SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

wilkxt
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2012, 14:13
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Post autor: wilkxt »

Jarecki79 pisze: Kwestia sterownika:
można wybrać z Bruli i mieć sterowanie przez internet, ale trzeba wówczas ten internet sprowadzić do kotłowni.....
Dwa routery WIFI (piwnica i pomieszcznie z netem kablowym) odpowiednio skonfigurowane i będzie net w piwnicy bez konieczności ciagniecia kabla.
pozdrawiam
tomek

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp

Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Post autor: Jarecki79 »

wilkxt pisze:
Jarecki79 pisze: Kwestia sterownika:
można wybrać z Bruli i mieć sterowanie przez internet, ale trzeba wówczas ten internet sprowadzić do kotłowni.....
Dwa routery WIFI (piwnica i pomieszcznie z netem kablowym) odpowiednio skonfigurowane i będzie net w piwnicy bez konieczności ciagniecia kabla.
Z pewnością z Brulim miałby w takim układzie wygodnie, 100% wizualizacji i wie jak kocioł pracuje bez latania do piwnicy.

Powinno działać, trzeba jednak zagadać z informatykiem, aby routerki wypróbował, zanim skasuje za usługę, bo sygnał ma się przebić z piwnicy na 1piętro a nie wiadomo jaki strop, ile w nim stali. Z tą bezprzewodową komunikacją to różnie jest.

Ja mam podobnie jak piszesz net rozwiązany w domu, na górze jest routerek, z niego rozchodzi się Wi-Fi, pokój pół piętra wyżej ma już słabszy sygnał a na dole domu zależy gdzie usiądę z lapkiem...

kdarecki
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 21 kwie 2013, 13:57
Lokalizacja: woj. dolnośląskie

Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Post autor: kdarecki »

Po odczytaniu wszystkich porad i wyjaśnień w sumie jestem już zdecydowany. Zastanawiam się tylko nad tym który sterownik będzie właściwszy. Nie umiałem nigdzie znaleźć czy czy sterownik Brulim posiada możliwość regulacji przez panel pokojowy czy przez neta to znaczy, że tylko przez kompa? Zastanawiam się jeszcze nad sterownikiem cobra, gdyż jak czytałem na tym forum, nowy soft tego sterownika umożliwia bardzo proste programowanie pieca, nie wiem czy Brulim też daje takie możliwości. Przyznaję się że nie wiem który z nich byłby właściwszy. Nurtuje mnie też wciąż czy zdecydować się na 7kw czy jednak na 12kw. cena prawie jednaka ale wydaje mi się że 12 kw nie będzie miał u mnie co robić. Jeżeli jestem w błędzie, proszę mnie sprostować.

Na pewno jestem zdecydowany na ten palnik który zapewnia czyste spalanie (jeżeli nic nie pokręciłem to jest to ta opcja PREMIUM?)

W razie potrzeby ze sprowadzeniem neta do piwnicy problemów być nie powinno.

Jeszcze tylko jedno pytanie, jak wspominałem mam zainstalowany nieszczęsny wymiennik płytkowy. Nie wiem jakiej mocy niestety. Gdy wymieniałem instalację mówiłem firmie, że za rok raczej będę wymieniał piec na taki z zasobnikiem. Czy powinienem zastąpić ten wymiennik czymś innym, np zaworem 3d? Naprawdę jestem zielony w temacie budownictwa i instalacji hydraulicznych i pomimo kilkudniowego czytania forum oraz innych porad nadal niewiele łapię w tym temacie. Pozdrawiam i dziękuję za już uzyskaną pomoc.
Darekk

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp

Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Post autor: Jarecki79 »

Nie wiem jakie są straty na drodze piwnica - Ipiętro, mimo wszystko 7kw powinien być wystarczający.

Wymiennik płytowego bym nie zmieniał, to jednak bezpieczne rozwiązanie.
Kocioł jest w układzie otwartym a mieszkanie w zamkniętym. Już raz kasa wydana, więc....

Oba palniki zapewniają czyste spalanie, bo oba sa z małym wyjściem na paliwo do strefy spalania, nieco mniejsze wyjście jest w tym Plusie (dołem 10cm, górą 13cm średnicy - wyjście okrągłe) przy 10x14cm (wyjście prostokątne) dla wersji palnika żeliwnego w Premium.


Wydaje mi się,że najlepszym wyjściem będzie sterownik internetowy Bruli ze względu na wizualizację i pełen dostęp przez komputer lub telefon z androidem.

Bruli jest prosty w obsłudze, my go wyjściowo ustawiamy.
Załączane jest spalanie grupowe i dla tego małego kotła wybrany zakres mocy min-max.8kW przy dmuchawie na poziomie 36-37%

Zobacz, tutaj link do kotła Skam-P Premium 12kW z Bruli kolegi Wilxt:
https://esterownik.pl/remote/1651

Kliknij sobie w zakładkę archiwum i wykresy, zobacz jakie temp. spalin generuje u niego 12kW....

Awatar użytkownika
chor_wirap
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 27 kwie 2013, 5:45

Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Post autor: chor_wirap »

Witam. Mam pytanie do kolegi Jarecki79
Chcę kupić piec na ekogroszek. Nie jestem pewien jaka moc pieca jest potrzebna, proszę o podpowiedź.
Dom parterowy z poddaszem 2001r. czyli raczej nowe budownictwo, pow. użytkowa 105 m2, ocieplony styropianem 10, dach wełna 12.
W domu jest podłogówka, parter: salon, jadalnia, kuchnia, korytarz i wc a na pietrze tylko w łazience, w sumie ok. 55m tej podłogówki. Kaloryfery zwykłe panelowe czy też płytowe na parterze w małej suszarni, pokoju, a na piętrze w 2 pokojach plus drabinka w łazience.
Chcę jeszcze zamontować dodatkowy kaloryfer w garażu do ewentualnego przesuszania ekogroszku gdyby zaszła taka konieczność.
Jaki sterownik byłby najlepszy do obsługi pieca? Mam już jakieś doświadczenie z paleniem w piecu kaflowym, więc chodzenie do kotłowni i obsługa pieca jest mi nieobca. Oczywiście nie mam zamiaru spędzać w kotłowni za dużo czasu. Zastanawiałem się nad sterowaniem piecem przez internet ale nie jestem do tego przekonany.
Oczywiście do tego będzie jeszcze zasobnik na wodę 140l.
Poza tym chcę zapytać jeszcze o komin, który ma wymiary 14x14, czy nie będzie za mały?

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp

Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Post autor: Jarecki79 »

Możesz wybrać kociołek Skam-P Premium 12kW i to opcja maksymalna...

Jak jesteś pewny docieplenia, to na 105m2 da sobie rade produkowany na zamówienie model 7kW

Przy kominie 14x14cm, jak jest szczelny będzie wszystko działać.

Najmniejsza średnica komina, gdzie u klienta pracuje 12kW to 110mm po kotle olejowym wkład kwasoodporny....

Jak chcesz obsłużyć pompę grzejnikową, podłogową i ładująca bojler z jednego sterownika, to wybrać albo Iryd PID (dochodzi w nim jeszcze obsługa siłownika zaworu oraz czwartej pompy cyrkulacyjnej) lub internetowy sterownik Bruli.

Te dwa sterowniki mogą obsłużyć podłogowe bez siłownika zaworu mieszającego wykorzystując sam czujnik. Bruli nie steruje siłownikiem zaworu a Iryd może takim siłownikiem sterować lub nie, to już kwestia wyboru opcji w sterowniku.

Przy Cobrze, aby obsłużyć z jej poziomu 3-4pompy trzeba dokupić za 369zł moduł zaworu mieszającego alligator i tutaj jest już przymus, aby był siłownik zaworu, za nim może być pompa podłogowa.

Awatar użytkownika
chor_wirap
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 27 kwie 2013, 5:45

Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Post autor: chor_wirap »

Dzięki Jarecki79 za odpowiedź.
Jeśli chodzi o grubość ocieplenia to jestem pewien że tak jest, a co do jego szczelności to już niestety nie. Poza tym salon nie ma stropu więc z jednej strony mam wysokość 2,80 m ale z drugiej strony salonu to jest już 5,20 m. Salon z jadalnią i pośrednio z kuchnią tworzą jedną otwartą przestrzeń, tyle że nad jadalnią i kuchnią jest sufit podwieszany. Ale ze względu na ogrzewanie gazem ( czyt. oszczędzanie ) i brak kaloryferów to czasem tam trochę 'ciągnie' zwłaszcza w okresach przejściowych. Poza tym mam jeszcze właśnie w kuchni i jadalni 2 stare drewniane okna, które troche przepuszczają, a jak narazie tochcę zmienić ogrzewanie a na okna przyjdzie czas. Myślę że właśnie dlatego zdecyduję się na 12kw. Czytałem trochę o Cobrze i w sumie mi się podoba. Rozmawiałem wstępnie z instalatorem i powiedział że napewno jedną a może 2 pompy mi dołoży ( 2 pompy już mam). Jednak ze względu na finanse to myślę że wezmę Iryda, bo przynajmniej nie będę zmuszony kupować dodatkowo tego Alligatora. Co do komina to jestem już trochę uspokojony. Według projektu komin miał być 14x27 a jak go sam naocznie zmierzyłem to wyszło że jest mniejszy i pomyślałem że będzie lipa i będę musiał kupić jakiegoś 'dolniaka'.
Tak na wszelki wypadek zapytam ile by kosztował piec 7kw z Irydem?

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp

Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Post autor: Jarecki79 »

W tej chwili ceny z Irydem wyglądają tak:
Skam-P Premium 7kW z Irydem PID 6100zł
Skam-P Plus 7kW z małym palnikiem obrotowym 6300zł

Skam-P Premium 12kW z Irydem PID 6600zł

Sam w domu korzystam głównie z Iryda, mam zawór mieszający z siłownikiem.
Powoli do niego będą wchodzić dodatki, testowałem ostatnio nowszy, fajny panel pokojowy a także dodatkowy czujnik spalin.

Ma wszystko, co niezbędne na pokładzie, tj. obsługa 4pomp i siłownika zaworu mieszającego.
Strefy czasowe w układzie tygodniowym na wszystkie pompy

Na chwile obecną dokupić można:
- 45zł czujnik pogodowy (pogodowo sterować można temp. kotła/grzejników oraz siłownikiem zaworu i temp. za zaworem np. dla tej podłogówki)
- 100zł prosty panel domowy PILOT R

Awatar użytkownika
chor_wirap
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 27 kwie 2013, 5:45

Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Post autor: chor_wirap »

Do kolegi Jarecki79
Powyższe odpowiedzi sporo mi wyjaśniły i dały zastrzyk wiedzy co do wyboru kotła.
Chce jeszcze tylko zapytać o palnik do 12kw, a mianowicie chodzi mi o różnice pomiędzy Ekoenergia a APPM-1, ewentualnie link żeby dało się porównać 'plusy dodatnie' i 'plusy ujemne' ;-) obu palników.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp

Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Post autor: Jarecki79 »

Nie ma produktów idealnych, każdy ma plusy i minusy.

Nie stosujemy do tych małych kotłów ekoenergii, czekam na jeszcze jedną zmianę przy ekoenergii, aby wrócić do jej oferowania, do tej pory miała mniejsze zejście na paliwo z kosza ok.10x17cm, ale to właśnie poprawiono, nowe palniki sa u naszego dostawcy od ubiegłego tygodnia. Brakuje mi tylko szerszych rantów dopalających.

Ekoenergię dużą montujemy aktualnie w kotłach >25kW

Krótko o palniku żeliwnym APPM-1 do Skam-P Premium 12kW:
-żeliwny korpus
-żeliwny ślimak
- żeliwne, stałe palenisko
- dla nas szeroka ramka na zejście paliwa z kosza ok. 16x18cm
- są szersze ranty dopalające, a to ważne moim zdaniem przy spalaniu miału węglowego czy gorszego jakościowo groszku. Wyjście na paliwo do strefy spalania 10x14cm.
- u nas przy tym palniku jest też silnik 90W i dmuchawa 40W.
- na naszym lokalnym rynku ten palnik jest dla nas zastrzeżony

kdarecki
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 21 kwie 2013, 13:57
Lokalizacja: woj. dolnośląskie

Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Post autor: kdarecki »

Jarecki, chcialbym kupic, zamowic Skam-P Premium 7 kw z Irydem PID panelem PILOTR i czujnikem pogodowym. bardzo interesowalby mnie takze czujnik spalin. Ile czasu bede czekal na ten kociolek? W instalacji juz mam 3 pompy a prawdopodobnie jeszcze jedna sie dolozy, ponadto potrzebny bedzie tez zawor regulujacy temp. na grzejniki. W sumie cala zime grzalem mieszkanie bez wlaczonej pompy na grzejniki (uklad zamkniety, bez zaworu kulowego). I jeszcze takie pytanie na stronie firmy jest zapis, ze nie gwarantuje sie wlasciwej pracy kotla 7 kw na innych sterownikach niz Skorpion czy Cobra. mozliwe tez jednak ze znowu cos pokrecilem. czy Moglbys mi to, ze tak napisze "łopatologicznie" wytlumaczyc. ponownie dziekuje za uzyskana wszelka pomoc i pozdrawiam.
Darekk

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp

Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Post autor: Jarecki79 »

Witam
Tak, był taki zapis ze względu na obsługę małej dmuchawy, Iryd jednak małe dmuchawy obsługuje więc nie ma problemu.

Kolega z tego forum ma Skama7kW z Irydem PID, zapomniałem jaki był nick.....

Iryd obsługuje 4pompy, zawór mieszający, obsłużyć może też 2piloty, czujnik pogodowy i czujnik spalin.


Cena brutto za Skam-P Premium 7kW z Irydem PID 6100zł
Pilot R 100zł
Czujnik pogodowy 45zł

Z czujnikiem spalin będę mógł zaoferować za 2tygodnie, nie wiem tylko ile będzie ten czujnik kosztował. Ze względu na długi weekend kocioł byłby na okolice 20maja, jakby zamówienie weszło teraz w wolne dni na maila.

Możesz wysłać na biuro@kotly24.com lub sekom@sekom-pleszew.com.pl

kdarecki
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 21 kwie 2013, 13:57
Lokalizacja: woj. dolnośląskie

Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Post autor: kdarecki »

Czyli abym miał kompletny kociołek ze sterownikiem posiadającym czujnik spalin zamówienie muszę złożyć za dwa tygodnie, czy mogę zamówić już teraz i po prostu poczekam trochę dłużej aby mieć już bogatszy zestaw? Czy w przybliżeniu jesteś w stanie powiedzieć jaki może być koszt razem z tym czujnikiem spalin? obsługa dwóch pilotów umożliwia sterowanie tymi samymi parametrami z różnych miejsc czy raczej dwa Piloty i regulacja dwóch różnych parametrów? Bo właśnie coś takiego mnie się kojarzy...
Darekk

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp

Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Post autor: Jarecki79 »

Zamówić możesz teraz, bo i tak kocioł nie wyjdzie wcześniej jak w okolicy 20-go, jest trochę zamówień do obrobienia...

Akurat przed wysyłką będzie z czujnikiem spalin, nie wiem jeszcze ile może to być drożej, pi razy drzwi może 60zł? Jeszcze nie wiem.

Czujnik pogodowy działa zarówno na obieg c.o. jak też na obieg za zaworem mieszającym.

Natomiast piloty można podłączyć albo do wyjścia c.o. do regulacji temp. na np. grzejniki
albo drugi, osobny
na wyjście za zaworem mieszającym np. na podłogówkę.....

Awatar użytkownika
karoka65
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 701
Rejestracja: 07 gru 2011, 22:13
Lokalizacja: Stary Grodków, tel: 509802200
Kontakt:

Re: SKAM-P Premium SEKOM - polecam

Post autor: karoka65 »

Widzę że kolega z dolnośląskiego, jakby miał chęć może podjechać do mnie obejrzeć Skama, co prawda 12kW ale to zawsze Skam :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”