Moderator: Redakcja e-instalacje.pl
yarecki pisze:Z autopsji, u mnie świeży budynek - wprowadziłem się w grudniu zaraz jak zakończono docieplenie poddasza. Rekuperator uruchomiony od nieco ponad tygodnia. Ogrzewanie tylko podłogowe. Wilgotność powietrza na poziomie 12-14% więc raczej mało przyjemnie. U dzieci na noc odpalam nawilżacz, ale w całym tomu wilgotności mi to nie podniesie. Dodam, bo może istotne, na zewnątrz mrozy.
Po co nawilżacz przy wentylacji z regulacją?yarecki pisze:Będzie trzeba sprawdzić ile taki nawilżacz ciągnie prądu. Zanim ktoś sobie zainstaluje taki rekuperator warto widać policzyć jaki wyjdzie dodatkowy koszt związany z nawilżaniem powietrza, tym bardziej, że na budynek jeden nawilżacz raczej nie starczy wiec mówimy przynajmniej o jednym na każdą sypialnie. U mnie to by było 3 sztuki. Jakoś bez liczenia wychodzi mi, że inwestycja bez sensu.
Może centrala nie pozwala na ustawienie 20-25m3/h na osobę?yarecki pisze:Eksperymentalnie w dzień zostawiam na najniższym biegu - wszystkie lampki na sterowniku wyłączone. Przy takim ustawieniu ledwo co kręci. Mimo to wilgotność powoli, ale stale spadała. Nie zmieniałem ustawień. Rano było w sypialni 33% gdzie w dzień ok 39% (pochmurny dzień). Rano odsłoniłem rolety bo na zewnątrz słońce pięknie świeciło. W przeciągu godziny wilgotność spadła tam do 24%. Przy takich wskazaniach trzeba by chyba ze 2 razy dziennie te podłogi myć Nie wydaje mi się, a praktyka potwierdza, żeby 2 dorosłe osoby i dwójka małych dzieci były w stanie wygenerować tyle wilgoci żeby pokryć straty. Idąc dalej, pootwierałem okna, żeby się przewietrzyło. Po godzinie wilgotność mam na poziomie 19%. W/g centrali wilgotność na czerpni 69% a na nawiewie 65%. Wychodzi, że słońce ogrzewając ładnie pomieszczenia, jednocześnie strasznie je wysusza. Dodam, że nie miałem jeszcze potrzeby dzięki temu włączać ogrzewania.
yarecki pisze:No chyba nie. Przy ustawieniu Nieobecność daje ok 90m3/h. Pozostawiając takie ustawienie na dłuższy czas będzie się trzeba wyposażyć w jakiś miernik CO2.
Tomasz_Brzeczkowski pisze:Przyczyną smogu w Polsce jest wentylacja grawitacyjna
Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”
Użytkownicy przeglądający to forum: Dot [Bot] i 4 gości