Dom Pasywny jakie koszty ?

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą popularność. Tu znajdziesz mnóstwo podpowiedzi na temat budowy domu energooszczędnego i pasywnego ? od opłacalności takiej inwestycji, poprzez wybór projektu i wykonawców, do technologii budowy i montażu instalacji.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

drewienko
Dom Pasywny jakie koszty ?

autor: drewienko » 25 lut 2007, 17:00

Jak oceniacie koszty domu pasywnego o powierzchni ok.200m2 ?

Awatar użytkownika
Rom-Kon Remonty
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 59
Rejestracja: 20 lut 2007, 23:52
Lokalizacja: okolice Warszawy

autor: Rom-Kon Remonty » 25 lut 2007, 19:38

zalezy jak bardzo pasywny ma być ten dom... ale jeśli powiem że 100% to dużo się nie pomylę....
Rom-Kon

Wacław
Aktywny
Aktywny
Posty: 201
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:19

autor: Wacław » 26 lut 2007, 3:25

Przymirzam się do budowy. I wychodzi na to, że dom pasywny jest tańszy w budowie.
Przynajmniej tak wychodzi z rachunków, rozmów z użytkownikami., oraz z biurem architektonicznym. Z tym, że dodam, że do achitektów i firm dotarlem przez, użytkowników, którzy nie mają poblemów z rachunkami i zdowiem, a nie odwrotnie.

Awatar użytkownika
Rom-Kon Remonty
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 59
Rejestracja: 20 lut 2007, 23:52
Lokalizacja: okolice Warszawy

autor: Rom-Kon Remonty » 26 lut 2007, 9:43

Szanowny Panie Wacławie!
Życzę miłego budowania... a swoją drogą warto poczytać w muratorze - koniec 2006 nie chce mi się szukać tego numeru...

oszczędności... instalacja CO

koszty... indywidualny - specyficzny projekt, nadwymiarowanie izolacji termicznej, drogie okna, drogie rekuperatory i ogólnie drogie wszystko bo musi być najlepszej jakości i sprawności a tym samym i w najlepszej cenie. Aaaa jeszcze solary!

No ale chyba Szanoweny Pan nie wie co to jest "dom pasywny" i jakie są wynagania w związku z naszym klimatem...

pozdrawiam i życzę

miłego i taniego budowania "domu pasywnego" a przede wszystkim ZDROWEGO ROSĄDKU.
Rom-Kon

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 26 lut 2007, 11:07

A skąd czerpie Pan taką wiedzę ? Z Muratora? :?
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 lut 2007, 11:11

Przecież Murator musi oszukiwać! W domach izolowanych nie stosuje się centralnych systemów ogrzewania, ani cwu! (kosty posrednictwa, straty dyskwalifikują te systemy) Więc jaki koszty c.o.! Mogę zapewnić, że domy zużywające E<40 kWh/m2 rocznie (na wszystko) są tańsze w budowie i wiem to 17-letniej z praktyki.
Teraz co do Muratora, pismo to żyje z reklam i przniesienie kosztów budowy domu z drogiego centralnego ogrzewania na izolację, nie leży w interesie MURATORA. Proszę przekartkować dowolny numer i ilość reklam styropianu czy wełny do reklam Vismanów Jun.... Vail.... Danf.... rurek, purmo, reihau..... jest jak 1:50. Dlatego się tam pisze o "energooszczędnych"?! piecach, grzejnikach, a izolacja .... lepiej ję wkładać niż izolować.

Awatar użytkownika
Rom-Kon Remonty
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 59
Rejestracja: 20 lut 2007, 23:52
Lokalizacja: okolice Warszawy

autor: Rom-Kon Remonty » 26 lut 2007, 23:01

Źle się wyraziłem... brak CO to ozczędności... mój skrót myślowy... sorry
Ale reszta? Projekt gotowy to małe koszty ale indywidualny znacznie większe (a może już jest już dostępna masówka?) tanie ściany z siporexu 24 i 10-12cm styropianu? Do pasywnego chyba nie! System wentylacji z odzyskiem ciepła o wysokiej sprawności też chyba nie jest tani... Okna też nie standardowe... Jedyne oszczędności pasywnego w stosunku do standartów to brak CO, zwarta bryła, mało okien (bo już nie tanie okna). Dom pasywny według mnie to taki który "ogrzewa się ciepłem własnym" (ciepłem wydzielanym przez urządzenia i ludzi zamieszkujących go ale również energią solarną "łapaną" w ten czy inny sposób) a w krańcowej sytuacji tylko dogrzewany przez grzałki elektryczne montowane w systemie wentylacj. A jeśli ta grzałka będzie za dużo grzać to z domu pasywnego robi się dom energooszczędny z normalnym ogrzewaniem tyle że elektrycznym. A 40kWh/m2 to trochę za dużo (wiem był znaczek< ). Normy niemieckie dla domu pasywnego przewidują chyba <15kWh/m2 (w Polsce raczej trochę więcej ze wględu na klimat) W domu pasywnym nawet ścieki mogą oddawać ciepło!!! Jeśli przyjąć że standardowo wykonany domek z projektu gotowego bez zbędnych "wodotrysków" typu kocioł firmy $#@^%& zaaa powiedzmy 20 tys będzie kosztować 100tys.(były takie czasy) czy domek pasywny będzie kosztować mniej? Jeśli przyjąć koszt domku z najnowszą techniką grzewczą itp. to można obniżyć. ale i tak w to wątpię... Może te 100% to przesadziłem ale i tak musi być droższy! Szybko poszukałem "tani" i "ładny" domek pasywny: http://www.masatherm.pl/realizacja.htm Jeśli coś przeoczyłem na tej stronce to przepraszam ale tylko "wygooglałem" a nie zgłębiałem co tam jest.Jeszcze od czasu do czasu muszę popracować i jestem dziś padnięty... A jeśli mówimy o domu energooszczędnym z elektrycznym systemem ogrzewania to się zgodzę że nie jest aż taki drogi. Ale pytanie było o dom pasywny a nie energooszczędny no powiedzmy na poziomie ~~40kWh/m2.

A co do Muratora... nie jest to moje jedyne źródło wiedzy ale też nie pomijalne! Dużo prezentują nowości... co jest na rynku... Technologie czasem kosmiczne (również cenowo) a i tak przeciętny szary budowniczy zamiast technologi komicznej wybierze tą ziemską... np. CO w miedzi... A reklamy? Gdzie ich nie ma? A Murator... cóż idealny nie jest ale proszę podać mi lepsze pismo na polskim rynku... może ulotki reklamowe produktów typu "Tylko nasze kleje..."??? Na Targach też są sprzedawcy i to wysoko szkoleni we wciskaniu!

Jest to temat "rzeka" i tylko stara, dobra fizyka jest obiektywna... no czasem nawet i to nie... dowód na konkurencyjnym forum o ogrzewaniu podłogowym bez izolacji od gruntu (zainteresowani wiedzą o co chodzi :P )
Rom-Kon

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 lut 2007, 9:56

Nie wiem jakie ma Pan doświadczenie, ale ja izoluję na poziomie E<40 kWh/m2 rocznie od 1990 roku, wiec trochę doświadczenia mam. Mogę zapewnić, że domy pasywne są tańsze w budowie, co nie znaczy, że fundacja, firma, czy inna.... chce zarobić na idei.
- aktualnie
wentylacja.com.pl/projektowanie/projektowanie.asp?ID=5060
-historia
instalator.pl/archi/mi12(16)/72.html
instalator.pl/archi/mi12(16)/73.html
instalator.pl/archi/mi12(16)/74.html
Opisywany w/w art. dom w Nadarzynie z 95 roku mur ma z porothermu

Awatar użytkownika
Rom-Kon Remonty
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 59
Rejestracja: 20 lut 2007, 23:52
Lokalizacja: okolice Warszawy

autor: Rom-Kon Remonty » 28 lut 2007, 21:55

Pierwszy adres ok. a reszta nie wchodzi. Coś z nimi nie tak.

Moja przygoda z docieplaniem zaczeła się we wczesnych latach 90. Najpierw styropian - siatka Rabbitza lub Leduchowskiego - szpryca1:1 - i tynk tradycyjny! To była technologia! Z pod 10 piętrowego bloku PRM-a wyrywał dźwig a gruzu cały Kamaz! Póżniej metoda lekka - mokra. Technologia i materiały firm Knauf i Ceresit... wtedy Misie z Atlasu kręciły pierwsze kleje w garażu w betoniarce nakrytej deklem od śmietnika... co by nie kurzyło!!! :D Więc jakieś pojęcie o tym mam...

Prezentowany przez Pana dom jest normalnym budynkiem energooszczędnym z OGRZEWANIEM elektrycznym... popularna nazwa takich domów to ...ileś litrowy. Domy 5-cio, 4... 3 litrowe ale nie pasywny. Według tej nomenklatury litrowej to pasywny jest poniżej 1,5 litra czyli <15kWh/m2 rocznie. Budow domów wysoko enerooszczędnych związana jest z rosnącym kosztem w stosunku do jego energooszczędności. Na wykresie jeśli przyjąć w pionie wzrost energooszczędnoiści a w poziomie koszt inwestycji to krzywa na początku pnie się ostro w górę... dochodząc do 50kWh/m2 (dom 5 litrów) zaczyna się spłaszczać i w obrębie ok. 30kWh/m2 już jest "bardzo" płaska. Dalej... do 15kWh/m2 jej "płaskość" wskazuje na generowanie wysokich kosztów na każdą uratowaną 1kWh/m2. Uzyskać dom 4 litrowy to żadna sztuka... wystarczy zwiększyc izolację termiczną, zachować rygor pod względem mostków termicznych... rekuperator... nie szaleć z bryłą budynku i z ilością i wielkością okien. W domu poniżej 3 litrów już powiększanie izolacji nie pomoże. Jeśli nawet 1m styropianu się położy to oszczędności wiele nie przybędzie.Tu już wchodzi technika "łapania" słońca i przechowywanie tego ciepła w murach (kumulacja). A ta technologia to istny generator kosztów! Ale to już inny temat...

Tak więc jeśli mówimy o domu 5-3 litrowym to jest to dom z normalnym ogrzewaniem (elektrycznym lub innym np. PC) i jest to dom o wysokiej energooszczędności.

Jeśli mówimy o domu pasywnym to jest to dom praktycznie nie ogrzewany! Bezpieczeństwo komfortu nakazuje zamontować małą grzałkę w wentylacji

Dom 30kWh/m2 na rok jest prawie pasywny... prawie robi dużą różnicę...

I mała uwaga! Dom pasywny jest o połowę tańszy w utrzymaniu od 3 litrowego!!! :D
Rom-Kon

Awatar użytkownika
Rom-Kon Remonty
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 59
Rejestracja: 20 lut 2007, 23:52
Lokalizacja: okolice Warszawy

autor: Rom-Kon Remonty » 28 lut 2007, 22:06

I jeszcze jedna uwaga...
Moda na saleństwo z pasywnością przyszła z Niemiec. Stosujemy Ich normy i definicje zapominając że mają trochę lżejszy klimat...

I jeszcze jedno... 15kWh/m2 na rok dotyczy tylko ogrzewania a nie np. oświetlenia czy ciepłej wody....
Rom-Kon

Wacław
Aktywny
Aktywny
Posty: 201
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:19

autor: Wacław » 01 mar 2007, 1:59

To coś chore, jakie 3 litry? Jakie dotyczy ogrzewania? To zawsze jest bilans, a jak zrozumiałem Brzęczkowskiego w domach izolowanych nie da się zastosować centranego ogrzewania. Nie robi się też cyrkulacji ciepłej wody.

wentylacja.com.pl/projektowanie/projektowanie.asp?ID=5060

W tym domu 200m2 (wyslij meila to projekt dostaniesz) jak policzyłem izolacji jest za 30 000 zł a ogrzewanie podłogowe kosztowało 9000zł brutto (22%) kompletne. A izolacja jest od środka, a ty piszesz o styropianie na zewnątrz.

Awatar użytkownika
Rom-Kon Remonty
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 59
Rejestracja: 20 lut 2007, 23:52
Lokalizacja: okolice Warszawy

autor: Rom-Kon Remonty » 01 mar 2007, 9:00

No cóż Panie Wacławie... 3 litry to nic innego ja przelicznik na olej opałowy... taki równoważnik... 1 litroleju opałowego= 1m3 gazu= 10kWh/m2 jest to przybliżona wartość opałowa.... Czyli 3 litrowy dom to nic innego jak 30kWh/m2 na rok! Powiada Pan że ogrzewanie podłogowe... no cóż... jednak ogrzewanie! Mniej lub bardziej centralne ale jednak ogrzewanie! W pasywnym nie ma...

A styropian... czy jest tylko jeden projekt i jedna technologia? Obojętnie co to będzie... ważne efekty! masatherm.pl/realizacja.htm tu jest inna technologia...

A w tej chwili to spieramy się tylko o nazwę... kto co jak nazywa... i jaki ten stopień "pasywności" jest! czyli ja o gruszce a Pan o pietruszce... :wink:

A co do "policzenia" ile czego... życie dopiero pokaże... nawet zawodowi kosztorysanci przyjmują błędy w obliczeniach... i oby były jak najmniejsze... zresztą nawet o 10.000zł się nie rozchodzi na budowach są większe rozbieżności... przy budowie zawsze wychodzi drożej... no chyba że ktoś już dał odpowiedni % zapasu...A kosztorysy od projektantów...ciekawe skąd oni biorą takie ceny! chyba że budują w Chinach... ale i tam chyba są większe stawki...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 01 mar 2007, 10:25

Robię taką izolację i niecentralne ogrzewanie od 1990 roku więc wiem, że jest taniej, bez teoretyzowania. Przecież izolacja ściany od środka a od zewnątrz to porównywalny koszt ale nieporównywalna skuteczność. Bo to i wilgoć nie wchodzi, i mostka do gruntu nie ma. nie-co.pl

isomax
nawrócony - nie spamuje
Posty: 7
Rejestracja: 06 mar 2007, 14:20
Lokalizacja: Polska
dom pasywny

autor: isomax » 09 mar 2007, 8:09

pozdrawiam wszystkich zapraszam na isomax.com.pl may 30 lat doswiadczeń w budownictwie z wykorzytsaniem energii odnawialnej,nasze domy maja 5kw/m2 rok ...

inwestycja w budowe jest taka sama jak dobrego ciepłego domu..

dajemy wieczysta gwarancje na system grzewczo-klimatyzacyjny,,mamy wiele patentów, Tworca systemu nomonowany do nagrody Nobla..

odpowiem na kazde wasze pytanie Rafał lisowicz 516981034 GG10441662 :lol:

Przemek

autor: Przemek » 09 mar 2007, 14:40

dlaczego wpisujesz same posty reklamowe ?
to jest forum prosze nieśmieć lepiej wykupic reklame


Wróć do „Dom energooszczędny i dom pasywny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Gotowe projekty domów