Wyburzenie ścianki działowej salon/kuchnia

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
ssixx
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 18 paź 2021, 17:32
Wyburzenie ścianki działowej salon/kuchnia

autor: ssixx » 18 paź 2021, 17:47

Witam,

Kupiłem mieszkanie z wielkiej płyty na terenie Śląska. Według operatu blok z jest lat 70/80 wykonany w technologii prefabrykatu.

Wstępnie po konsultacji z inspektorem nadzoru administracja wyraziła zgodę na usunięcie ściany działowej. Chciałbym tylko zapytać, jak się za to zabrać i jakie narzędzia będą konieczne.

Ścianka wygląda na beton przykryty karton gipsem od strony kuchni. Gdy się w nią uderzy, dość mocno rezonuje, więc zakładam, że to również prefabrykat.

Muszę też uważać na pion grzewczy w kuchni i potem go obudować.

Poniżej zdjęcia ściany i poglądowy rzut mieszkania:
20211012_120536.jpg


20211012_085325.jpg


20211012_085636.jpg


Będę wdzięczny za pomoc!

Awatar użytkownika
Om3k
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 363
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Wyburzenie ścianki działowej salon/kuchnia

autor: Om3k » 19 paź 2021, 8:30

W pierwszej kolejności powinieneś mieć opinię techniczną Twojego inspektora nadzoru, że jest to ściana działowa i można ją rozebrać. W opinii powinien znaleźć się załącznik graficzny zawierający lokalizację ściany działowej oraz przedstawiający zakres rozbiórki w jednoznaczny sposób. Opinia powinna być sporządzona i podpisana przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń. Z tą opinią udaj się do Zarządy obiektu aby on również wyraził zgodę na rozbiórkę.

Jest to ważne ponieważ można pomylić ścianę działową ze ścianą nośną. Ponadto ściana może pełnić również funkcję usztywniającą budynek.

Jeśli niniejsze sprawy formalne będą załatwione możesz przystąpić do rozbiórki ściany działowej. Elektryk niech odłączy wszystkie przewody elektryczne i zabezpieczy ich końce aby nie doszło do przypadkowego porażenia prądem.

Zabezpiecz posadzki np. matami gumowymi. Zdemontuj wszelkie elementy wykończeniowe, skrzydła drzwiowe, okładziny ścienne itd. Zabezpiecz drzwi zewnętrzne aby pył nie przedostawał się do części wspólnej budynku i na klatkę schodową.

Do dalszych prac będziesz potrzebował piłę tarczową do betonu, okulary ochronne, kask, maskę przeciwpyłową, buty, rękawice ochronne, drabinę itd. Bardzo ważne aby nie doprowadzić do przewrócenia ściany na strop ponieważ ściana żelbetowa ma bardzo duży ciężar i jej upadek na strop może spowodować katastrofę budowlaną. Dlatego ponacinaj piła tarczową ścianę na mniejsze kawałki i stopniowo rozbieraj ścianę od góry, ku dołowi. Gruz wynoś na bieżąco z budynku do podstawionego na zewnątrz pojemnika na gruz. Nie dopuszczaj do gromadzenia gruzu na stropie.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów