Ocieplenie fundamentów z rurą drenażową

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

raf92
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 07 cze 2022, 18:02
Ocieplenie fundamentów z rurą drenażową

autor: raf92 » 07 cze 2022, 18:06

Witam, prosił bym o rade jak wykonać ocieplenie fundamentów w stosunkowo nowo wybudowanym domu, jakiś czas temu ociepliliśmy ściany grafitowym styropianem 15 tka, lecz okazało się że na listwach przypodłogowych pojawiła się pleśń, małe wykwity, więc poradzono mi żeby ocieplić fundamenty
pierwotnie mój plan zakładał

1) odkopanie fundamentów na odcinku ok 1,5 m
2) zerwaniu starej foli, wyczyszczeniu i zagruntowaniu
3) izolacji środkiem typu izolbet
4) przyklejenie styropianu na przedłużeniu ściany jak i na hmm kawałku fundamentu ( przepraszam nie wiem jak to sie fachowo nazywa )
5) zaizolowaniu siatka i klejem
6) położenie nowej foli kubełkowej na całość
7) zakopanie i przesuniecie się o kolejne np 1.5 m

jednak pojawił się problem, po odkopaniu żeby zobaczyć jak to wygląda na żywo okazało się że rura od drenażu, odwodnienia jest bardzo blisko fundamentów. ok 8 cm na niej są kamyczki i teraz nie wiem co zrobić proszę o poradę

opcja nr 1 czy tylko zaizolować całość ale styropian/styrodur dać tylko na przedłużenie ściany reszta tak jak planowałem siatkę i folie kubełkową ?
opcja nr 2 po za nr 1 jakoś próbować wcisnąć styrodur pomiędzy fundament a rurę do odwodnienia ? np 5 cm ? czy może jakaś pianka tam się nada ?
Czy może jakoś zerwać to odwodnienie ? ale jak ?

teraz mam 2 pytania mogą być śmieszne ale na budowlance się tylko orientuję,
-ile mogę odkopać po długości ścianę żeby było bezpiecznie?
-czy na styrodur musze dać klej i siatkę jeśli będzie "w ziemi" za folią kubełkową czy wystarczy jak go przykleję?

podłoże to glina na całości piachem przysypany jest pasek ok 30 cm od ścian budynku, ogrzewanie do podłogówka na całości domu, w salonie gdzie wychodzi ta pleśń na listwach, jednak nie było z nią problemów

Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia, tej pleśni co wyszła, podejrzewam że może być ona częściowo wywołana przez to że robiłem odwodnienie z rynien pod ziemią, i poradzono mi żeby zrobić jedna "studzienkę" na przodzie domu (dom na lekkim spadzie ) i połączyć odpływ z drenażu z rurami z odpływu z rynien, a od studzienki idzie rura już po za obszar domu pod okolice wjazdu, w teorii to działało woda leci tą rurą ale zastanawia mnie czy może jednak oddzielić odwodnienie od rynien osobnymi rurami czy może nie podmaka i stad ta pleśń ??

Bardzo proszę o jakie kolwiek porady jak to z głową zrobić, naszkicowałem rysunek jak to mniej więcej wygląda
Załączniki
fundamenty.png

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Ocieplenie fundamentów z rurą drenażową

autor: Om3k » 08 cze 2022, 10:25

Prawdopodobnie:
:arrow: nie jest szczelna izolacje przeciwwilgociowa pozioma,
:arrow: nieszczelne jest połączenie niniejszej izolacji poziomej z izolacją przeciwwilgociową pod posadzką,
:arrow: nieskuteczna jest izolacja przeciwwodna pionowa ścian fundamentowych.
I to jest prawdopodobna przyczyna zawilgocenia ścian i rozwoju pleśni na styku podłogi ze ścianą zewnętrzną.

:!: Dodatkowo niekorzystny wpływ ma występowanie trudno przepuszczalnego gruntu gliniastego, który tworzy wokół fundamentów budynku "wannę" piętrzącą i utrzymującą wody opadowe tuż przy ścianach fundamentowych.

:!: Podłączenie rur spustowych, odprowadzających deszczówkę do studzienki drenażu opaskowego było złym pomysłem. Prawdopodobnie podczas intensywnych opadów deszczu drenaż opaskowy zasilany jest deszczówką i dodatkowo zawilgacane są ściany fundamentowe.
Należy odłączyć rury odprowadzające wodę deszczową z dachu od drenażu opaskowego.

Nie ma większego sensu wciskanie termoizolacji pomiędzy ławę fundamentową, a rurę drenarską.
Natomiast istotne jest naprawienie izolacji przeciwwilgociowych/przeciwwodnych fundamentów. Tak aby woda nie była podciągana kapilarnie do wnętrza budynku. Po odtworzeniu izolacji przeciwwilgociowych/przeciwwodnych fundamentów, w zupełności wystarczy, że nowa termoizolacja będzie dochodzić do wierzchu ław fundamentowych (odsadzek).

:idea: Odpowiadając na jedno z Twoich pytań, te poziome fragmenty ław fundamentowych nazywa się odsadzkami.

Nie sądzę, aby izolacja Dysperbit firmy Izolbet była dobrym preparatem w Twoim przypadku. Nie jestem uprzedzony do Dysperbitu, ale uważam, że ten rodzaj izolacji może być odpowiedni do izolowania ścian fundamentowych tylko w przypadku gruntów przepuszczalnych oraz przy wodzie gruntowej zawsze poniżej poziomu fundamentów. Natomiast w Twoim przypadku Dysperbit może być użyty po jego rozrobieniu z wodą w stosunku 1:1, tylko do zagruntowania ścian fundamentowych. Natomiast po zagruntowaniu zastosowałbym skuteczną grubowarstwową powłokę bitumiczną hydroizolacyjną typu KMB o grubości 3 mm (KMB to jest skrót z języka niemieckiego od Kunststoffmodifizierte Bitumendickbeschichtungen).

:idea: Jeśli naprawę izolacji ścian fundamentowych planujesz wykonać odcinkowo, to musisz pamiętać o prawidłowym połączeniu wykonywanych warstw za zakładach.

:idea: Możliwa długość wykopu zależy od poziomu wytężenia fundamentów (wykorzystania nośności). W przypadku domów jednorodzinnych zazwyczaj wykorzystanie nośności fundamentów nie jest duże i możliwe będzie wykonanie wykopu na całym odcinku ściany do głębokość górnej powierzchni ław fundamentowych.

:idea: Zamiast zwykłego styropianu EPS do termoizolacji ścian fundamentowych lepiej użyj płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Do montażu płyt XPS również możesz użyć masy KMB.

:idea: W przypadku występowania drenażu opaskowego, zamiast zwykłej folii kubełkowej stosuje się folię kubełkową z dodatkową matą z nietkanej geowłókniny. Wówczas, taki geokompozyt układa się kubełkami oraz geowłókniną w stronę gruntu.

raf92
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 07 cze 2022, 18:02
Re: Ocieplenie fundamentów z rurą drenażową

autor: raf92 » 08 cze 2022, 15:10

Dziękuje za odpowiedz,
z tego co zrozumiałem to po
1- dać osobny odpływ z rynien
2- mogę odkopać bezpiecznie ok 3 metrów wzdłuż ściany
3- wybiorę kamyczki miedzy ławą a rurą( jest ona w takiej otulinie i całość jest też przykryta taka włókniną)
4- wyczyścić wszystko z piachu, zerwać pozostałości starej foli kubełkowej
na odsadzkach (dziękuje za info) jest czarna powłoka i na ławie tej 50 cm też, zostawię to może nie będę skrobał do betonu? )
5- zagruntuje dysperbitem rozrobionym 1:1
6- położę powłokę KMB, od samego spodu Lawy do górnego styropianu zajeżdżając na siatkę i klej ( i tak będzie w ziemi )
7- przykleję styropian XPS pomiędzy już obecny styropian a odsadzki (tylko czym, tą masa KMB ?) myślę 10 cm tyle co już jest
8- ewentualne dziurki uszczelnię pianką (np pomiędzy łączeniami styropianu )
9- dać nową folie kubełkową (lub taką jak Pan proponuje z ta włókniną ) od samego spodu ławy, do trochę ponad poziom trawy( nie zależy mi jakoś na wyglądzie może wystawać byle by działało )
10- obsypać z powrotem kamyczkami i przykryć tak jak było włókniną drenaż
11- zasypać piachem i przesunąć się o kolejne 3 metry robiąc to samo na zakładkę

Czy to już powinno w znaczącym stopniu pomóc? , dodam że dom ma 4 lata i wcześniej nie było problemów do czasu zrobienia tych rynien.

jeszcze takie dwa szybkie pytania,
1- folie kubełkową należy położyć bez łączenia jej ? tz kupić szeroką na powiedzmy 1,2 m i np 13 metrów i rozwijać po kawałku ?
2- czym przykleić ten styropian ? na całości go smarować czy punktowo i czy potem mogę użyć pianki do uzupełnienia ?
3- rozumiem że jak przykleję to już nie muszę jakoś tego zabezpieczać tylko folia kubełkowa?

dołączam obrazek jak planuje t zrobić dziekuję za porady i jeśli gdzieś się mylę roszę o sprostowanie
Załączniki
fundamenty.png

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Ocieplenie fundamentów z rurą drenażową

autor: Om3k » 09 cze 2022, 10:29

:arrow: W pierwszej kolejności należy odłączyć rury odprowadzające wodę deszczową z dachu od drenażu opaskowego. Deszczówkę trzeba odprowadzić oddzielną instalacją np. do drenażu francuskiego, dołu chłonnego lub kanalizacji deszczowej.

:idea: Roboty zaplonować w bezdeszczowym okresie.
:idea: W przypadku domów jednorodzinnych zazwyczaj wykorzystanie nośności fundamentów nie jest duże i możliwe będzie wykonanie wykopu na całym odcinku ściany do głębokość górnej powierzchni ław fundamentowych. Naprawa izolacji odcinkami o długości 3 metrów też będzie poprawna, bardziej asekuracyjna, ale trzeba dobrze przemyśleć i rozwiązać sposoby połączenia warstw izolacyjnych na stykach kolejnych odcinków.

:!: Zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie polegające na pozostawieniu istniejącej izolacji termicznej cokołu i nałożeniu izolacji KMB na istniejący styropian nie jest prawidłowe.

:arrow: Zamiast tego usuń izolację termiczną cokołu, oczyść, uzupełnił ubytki i puste spoiny, a następnie pozostaw ścianę fundamentową odsłoniętą do jej wyschnięcia.
Przy okazji będziesz miał możliwość sprawdzenia z czego wykonano poziomą izolację przeciwwilgociową, którą zazwyczaj układa się pod pierwszą warstwą ścian parteru. Utnij kawałek, zrób zdjęcie pobranej próbki i zamieść zdjęcie na forum. Po odkopaniu ściany fundamentowej, usunięciu izolacji termicznej cokołu, oczyszczeniu ściany, wykonaj zdjęcia ściany fundamentowej i zamieść je na forum.

:arrow: Na stylu ściany fundamentowej z ławą wykonaj fasetę.

:arrow: Ścianę zagruntuj i nanieść izolację typu KMB w dwóch warstwach pacą stalową.

:idea: Zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie, polegające na wykonaniu izolacji przeciwwodnej na pionowej powierzchni ławy fundamentowej, w praktyce może okazać się bardzo trudne i mało skuteczne. W szczególności, jeśli ławy zostały betonowane bezpośrednio do wykopu w gruncie. Wówczas odkopywanie boku ławy w celu wykonania izolacji przeciwwilgociowej na pionowej (bardzo nierównej) powierzchni ławy nie będzie skuteczne. Sprawdź, czy pomiędzy ławą fundamentową, a ścianą fundamentową wykonano izolację przeciwwilgociową, np. z papy? Jeśli tak, to nie odkopuj już boku ławy fundamentowej.

:arrow: Zamiast zwykłego styropianu EPS do termoizolacji ścian fundamentowych lepiej użyj płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS.

:idea: Do przyklejenia płyt XPS również możesz użyć masy KMB (na placki) lub kleju poliuretanowego.
:idea: Do wypełnienia szczelin w izolacji termicznej możesz użyć pianki.
:idea: Nie ma potrzeby szczelnego klejenie odcinków folii kubełkowej (kubełkami w stronę gruntu) lub grubej folii budowlanej. To nie jest izolacja przeciwwilgociowa. Jej funkcja to ochrona termoizolacji przed uszkodzeniem mechanicznym. Jeśli zastosujesz geokompozyt to dochodzi jeszcze funkcja drenażowa – szybsze odprowadzenie wody opadowej do drenażu opaskowego.


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości

Gotowe projekty domów