Problem - Zapomniany wieniec stropowy

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
misiomis
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 11 sty 2021, 16:51
Problem - Zapomniany wieniec stropowy

autor: misiomis » 11 sty 2021, 17:08

Witam szanownych użytkowników,

jest problem, chodzi o budynek na zgłoszenie wiec odsyłanie mnie do mojego kierownica budowy lub projektanta proszę sobie darować. Zapomniany został wieniec stropowy. Planowany strop jest stropem drewnianym z belkami 8 x16, podłoga deska 32 mm, rozstaw belek co 60 cm. Zdaje sobie sprawę, ze brak wieńca to może być dość poważny problem jednak zanim się zorientowałem po wylaniu nadproży, było już wymurowane parę warstw bloczków i nie chciałem niszczyć wykonanej pracy teścia i mojego ojca. Tak oto na dzisiaj mam stan jak na zdjęciach.
Kilka faktów technicznych:
Nadproża zbrojone góra prętem fi12 sztuk 2, zbrojenie dołem fi 12 sztuk 3, strzemiona z pręta fi 6 10x12 rozstaw co 25 cm - beton b25 / b30.

Wieniec wykonany pod murłatę do okolą prętem fi 12 - 2 dołem, 2 góra - beton b25 - jak na zdjęciach.

Ściany to solbet 500, grubość 18 cm

Moje pytania są następujące, jakie kroki mogę poczynić na obecnym etapie aby zapobiec ewentualnemu pękaniu ścian przez nacisk stropu, jakie inne problemy wynikają z braku wieńca stropowego?

Moje propozycje:
Wykonanie stężeń miedzy belkami stropowymi w celu spięcia wszystkiego i rozłożenia sil.
Bruzdowanie w solbecie i wklejenie prętów tam gdzie nie ma nadprozy - nie wiem czy w solbecie to cokolwiek da..
Załączniki
4.JPG
1.JPG
2.JPG

Awatar użytkownika
Om3k
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 600
Rejestracja: 27 cze 2009, 21:06
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Problem - Zapomniany wieniec stropowy

autor: Om3k » 12 sty 2021, 11:19

Kiedy zgłaszałeś budowę? Czy to jest budynek mieszkalny jednorodzinny? Jeśli tak, to budynek realizowany na tzw. zgłoszenie również wymaga opracowania projektu. Następnie wymagane jest zapewnienie nadzoru Kierownika Budowy i wykonywania budynku zgodnie z niniejszym projektem.
Twój budynek posiada ściany kolankowe wysokości ~1,50 m. Na dość wysokich ścianach kolankowych oparta jest konstrukcja dachu o ustroju krokwiowo-jętkowym. To jest ustrój rozporowy. Oznacza to, że krokwie przekazują na ściany kolankowe relatywnie duże siły poziome. Co prawda jest wieniec w górnej części ściany kolankowej powiązany z wieńcem w ścianach szczytowych. Nie mniej jednak brakuje wieńca w poziomie stropu nad parterem oraz żelbetowych trzpieni w ścianie kolankowej. Kolejną rzeczą, którą bym obliczeniowo sprawdził to wytrzymałość filarków i miejsc oparcia na nich nadproży. Bloczki gazobetonowe są bowiem bardzo słabym materiałem. Wykonywanie z nich ścian nośnych grubości 18 cm wymaga wcześniejszego, dokładnego przeliczenia i sprawdzenia miejsc newralgicznych.
W świetle powyższego, nie chcę zdalnie doradzać przez Internet i proponować sposobu naprawy.
Skontaktuj się z lokalnym projektantem oraz kierownikiem budowy, aby pomogli Tobie naprawić wszystkie błędy – zarówno te techniczne, jak i formalne.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości

Gotowe projekty domów