Dom 35m2
Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl
Dom 35m2
Witam, Mam zamiar w najbliższej przyszłości wybudować domek 35m2 bez zezwolenia na budowę. Dużo czytałem ostatnio na ten temat, ale nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi na niektóre pytania. Oczywiście ludzie rzadko budują się na tak małych powierzchniach, dlatego tak mało informacji. Ma to być rzecz jasna dom na cały rok (planowałem 7/5) i tutaj pojawiają się pierwsze pytania: Czy konstrukcja drewniana, będzie dobra jeśli ma to być dom na cały rok, a może lepiej aby był to dom murowany? Biorąc pod uwagę, że metraż nie jest duży, będzie różnicą, czy wybuduje dach z małym spadem (powiedzmy 10 stopni)? Kolejna sprawa to ogrzewanie, a mianowicie, ze względu na tak małą powierzchnię, jakie ogrzewanie będzie najlepsze i dlaczego akurat gazowe? Może warto bawić się w pompy powietrze-powietrze, a w zimę dogrzewać kozą?
-
TwojOszczednyDom
- Superużytkownik

- Posty: 1272
- Rejestracja: 30 wrz 2015, 17:11
- Lokalizacja: Małopolskie
Re: Dom 35m2
Bez pozwolenia....cieakweYgnaś pisze:Witam, Mam zamiar w najbliższej przyszłości wybudować domek 35m2 bez zezwolenia na budowę. Dużo czytałem ostatnio na ten temat, ale nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi na niektóre pytania. Oczywiście ludzie rzadko budują się na tak małych powierzchniach, dlatego tak mało informacji. Ma to być rzecz jasna dom na cały rok (planowałem 7/5) i tutaj pojawiają się pierwsze pytania: Czy konstrukcja drewniana, będzie dobra jeśli ma to być dom na cały rok, a może lepiej aby był to dom murowany? Biorąc pod uwagę, że metraż nie jest duży, będzie różnicą, czy wybuduje dach z małym spadem (powiedzmy 10 stopni)? Kolejna sprawa to ogrzewanie, a mianowicie, ze względu na tak małą powierzchnię, jakie ogrzewanie będzie najlepsze i dlaczego akurat gazowe? Może warto bawić się w pompy powietrze-powietrze, a w zimę dogrzewać kozą?
Co do grzania... żaden gaz wrzucisz sobie pompę powietrze-powietrze, zrobisz mini wentylację dom zrobisz szczelny zaizolujesz i uzupełnisz to wszystko grzejnikiem czy podłogówką i będziesz miał niewielkie koszty utrzymania zimą a i latem chłodzenie. Pytanie jak to zaizolujesz.. jaki budżet...
Każdy dom/budynek może być oszczędny i kosztować nawet 3 razy i więcej MNIEJ w utrzymaniu niż dotychczas... wystarczy znać technologie, pozdrawiam, Grzegorz
-
Enerbau Tanie Grzanie
- Superużytkownik

- Posty: 683
- Rejestracja: 06 mar 2015, 13:27
- Lokalizacja: Wąbrzeźno
- Kontakt:
Re: Dom 35m2
Dobre pytanie.Ygnaś pisze: ... jakie ogrzewanie będzie najlepsze i dlaczego akurat gazowe? ...
ENERBAU - Ogrzewania Na Podczerwień.
Re: Dom 35m2
Tak, bez pozwolenia. Jak na broń:D Zacznę od ogrzewania, bo szczerze interesuje mnie ta pompa, ale nie wiem, czy będzie wydolna przy dużych mrozach? Inna sprawa to ogrzewanie podłogowe. Co do kosztów, to nie mam jakiegoś gotowego kosztorysu, mam natomiast tatę, który od dłuższego czasu pracuje już w tej branży i mówił, że postawi mi dom za free tylko, muszę kupić materiały. Celowałem w takim wypadku, odejmując robociznę w 40-45 tys za całość. Rozplanowałem dom w taki sposób aby ściany odgradzające zasłaniały tylko WC. Więcej ścian wewnątrz budynku, nie planowałem, bo jestem kawalerem i bezwstydnikiem, więc nie trzeba mi się zasłaniać. Później postaram się zobrazować projekt i wstawię zdjęcie. Jeszcze izolacja, o której nie mam wiele do powiedzenia. Na dzień dzisiejszy swoją więdzę opieram na portalach, które zajmują się produkcja takich małych powierzchni np. http://www.letniskowo.pl/media/Przekr%C3%B3j_B.jpg. Na konniec dodam, że mam problemy z przemieszczaniem się, więc taki mały metraż jest dla mnie jak najbardziej wskazany. Teraz mieszkam w domku piętrowym ponad 70m2 i tak szczerze się męczę tzn wejść, zejść ze schodów do kuchni itd.
-
cookiemonster
- Aktywny

- Posty: 217
- Rejestracja: 17 kwie 2013, 9:37
- Lokalizacja: Warszawa
Re: Dom 35m2
Ja bym jednak zrobił murowany, z dachem z małym spadem, chyba najlepiej na goncie bitumicznym (bo tani). co do technologii murowania, to wszystko zależy od tego, jakie parametry chcesz uzyskać - czy chcesz docieplać, etc (pewnie chcesz). Można wymurować z taniego materiału (np. porotherm 25 e3) i dołożyć tam 10-12 cm izolacji. Tak mały dom z drewna będzie po prostu dość kosztowny, bo tam płaci się za technologię, łączenie materiałów, zabezpieczenie ściana-podłoże, etc. Moim zdaniem taniej wyjdzie właśnie przy murowaniu. Poza tym domek murowany postawisz sam, a do drewna będzie potrzebna ekipa.Ygnaś pisze:Czy konstrukcja drewniana, będzie dobra jeśli ma to być dom na cały rok, a może lepiej aby był to dom murowany?
Re: Dom 35m2
Ja sama budowałam dom bez pozwolenia, wybrałam klasyczną wersję murowaną. Przede wszystkim musisz znaleźć dobry projekt domu bez pozwolenia, bez tego nie bierz się nawet za budowę.
Re: Dom 35m2
Na youtube masz całą serie gościa, który buduje dom bez pozwolenia https://www.youtube.com/watch?v=3se3_39qESo
-
derdalukasz
- Początkujący

- Posty: 1
- Rejestracja: 16 sty 2022, 16:47
Re: Dom 35m2
Planowałem postawienie takiego domku samodzielnie, jednak moje zdolności manualne okazały się niewystarczające
Nie chciałem czekać na ekipę budowlaną, bo terminy były jakieś kosmiczne. Ale znalazłem fajną opcję, chodzi o domki mobilne takie na kółkach. Co o nich sądzicie? Kółka podobno można zabudować, więc nie będą widoczne. Można też dostawić taras, który je zasłoni. Domki są ocieplone, więc można używać nie tylko latem.