Jak sprawdzić ilość betonu faktycznie zuzytego na ławy

Szukasz pomysłów na oryginalne rozwiązania lub masz nietypowe pytania dotyczące budowy albo wykończenia domu? Tu znajdziesz radę i podpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

wu_ka
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 15 maja 2009, 8:45

Jak sprawdzić ilość betonu faktycznie zuzytego na ławy

Post autor: wu_ka »

Witam,

mam następujący problem:

na ławy fundamentowe powinno wyjść 13 m3 (zgodnie z książką przedmiarów i wyliczeniami wykonawcy) i tyle zamówiłem. Tymczasem betoniarnia twierdzi, że przywiozła 23,5 m3. Różnica jak dla mnie jest porażająca - prawie drugie fundamenty.

Wystąpiłem z reklamacją tj. kwestionuję 10,5 m3.

Betoniarnia twierdzi, ze trzeba odkopać fundamenty i mam się wstrzymać ze stawianiem muru.

Czy istnieje jakaś metoda bezinwazyjna sprawdzenia faktycznej ilości betonu zużytego na wylanie ław fundamentowych? Jak mam postąpić w tej sytuacji - bo wygląda na to, że sprawa może się skończyć w sądzie, a tego jednak wolałbym uniknąć.

Pozdrawiam,

kielo
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 727
Rejestracja: 15 mar 2009, 12:34
Lokalizacja: małopolska-Podhale

Post autor: kielo »

A kto obliczał pierwszy kubiki że tyle zamówiono,może trzeba było wtedy zamawiać beton jak fundament był wykopany

buraczane_pole
Aktywny
Aktywny
Posty: 260
Rejestracja: 19 cze 2008, 22:43

Post autor: buraczane_pole »

witam

rozumiem że Pana nie było podczas zalewania fundamentów, ale przeciez był wykonawca, który powinien wiedzieć ile "gruszek" przyjechało na plac budowy, co więcej powinien posiadać kwit od kierowcy, kierowca zaś powinien mieć kopię kwitu podpisaną przez wykonawcę. proszę zażądać w tej betoniarni okazania podpisanych kwitów. jesli takowych nie posiadają nie ma o czym rozmawiać, równie dobrze mogli by twierdzić ze przywieźli Panu 230m3 a nie 23.

ps. rozumiem że wszelkie koszty związane z przestojem w stawianiu murów i odkopywaniem fundamentów ponosi betoniarnia?
ps2. czy takie odkopanie fundamentów jest zgodne z przepisami i sztuka budowlaną?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne - najróżniejsze problemy, pytania ...”