Dom Pasywny jakie koszty ?

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Tu znajdziesz mnóstwo podpowiedzi na temat budowy domu energooszczędnego i pasywnego ? od opłacalności takiej inwestycji, poprzez wybór projektu i wykonawców, do technologii budowy i montażu instalacji.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

AK47
Aktywny
Aktywny
Posty: 230
Rejestracja: 02 lut 2011, 10:51
Lokalizacja: Poznań
Re: Dom Pasywny jakie koszty ?

autor: AK47 » 24 wrz 2011, 11:52

Pan to liczył korzystając z OZC?

Tak
To program przeznaczony do kotłowni, więc dość "stronniczy" - nie uwzględnia zawilgocenia, zakłada, ze ciepło idzie prostopadle do izolacji, nie rozróżnia czy odbiornikiem po drugiej stronie przegrody jest nieruchome powietrze, ruchome powietrze, grunt...

Zawilgocenie wewnątrz budynku podawałem 42%
Nie uwzględnia też norm na szczeliny słabo wentylowane - np. 2-3mm znakomicie osłabia opór cieplny a 5mm w praktyce odcina izolację. Jak się różni od "założeń" znany z hucznego otwarcia ten dom...

Skąd takie duże szczeliny?
W moim przypadku dach płaski zaizolowany piana PUR
czyżby na ścianach :shock:
Grunt zanim zacznie odbierać ciepło będzie musiał 6 cm betonu następnie 30 cm styropianu następnie 10 cm betonu .
Poprzez fundament tez za dużo nie ucieknie bo będzie w szalunki traconym z XPS oczywiście nie da się strat do zera doprowadzić bo mamy już PM :D
Dołożyłem 80% sprawności reku z wymianą 400m3/h i wyszło zapotrzebowanie budynku 36kwh/m2 chciałbym zejść niżej Przy zewn temp. -16 wewnętrznej +20 strefa klimatyczna 2
Ale chyba tematem był jakie koszty budowy takiego domu. Jako o samych kosztach nie można nic powiedzieć To o różnicy w procentach tak.
W linku który pan przesłał jest zastosowana pompa ciepła. Pyt dla czego. Patrząc na koszta takiej instalacji rzędu 40-60 tyś to czas zwrotu PC to ok 120 lat jak nie więcej. W domu pasywnym oczywiście. W domu z lat 70-80 z drewnianymi oknami bez izolacji PC ma sens
Dawniej się słuchało Moskwy a teraz Brukseli

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
RZawilgocenie wewnątrz budynku e: Dom Pasywny jakie koszty ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 wrz 2011, 12:11

Zawilgocenie wewnątrz budynku podawałem 42%
zawilgocenia przegrody termicznej - z każdym % maleje znacznie opór cieplny! 4 % zawilgocenia 50% oporu cieplnego.
Skąd takie duże szczeliny?
styropian nie przylega idealnie do muru,
Grunt zanim zacznie odbierać ciepło będzie musiał 6 cm betonu następnie 30 cm styropianu
Tylko, że przy identycznym delta T grunt wielokrotnie lepiej odbiera ciepło niż powietrze - a tego we wzorach nie ma!

AK47
Aktywny
Aktywny
Posty: 230
Rejestracja: 02 lut 2011, 10:51
Lokalizacja: Poznań
Re: Dom Pasywny jakie koszty ?

autor: AK47 » 24 wrz 2011, 12:13

No i jeszcze bo bym zapomniał Tak posadowiona ława fundamentowa poniżej lini przemarzania.
http://praktech.pl/szalunek-xps,2,002
Czy dalej to będzie budynek energochłonny?
Oczywiście sama ława bo pod budynkiem styro i ściana fundamentowa również nim obłożona. Z dwóch stron.
Gdy izolacja jest od zewnątrz i mamy szczelnie do okoła ją poprowadzoną to jaka różnica w stratach gdy mamy izolacje od środka czy od zewnątrz? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem było by zejście z fundamentem poniżej 25 m wtedy będzie on w stałej temp 16 st :) Tylko ile to będzie kosztować.
:shock:
Dawniej się słuchało Moskwy a teraz Brukseli

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom Pasywny jakie koszty ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 wrz 2011, 13:07

Jaki jest sens grzania ściany i fundamentu przy programowanym ogrzewaniu? Dalej nie przedstawił Pan symulacji kondensacji pary wodnej przy 25 cm styropianie! I jak Pan widzi Pan Tomasz W, JBZ skrzętnie tego unikają tylko HenoK lakonicznie stwierdził
Wilgoci w styropianie nie będzie, jeżeli poszczególne warstwy ściany będą ograniczały dyfuzję pary wodnej.
Jeżeli powietrze o wilgotności 40% przy temperaturze 20 st. C bez problemu dotrze do warstwy styropianu to przy temperaturze ok. 5 st. C wystąpi punkt rosy
.
Czyli bez paroizolacji (warstwy ograniczającej) błoto. Proszę też zauważyć, że minimalna wilgotność komfortowa to 45% a nie 40% i temperatura 22 a nie 20, a są tacy co wolą 24. Wtedy punkt rosy jest +8 i więcej.
Proszę też zauważyć, że im grubsza izolacja tym zimniejszy tynk zewnętrzny i tym więcej wilgoci.
Warto też zobaczyć czy w/w wilgoć nie spotka się w styropianie i zewnętrznym tynku z ujemną temperaturą. Dlatego nikt nie chce Panu jasno narysować wykresów.
Naprawdę warto znać fizykę .

AK47
Aktywny
Aktywny
Posty: 230
Rejestracja: 02 lut 2011, 10:51
Lokalizacja: Poznań
Re: Dom Pasywny jakie koszty ?

autor: AK47 » 24 wrz 2011, 14:58

Sensu grzania murów niema ale łatwiej wykonać taką izolacje bez mostków termicznych.
A straty będą takie same. sam pan pisał ze w momencie dobrej instalacji Wentylacji Mechanicznej problemu z wilgocią nie będzie.
Innej sobie nie wyobrażam z szczelnymi oknami.
Rosnący opór cieplny to także rosnący opór dyfuzyjny.
BK ma tą właściwość że chłonie i oddaje wilgoć może to być wadą ale również i zaletą by utrzymać pożądany mikroklimat w domu.
Obecnie w tej chwili mam otwarte okna wilgotność 36% temp 21c
I nie potrzebne jest mi odzienie oprócz majtek i podkoszulka :D
więc to w jakiej temp. sie dobrze czujemy jest sporne mi odpowiada gdy zimą mam w domu 20/ 20,5 C wtedy zakładam np spodnie dresowe i krótki rękawek. W nocy najlepiej się czuję jak jest 18,5/19C gdy mam cieplej to kołdra nakrywa tylko moje stopy.
W przypadku choroby potrzebuję większego ciepełka.o ok 3 st
Załóżmy że mam wilgotność 45% Sciany z BK zaczynają chłonąć wilgoć w swoim zadanym tempie. Zima reku osusza mi powietrze do 30% gdzie wilgoć się skieruje ?
Niedawno rozmawiałem z różnymi ekipami do ociepleń budowę etc.
Żadna z ekip nie podpisze umowy na ocieplenie od środka . Wraunkiem w moim przypadku który stawiam to staranność wykonania i badanie termowizją. Każdy twierdził że będą mostki na styku fundament ściana , ściana strop, oraz przy ścianach nośnych z ścianami konstrukcyjnymi .
łatwość i pewność starannie wykonanej izolacji od zewnątrz jest dla mnie bardzo dużym atutem.
Od wewnątrz trzeba by stosować piane pur ( bardzo drogo ) za cały budynek. I odcinać wszystkie ściany od ścian zewnętrznych konstrukcyjnych. Idea bardzo dobra ale do budynku typu iglo bez stropu to by było najlepsze rozwiązanie.
A czy znam fizykę podstawy chyba znam :D Ale chyba niedługo się okaże że np teoria względności legnie w gruzach.
Najbardziej energooszczędnym rozwiązanie jest budowa bunkru głęboko pod ziemią wtedy mamy stałą temp przez cały rok. Tylko że niema okien :(
Dawniej się słuchało Moskwy a teraz Brukseli

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom Pasywny jakie koszty ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 wrz 2011, 7:09

Sensu grzania murów niema ale łatwiej wykonać taką izolacje bez mostków termicznych.
Dużo taniej i łatwiej jest zachować ciągłość izolacji izolując od wewnątrz, Płyta fundamentowa i mury wewnątrz ogromna akumulacja - a więc brak sterowania dobowego.
A straty będą takie same. sam pan pisał ze w momencie dobrej instalacji Wentylacji Mechanicznej problemu z wilgocią nie będzie
NIE pisałem, że straty są znacznie większe a dobra wentylacja problem zwiększy _ Pan nie czyta co piszę! Dobra wentylacja zapewnia strefę komfortu a strefa komfortu 22-24 stC i 45-55% przy styropianie grubszym od 12 cm w naszym klimacie - zapewnia jego zawilgocenie.
Rosnący opór cieplny to także rosnący opór dyfuzyjny.
Opór cieplny wełny i styropianu jest podobny a dyfuzyjny nie - nie wiem skąd Pan takie rzeczy wynajduje? Zaś opór cieplny wraz z zawilgoceniem spada i to znacznie
Załóżmy że mam wilgotność 45% Ściany z BK zaczynają chłonąć wilgoć w swoim zadanym tempie. Zima reku osusza mi powietrze do 30% gdzie wilgoć się skieruje ?
Szkoda, że Pan nie czyta co się pisze... nigdy nie pisałem, że ocieplony BK będzie chłoną wilgoć ! Wilgoć będzie w warstwie ocielenia! A gdzie się kieruje wilgoć - zimą zawsze na zewnątrz! Przy nawet 30 % wilgotności względnej i 21 stC Ma Pan więcej wody w m3 powietrza niż przy -10 stC przy wilgotności względnej 99%!
A czy znam fizykę podstawy chyba znam
Jak Pan widzi, nie zna Pan podstaw fizyki, a co do teorii względności... to już i gruz jest usunięty.

Panie Zembrowski... U Pana spadek z własnego EGO na IQ musi być bardzo bolesny!

AK47
Aktywny
Aktywny
Posty: 230
Rejestracja: 02 lut 2011, 10:51
Lokalizacja: Poznań
Re: Dom Pasywny jakie koszty ?

autor: AK47 » 26 wrz 2011, 8:20

Przecież przy temp 20 C i wilgotności 35% taka jest dla mnie odpowiednia punkt rosy to 6C więc na końcu styropianu . Podobnie jak przy 10 cm styropianie.
Z tego co słyszałem to łatwiej jest rekuperatorem wysuszyć powietrze niż nawilżyć.
Zakładając 60% wilgotności to będzie 12 C Ale ja staram się unikać takiego zawilgocenia bo mam zimą tak w mieszkaniu w bloku ze styropianem 10 cm i okna całe mokre. Najlepiej jest jak wilgotność spada poniżej 40%. Ale każdy może lubić co innego.

Grunt odbiera lepiej ciepło ale też ma wyższą temp niż powietrze . I Niema wiatru który strasznie pomaga wychładzać. Więc można uznać ze tak samo odbiera. Cieplejszy grunt nie pochodzi jedynie od domu ale również od matki natury. Inaczej GWC czy pompa ciepła nie mogła by działać.
No i ciepło idzie do góry a nie w duł więc można przyjąć podobny odbiór ciepła.
BK nie chłonie wilgoci??? :shock:

3mm szczelina na łączeniu ściana styropian :shock:
Jak na razie mam porównanie 2 zakończonych budów jedna na cienką spoinę druga ceramika tradycyjna zaprawa na tradycyjnej zaprawie. w 1 przypadku nierówności na ścianach nie przekraczają 1 mm łączone na klej oczywiście a w 2 przypadku trzeba było stosować 1 cm warstwę styropianu przed właściwym ociepleniem bo odchylenia są dość duże. tzn zaprawa wystaje
Dawniej się słuchało Moskwy a teraz Brukseli

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom Pasywny jakie koszty ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 wrz 2011, 8:52

Przecież przy temp 20 C i wilgotności 35% taka jest dla mnie odpowiednia punkt rosy to 6C więc na końcu styropianu . Podobnie jak przy 10 cm styropianie.

Nie - im grubsza izolacja tym zimniejszy tynk zewnętrzny. Musi Pan poprosić kogoś ( najlepiej HenoK-a) by narysował Panu to o co proszę od bardzo dawna JBZ Tomka W czy P_S_O
Czy może Pan podać tu na forum trzy wykresy??? Rozkład temperatury i ciśnienia pary wodnej w
BK 24 cm + 10 cm styropianu
BK 24 cm + 20 cm styropianu
BK 24 cm + 30 cm styropianu
Niech każdy zobaczy jaki jest odcinek nasycenia pary wodnej pod izotermą a jaki nad izotermą przy każdej izolacji! ZROBI PAN TO?

Cieplejszy grunt nie pochodzi jedynie od domu ale również od matki natury. Inaczej GWC czy pompa ciepła nie mogła by działać.

Pompa ciepła czy GWC odbierają ciepło z gruntu o temperaturze +4 a dom oddaje! Grunt + 4 st. C szybciej odbiera ciepło z domu +20 niż powietrze o temperaturze -20 st! To łatwo sprawdzić!
No i ciepło idzie do góry a nie w duł więc można przyjąć podobny odbiór ciepła.
Nie jest to prawdą tak jak i to, że duł się pisze przez u. Poza konwekcją jest jeszcze emisja ciepła przez przewodzenie czy promieniowanie. Czy ciepło ze słońca nie dociera do Pan z góry? Czy Pan wie, że życie na ziemi rozwinęło się dzięki temu, że jest substancja która podgrzewana w pewnym zakresie temperatury jest cięższa i opada? Gdyby ciepło szło do góry i grzała nas Matka Ziemia to ci co dają styropian od gruntu i zakładają ciepłe buty byliby w ogromnym błędzie.
BK nie chłonie wilgoci???
Tak ocieplony od zewnątrz BK nie chłonie wilgoci, bo jest cieplejszy od punktu rosy ( no może poza strefą przy fundamencie) - wilgoć wykrapla się w ociepleniu - i to im grubszym tym więcej!
Gładkość ściany... mieści się w 1mm??? Dokładność klejenia również? - ile kosztowali ci fachowcy
[/quote]

AK47
Aktywny
Aktywny
Posty: 230
Rejestracja: 02 lut 2011, 10:51
Lokalizacja: Poznań
Re: Dom Pasywny jakie koszty ?

autor: AK47 » 26 wrz 2011, 11:41

Jeżeli ciepło nie idzie do góry to dlaczego ogień skierowany jest w przeciwnym kierunku do grawitacji?
Promienie słoneczne mają dużą prędkość i docierają do samej ziemi dlatego nas grzeją.
Można łatwo porównać z zbiornikami wodnymi woda daje większy opór , i w dolnych partiach głębokiego zbiornika jest stała temperatura i panują odwieczne ciemności. Lecz cieplejsze powietrze jest lżejsze od zimniejszego a to dlatego że zimne jest gęściejsze ale to podstawy fizyki i aż dziwi mnie takie jej podważanie.
Gdzieś zadałem temat klima z podłogówki i sam pan rozwiał moje wątpliwości że zimna podłoga nie będzie się ogrzewać , ani nie odbierze ciepła od powietrza . Więc czy ciepło idzie do góry?
Dlaczego z 10 lub 12 cm styropianu będzie on cieplejszy na styku z powietrzem ?
Wykonawcy wzięli 25 zł za m2 ściany za robociznę
Dawniej się słuchało Moskwy a teraz Brukseli

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom Pasywny jakie koszty ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 wrz 2011, 12:23

Gdzieś zadałem temat klima z podłogówki i sam pan rozwiał moje wątpliwości że zimna podłoga nie będzie się ogrzewać , ani nie odbierze ciepła od powietrza . Więc czy ciepło idzie do góry?
Nie ogrzewać się a nie odbierze ciepła ???... Szanowny Panie jeżeli odbiornik jest tak duży jak grunt pod domem to temperatura wcale nie musi znacząco rosnąć mimo, ze strumień ciepła z naszego ogrzewania jest duży. Co do wody... dobry przykład - niech Pan podgrzeje wodę z z temperatury +0.5 st. C do 4! Pan zobaczy, że poleci w dół. Woda mając 4 stopnie jest najcięższa - dlatego lód pływa a na dnie jest 4 st. Zawsze!
Gdyby zimą musiał Pan przenocować w namiocie 3m3 ( taka jedynka ) i jest Pan kotłownią 30W/m3 i miał do dyspozycji 2m3 styropianu gdzie by go Pan dał ?

AK47
Aktywny
Aktywny
Posty: 230
Rejestracja: 02 lut 2011, 10:51
Lokalizacja: Poznań
Re: Dom Pasywny jakie koszty ?

autor: AK47 » 26 wrz 2011, 13:17

Lód to inny stan skupienia . a dokładnie . Jego objętość jest większa dzięki czemu jest lżejszy od wody!!!
Gęstość wody zależy od jej temperatury tak samo powietrza ale w przypadku wody tyczy się to tylko stanu ciekłego.
Ciepło nie idzie w górę to jak działają kaloryfery konwektorowe?
Styropian w namiocie dał bym w 1 kolejności na podłogę.(na ziemię) Ale głównie dla tego ze na nim bym leżał lub chodził więc gdyby go nie było a wiadomo ze ciepło dąży do wyrównania potencjałów. To ogrzewał bym sobą grunt. I w tym miejscu odczuwał bym zimno .Dla tego w swoim przyszłym kwadracie daje 30 cm pod podłogą.
Dawniej się słuchało Moskwy a teraz Brukseli

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom Pasywny jakie koszty ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 wrz 2011, 14:03

Woda +1 st C to też lód? A jest lżejsza od tej mającej +4st. C i się unosi
A gdyby Pan leżał na wodnym ( wygodnym ale świetnie przewodzącym ciepło materacu) to gdzie by Pan dał styropian?
Pan sobie ociepla na zewnątrz, Pan daje sobie centralne zużycie Pan zobaczy, zawilgocenie jak tylko będzie Pan chciał zmierzyć też.

AK47
Aktywny
Aktywny
Posty: 230
Rejestracja: 02 lut 2011, 10:51
Lokalizacja: Poznań
Re: Dom Pasywny jakie koszty ?

autor: AK47 » 26 wrz 2011, 18:47

Dał bym pod materacem ten styropianik.
Ale zupełnie odeszliśmy od tematy przypomnę koszt budowy domu pasywnego.
Dawniej się słuchało Moskwy a teraz Brukseli

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom Pasywny jakie koszty ?

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 wrz 2011, 10:26

Nic a nic nie odeszliśmy - bo właśnie o koszty trwa cała wojna. Jak to mawiał klasyk ( Bareja) najlepiej się zarabia na drogich nikomu nie potrzebnych inwestycjach. Rolą izolacji jest marginalizacja roli ogrzewania - o co w tym chodzi - centralne systemy ogrzewania opierają się na niższy koszcie przeliczeniowej kWh I teraz - ale obarczone są "biegiem jałowym" czyli mając zakręcone wszystkie grzejniki ale system "pod parą" i tak Pan zapłaci. Samochód elektryczny gdy stoi na światłach nie pobiera energii - spalinowy tak, miedzy innym dlatego eksploatacja samochodu elektrycznego jest znacznie tańsza mimo że ropa jest bardziej "kaloryczna" .
Zwiększając izolację, zmniejszamy potrzeby i w pewnym momencie straty systemu pośredniego ( centralnego) zaczynają być porównywalne z zapotrzebowaniem.
Na zwiększenie izolacji potrzeba kasy - koszt inwestycyjny rośnie wraz z grubością, ale w pewnym momencie nieekonomiczny staje się system centralny, a ogrzewanie bezpośrednie jest minimum 5 razy tańsze inwestycyjnie od pośredniego. Czyli bilansując - zmniejszamy izolacją zużycie ze 100kWh na 20 - nie zwiększając nakładów inwestycyjnych tylko przenosząc kasę z ogrzewania na izolację.
Oczywiście takie przeniesienie kasy z rynku instalacyjnego na izolację nie pasuje - producentom, projektantom, dystrybutorom i montażystom - drogich ( pośrednich) systemów ogrzewania, nie pasuje pismom żyjącym z reklamy ( styropian czy wełnę kupuje Pan niezależnie od reklamy najbliżej budowy bo wszystkie te materiały, niezależnie od producenta są tak naprawdę bardzo podobne) . Reklamy izolacji to margines reklam np. w Muratorze. I na koniec - nie pasuje to budżetowi państwa który nie jest zainteresowany by płacił Pan 5 x mniej za ogrzewanie.
Jak Pan widzi... gdy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o KASĘ. Nikt nie ma interesu by Pan dobrze zaizolował dom. Proszę zobaczyć ile czasu i od ilu lat poświęca mi Pan Zembrowski.
Ile lat... vt/573/0/docieplenie-ytonga-czy-warto

AK47
Aktywny
Aktywny
Posty: 230
Rejestracja: 02 lut 2011, 10:51
Lokalizacja: Poznań
Re: Dom Pasywny jakie koszty ?

autor: AK47 » 27 wrz 2011, 11:05

Tym razem się zgadzam w 100%
I tak chcąc zejść w swoim domu do poziomu 30kwh/m2 lub niżej rezygnuję z gazu, lub kotła węglowego każdy robi wielkie oczy i mówi że dobry piec to podstawa a ja twierdze że jak się oczywiście uda ten wynik 30kwh/m2 uzyskać to gaz zaczął by mi się opłacać po 120 latach. Zakładając równe podwyżki lub ich brak . I nie wliczając kosztów eksploatacyjnych. I za najważniejsze uważam izolowanie dobrą wentylacje z odzyskiem ciepła. I odliczając koszt gazu kominów a doliczając większy wydatek na izolacje lepsze okna i WM to na wstępnym kosztorysie można powiedzieć że przepłacam między 1 a 2 % wartości inwestycji cała wartość samej budowy to 300tyś W momencie gdy zastosuję tańsze wykończenia to wyjdzie mi na to samo :)
Dawniej się słuchało Moskwy a teraz Brukseli


Wróć do „Dom energooszczędny i dom pasywny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości

Gotowe projekty domów