Dziwny zapach w mieszkaniu deweloperskim

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
NoweMieszkanie
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2015, 18:13
Dziwny zapach w mieszkaniu deweloperskim

autor: NoweMieszkanie » 10 sty 2015, 18:59

Witam,

pod koniec sierpnia wprowadziliśmy się z mężem do nowego mieszkania dwupoziomowego (75 m2). Jakiś czas temu zauważyliśmy, że ubrania, pościel, niektóre meble nabierają dziwnego zapachu - nie zawsze wyczuwalnego, jakby wilgoć, ale nie stęchlizna tylko taka zmagazynowana woda - trudno to określić, w mieszkaniu nie czuć tego, najbardziej chodzi o ubrania - dziwna sprawa, sąsiedzi mieszkają w takich samych budynkach i nie mają tego problemu. Dodam, że na początku mieszkanie było dość intensywnie ogrzewane i wietrzone, reszta sąsiadów zaczęła grzać niedawno. Początkowo wilgotność w mieszkaniu wynosiła 60 %-70%, wypożyczyliśmy osuszacz budowlany i wilgotność spadła do ok 30%- 40 % w porywach do 50% przy deszczowej pogodzie i gotowaniu. Zapach jest dziwny, ostry, nieprzyjemny, niesie się na km, nigdy się z czymś takim nie spotkałam, mąż go nie czuje, ale rodzina i przyjaciele owszem - szczególnie po wyjściu z domu. Może ktoś się z czymś takim spotkał? Rozumiem, że to świeży budynek, który musi wyschnąć, ale nie jesteśmy pierwszymi osobami, które mieszkają w "swieżym" mieszkaniu a nigdy nie spotkałam się z czymś takim. Najgorsze jest to, że zapach po praniu nie mija. Na początku myślałam, że to kominek, ale nie jest to zapach kominka, szczególnie, że jakiś czas temu przestaliśmy w nim palić.
Bardzo proszę o pomoc. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.
NoweMieszkanie

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu deweloperskim

autor: -_- greg » 11 sty 2015, 0:28

Być może z rury centralnego ogrzewania sączy się woda pod posadzką i zaczyna gnić. Kamera termowizyjna powinna to ujawnić ale na początek można przewiercić posadzkę i sprawdzić czy jest pod nią sucho. Nie ma przypadkiem zacieków nad listwami przypodłogowymi? Lub pod listwami? Może któryś odpływ jest nieszczelny np. uszkodzony i stamtąd się sączy. Być może rozlali jakieś chemikalia, nie zneutralizowali ich i położyli na to posadzki.

Miałem podobny przypadek w takim jednym nowym mieszkaniem w stanie deweloperskim.
Również dało się wyczuć nieprzyjemny zapach podczas próby odbioru mieszkania.
Na początku nie wiadomo co to było.
Ostatecznie ustaliłem że to mocz lub coś podobnego, ale oczywiście patrzono na mnie jak na wariata.
Odkułem kawałek posadzki żeby sprawdzić czy jest sucho. Okazało się że jest mokro a to mokre śmierdzi moczem.

Jak to się stało?
Po prostu podczas budowy budowlańcy mieli kanciapę w mieszkaniu obok a w tym mieszkaniu załatwiali swoje potrzeby. W łazience wystawiona była rura od pionu ale panowie pewnie nie zawsze trafiali celowo lub nie, kto za nimi trafi.

Efekt był taki że w ścianach łazienkowych cały dolny rząd cegieł typu porotherm był nasączony tym syfem do oporu. Najgorszy smród był z cegieł przy pionie. Po jej rozbiciu smród aż uderzył w nos. Po zdjęciu posadzek to samo. Dwa pokoje były skażone aż tak to się rozlało, przez ten okres kiedy budowlańcy tam urzędowali.
Dopiero chlor zneutralizował smród na podłogach a ściany łazienkowe i te od pionu poszły do rozbiórki.
Dopiero po tym wszystkim powrócił normalny zapach nowego mieszkania w stanie deweloperskim.

NoweMieszkanie
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2015, 18:13
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu deweloperskim

autor: NoweMieszkanie » 11 sty 2015, 13:59

Dziękuję za odpowiedź. Latem zapach był niewyczuwalny, nasila się szczególnie przy deszczowej i wietrznej pogodzie. Wilgotność ścian i posadzek została zmierzona i podobno są suche. Mieszkanie odbierał inspektor budowlany i nie zauważył większych nieprawidłowości. Najbardziej czuć ten zapach na pościeli i ubraniach, jakby przesiąkały wodą - taki dziwny ostry zapach. Nie jestem ekspertem, ale może być to wilgoć budowlana, jeśli wilgotność w mieszkaniu wynosi w tej chwili 30%.
NoweMieszkanie

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu deweloperskim

autor: -_- greg » 11 sty 2015, 22:45

Nie ma sprawy.
Wiem że dziwne i obce zapachy w mieszkaniu to udręka.

To żadna wilgoć budowlana, nowe mieszkanie powinno być suche i bez żadnych dziwnych zapachów.
Przebywając w takim zasmrodzonym mieszkaniu nos się przyzwyczaja. Dopiero po wyjściu z domu na świeże powietrze czuć, albo zaraz po wejściu do domu.

Czy wilgotność ścian badana była w najniższym punkcie przy listwach przypodłogowych? Wilgoć mogła podciągnąć tylko najniższa cegła.
Posadzka może być sucha (tak było w przypadku opisanym w moim pierwszym poście) ale pod posadzką jest warstwa folii a pod folią najczęściej jest styropian lub wełna mineralna. Trzeba sprawdzić tak głęboko pod tymi warstwami.

Jaka jest konstrukcja budynku? Może być przedmuch między ścianami a dokładnie między ich łączeniami.
(Też przerabiałem taki temat a chodziło wtedy o smród papierosów w mieszkaniu w którym nikt nie palił).

Do jakiejś ściany (po jej drugiej stronie) może przylegać pion innego lokatora. Ten lokator może włożył wentylator i wpycha do pionu smrody, które przeciskają się szparami. Może komin wentylacyjny innego lokatora, który przechodzi przez pion, jest nieszczelny i dodatkowo może pod ten komin podłączony jest okap kuchenny.
Może (zapewne tak jest) że piony między piętrami nie są zamknięte przez co wszelkie zapachy wędrują między parterem a ostatnim piętrem. Słyszałem (sam się z tym nie spotkałem) że budowlańcy potrafią zamurować jajko w ścianie.
Czy wentylacja działa prawidłowo, czy czuć z niej czasami ten zapach?
Możliwości jest wiele, pewnie ktoś dopisze inne, jednak przydał by się ktoś na miejscu żeby pomógł w ustaleniu przyczyny.

Proponuję czysty suchy ręcznik lub inną tkaninę przytknąć przy podłodze lub w innym podejrzanym miejscu.
Po 2 godzinach sprawdzić ręcznik a dokładnie ten fragment ręcznika, który przylegał do ściany, czy jest bardziej przesiąknięty tym zapachem.

grzesiek45
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 12 sty 2015, 21:45
Lokalizacja: z Rzeszowa
Kontaktowanie:
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu deweloperskim

autor: grzesiek45 » 12 sty 2015, 22:09

Też właśnie miałem podobny problem ostatnio :/

mike pools
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 01 lut 2014, 7:06
Lokalizacja: Lubuskie
Kontaktowanie:
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu deweloperskim

autor: mike pools » 13 sty 2015, 6:39

jest jeszcze stara nomenklatura ,której nie bierzecie pod uwage ,tzn . deweloper który nie płaci podwykonawca i sądowo żąda wykonania robót , tak,tak to jest możliwe - deweloperzy z tego żyja,że mniejszych oskubią i sami maja - tak więc ci mniejsi szczają do tynków do posadzek - klient na to trafia i powinien zgłaszac do dewelopera takie wianki , a ten reagować - tylko ,że to jest polska ,więc martw się człowieku sam .
a tak powaznie - kto wie co może byc i jakich zaniedbań dopuścił sie deweloper - wiadomo przeciez, że banda studencików kierowników która przetacza swe nieróbstwo po budowie ,nie ma bladego pojęcia co na tej budowie sie dzieje lub szuka dziury w cały i zajmuje sie sprawami mało istotnymi jednak łatwymi do opanowania przez białka mózgowe studenta ,a co za tym idzie dająca mu fałszywe przekonanie o swej niezastąpioności i nieomylności a wtedy o smród bardzo łatwo . oczywiście ta sama alfa i omega stanie póżniej przed problemem i z otwartymi ustami powie NIE WIEM.

NoweMieszkanie
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2015, 18:13
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu deweloperskim

autor: NoweMieszkanie » 15 sty 2015, 12:20

To nie blok, tylko mieszkanie dwupoziomowe w zabudowie szeregowej.
Pojawili się panowie z budowy i stwierdzili, że nieopatrznie zamontowali za krótką rurę wentylacyjną i wszystkie opary, zapachy budowlane i nie tylko -zamiast na zewnątrz były odprowadzane do środka budynku. Podobno za tydzień powinno się wszystko ustabilizować. Zobaczymy... tylko niestety meble, ubrania, pościel itd. wszystko przeszło tymi oparami, także przypuszczam, że wietrzenie i doprowadzenie mieszkania i nas do porządku zajmie więcej niż tydzień, ale tego już nikt nie bierze pod uwagę... Przy okazji dziękuję za porady :) Mam nadzieję, że w końcu znaleźli prawdziwą przyczynę tego "dyskomfortu" i nie będę musiała ponownie prosić o pomoc :) Pozdrawiam.
NoweMieszkanie

NoweMieszkanie
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2015, 18:13
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu deweloperskim

autor: NoweMieszkanie » 23 sty 2015, 16:53

Witam, niestety poprawa wentylacji nie pomogła. Gdy siedzę naprzeciwko męża wyczuwam takie ostre, duszące opary, które jakby (wiem, że to zabrzmi dziwnie), ale emanowały. Podrażnia to gardło i nos. Zauważyłam, że nawet w innym mieszkaniu, po upraniu ciuchów to coś w mniejszych ilościach, ale nadal pozostaje. Jakby jakiś gaz, opary - sama nie wiem, zauważyłam że nasi goście bądź rodzina do której jedziemy bardzo kicha, kaszle jakby coś ich denerwowało. Dziwna sytuacja.... Po wejściu do większego pomieszczenia ten zapach podrażnia dokładnie wszystkich, czy ktoś gdzieś słyszał coś na podobny temat? Czy to może być rura od kominka czy junkers a może jakieś opary z rur? Inni sąsiedzi nie mają takich problemów.
NoweMieszkanie

mike pools
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 01 lut 2014, 7:06
Lokalizacja: Lubuskie
Kontaktowanie:
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu deweloperskim

autor: mike pools » 23 sty 2015, 18:58

warto sprawdzić czy podczas prac wykończeniowych w ramach polepszenia układu łazienki nieopatrznie nie wyeliminowano odpowietrzenia pionu kanalizacji zastępując go np. grzybkiem napowietrzającym . wtedy moze dochodzić do oddychania kanalizy przez syfony - zapach bardzo charakterystyczny .

sugeruje ten trop ze zględu na informacje o nasilającym sie zapachu podczas pory deszczowej gdy deszczówka płynie kanalizami i podnoszac poziom robi swoje.

jesłi zapach jest stłumiony to możliwe ,że zabudowali grzybek odpowietrznika za geberitem.

na razie nie mam więcej pomyslow ale jak coś przyjdzie do głowy dam znać

czy ktoś mieszka nad wami kto ewentualnie może użytkowac ten sam pion kanalizacyjny , czy jest odpowietrzenie pionu kanalizacyjnego .

NoweMieszkanie
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2015, 18:13
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu deweloperskim

autor: NoweMieszkanie » 23 sty 2015, 19:51

Nie, to mieszkanie dwupoziomowe w zabudowie szeregowej, sąsiedzi są jedynie z 2 stron.
NoweMieszkanie

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2499
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu deweloperskim

autor: xander119 » 26 sty 2015, 14:28

NoweMieszkanie pisze:Witam, niestety poprawa wentylacji nie pomogła. Gdy siedzę naprzeciwko męża wyczuwam takie ostre, duszące opary, które jakby (wiem, że to zabrzmi dziwnie), ale emanowały. Podrażnia to gardło i nos..


Mąż nie jada za dużo fasoli przypadkiem?

tom7878
Aktywny
Aktywny
Posty: 165
Rejestracja: 18 lip 2013, 16:29
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu deweloperskim

autor: tom7878 » 01 maja 2015, 12:38

Skoro to mieszkanie deweloperskie nie możecie tego zgłosić jakiemuś zarządcy? Powinien wam pomóc w rozwiązaniu problemu jeśli mieszkanie jest jeszcze na gwarancji. U nas taka gwarancja jest przez dwa lata i ostatnio zgłaszaliśmy, ze szyby mamy strasznie porysowane - wymienili bez problemu. Naprawdę na waszym miejscu udałabym się do zarządcy a jeśli nic nie zrobi to wyjdzie na to że wcale nie jest taki super i można to zgłosić. Z tego co wiem ta firma http://www.houseplus.pl/ ma świetnych zarządców i od ręki rozwiązują problemy mieszkańców. niestety nie wszędzie można trafić na fachowców.

monikabert90
Aktywny
Aktywny
Posty: 173
Rejestracja: 16 lis 2016, 17:21
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu deweloperskim

autor: monikabert90 » 19 mar 2017, 8:50

-_- greg pisze:Ostatecznie ustaliłem że to mocz lub coś podobnego, ale oczywiście patrzono na mnie jak na wariata.
Odkułem kawałek posadzki żeby sprawdzić czy jest sucho. Okazało się że jest mokro a to mokre śmierdzi moczem.

Jeśli mamy taki problem możemy spróbować zneutralizować przykry zapach specjalnymi preparatami. Na przykład na Allegro można kupić płyn biologiczny Antyodor, który bardzo skutecznie neutralizuje zapach moczu i jest jednocześnie bezpieczny dla ludzi i dla środowiska (biodegradowalny). Kosztuje niewiele, więc myślę, że warto spróbować zanim zdecydujemy się na gruntowny remont z powodu przykrego zapachu.

-_- greg
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1677
Rejestracja: 23 paź 2014, 9:27
Lokalizacja: internet
Re: Dziwny zapach w mieszkaniu deweloperskim

autor: -_- greg » 06 kwie 2017, 22:19

monikabert90 pisze:
-_- greg pisze:Ostatecznie ustaliłem że to mocz lub coś podobnego, ale oczywiście patrzono na mnie jak na wariata.
Odkułem kawałek posadzki żeby sprawdzić czy jest sucho. Okazało się że jest mokro a to mokre śmierdzi moczem.

Jeśli mamy taki problem możemy spróbować zneutralizować przykry zapach specjalnymi preparatami. Na przykład na Allegro można kupić płyn biologiczny Antyodor, który bardzo skutecznie neutralizuje zapach moczu i jest jednocześnie bezpieczny dla ludzi i dla środowiska (biodegradowalny). Kosztuje niewiele, więc myślę, że warto spróbować zanim zdecydujemy się na gruntowny remont z powodu przykrego zapachu.


Problem skutecznie i ostatecznie został załatwiony chlorem w postaci takich tabletek

http://www.ceneo.pl/43843859
Obrazek

...inne preparaty tzw. pro nic nie pomogły.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 11 gości

Gotowe projekty domów