Kolejnym, trudniejszym przypadkiem jest wykonywanie budynku podpiwniczonego, gdy rzędna zwierciadła wody gruntowej znajduje się np. od 0,50 do 2,5 m powyżej poziomu posadowienia budynku. Wówczas metoda odwodnienia wykopu zależeć będzie przede wszystkim od rodzaju gruntu, a dokładnie to jego przepuszczalności i współczynnika filtracji podawanego w dokumentach geotechnicznej w metrach na dobę.
Wówczas stosuje się odwodnienie wgłębne. Przy żwirach i piaskach grubych stosuje się studnie z pompami. W piaskach (od drobnych do grubych) stosuje się igłostudnie. W piaskach drobnych, pylastych i gliniastych igłofiltry zwykłe. W pyłach - igłofiltry próżniowe. W pyłach gliniastych i glinach piaszczystych – zestawy igłofiltrowe elektroosmotyczne.

Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Odwodnienie wykopów

autor: Sławek12 » 05 lut 2021, 13:59

Najprościej ujmując:

Spozób odwodnienia jest zależny od tego jakiego rodzaju są to grunty (piaski czyli grunty niespoiste czy piaski gliniaste, gliny - czyli grunty mało i średnio spoiste do spoistych)...

W przypadku piasków sprawa jest prosta... jeśli wkop posiada jakąś głębokość można zastosować pompowanie igłofiltrowe "w koronie" wkopu uzyskując lej depresji obejmujący całość terenu inwestycji budowlanej (depresja ma wymiar "łukowy" dlatego też trzeba obliczyć wydajność pompowania aby w centralnej części terenu inwestycji zwierciadło znajdowało się nadal poniżej obszaru prac - wkopu(ów).

W przypadku glin np. piaszczystych, dopływ wody to tzw. dopły warstwowy, międzywarstwowy... w takim przypadku nieefektywne będzie zastosowanie igłofiltrów z obsypką np. samorodną ... Bardziej mogą się sprawdzić studnie w połączeniu z wkopem odwadniającym (z drenem) zbierającym wody wokół wkopu.
Jeśli są to grunty spoiste najprostszym sposobem (własna pomysłowość) - będzie sprowadzenie wody np. do wykopanych obniżeń odsuniętych od narożników obiektu i następnie wypompowanie wody ...
Jeśli poniżej glin (głębiej w niewielkiej odległości) występują nienawodnione grunty piaszczyste, można spróbować przewiercić te obniżenia sprzętem geologicznym, woda będzie sama "uciekała" niżej - infiltrowała w środowisko piaszczyste.

Tutaj pokazuję też jak ważne jest wiedzieć na czym się stawia i co ma się przynajmniej 1,5 głębokości posadowienia poniżej tej głębokości (w przypadku domu jednorodzinnego parter bez podpiwniczenia maks. z poddaszem użytkowym - do głębokości 3 m poniżej powierzchni terenu). Można wtedy się zastanawiać nad różnymi rozwiązaniami...

MarcinJ1985
Początkujący
Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 01 paź 2020, 10:19
Re: Odwodnienie wykopów

autor: MarcinJ1985 » 24 lut 2021, 12:35

Jeżeli ktoś z was szuka firmy, która oferuje takie rozwiązania jak odwodnienie liniowe, które trzeba pamiętać ma dość duże znaczenie dla funkcjonowania obiektu.

Sławek12
Aktywny
Aktywny
Posty: 119
Rejestracja: 02 lis 2009, 17:03
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Odwodnienie wykopów

autor: Sławek12 » 24 lut 2021, 19:13

Pamiętajmy, że stosowanie "odwodnienia liniowego" czy jakiegokolwiek innego posiada swoje ograniczenia. Często jest niemożliwe do zastosowania :)


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów