Niska wydajność zestawu solarnego+dziwne zachowanie pompy
Moderator: Redakcja e-instalacje.pl
-
RAPczyn
- Aktywny

- Posty: 247
- Rejestracja: 27 sty 2008, 11:39
- Lokalizacja: Warszawa - Tarchomin
- Kontakt:
Re: Niska wydajność zestawu solarnego+dziwne zachowanie pomp
Guzik27 - prześlij zdjęcie pomieszczenia technicznego gdzie masz zbiornik wraz z rurami i okolicą. Sprawdź jaka jest ustawiona maksymalna temperatura zbiornika.
Re: Niska wydajność zestawu solarnego+dziwne zachowanie pomp
Witajcie , odkopuje temat bo mam taki sam problem , mam kolektory HP 90szt rur i 5 kolektorów zbiorczych , temperatura w pochwie pomiarowej kolektora płynnie podnosi sie do 58C po czym przestaje rosnąc, obserwując wskazana ciśnieniomierza widać ze nadal rośnie bo ciśnienie sie podnosi do osiągnięcia 3 bar po czym uruchamia sie zawór bezpieczeństwa ciśnieniowy i zaczyna kapać , gdy w tym momencie wymuszę prace pompy to temperatura na czujniku wzrasta natychmiast w okolice 100C , walczę już z tym drugi dzień, umieszczenie czujnika na rurce wewnątrz kolektora za pomocą opaski ślimakowej to karkołomne zadanie da sie go umieścić jedynie tuż za klapka "rewizyjną" a efekt poprawności pomiaru jest nadal kiepski i niewiele to zmienia , czujnik nie nagrzewa sie w tym miejscu , ma ktoś pomysł jak rozwiązać ten problem , ?bachus pisze:. Czujnik umieszczany jest w magistrali poprzez trójnik z jednej strony zakorkowany czujnikiem. Jak rozgrzewa się kolektor to ciepło nie trafia na czujnik, lub trafia z dużym opóźnieniem i sytuacja jest taka jak opisujesz, czyli gorący jest kolektor ale jeszcze nie czujnik. W momencie włączenia pompy całe ciepło trafia na czujnik i pokazuje dużo powyżej delty. Sam czujnik radzę dobrze zaizolować lub umieścić go w samym kolektorze.
trochę danych montażowych , kolektory zamontowane na elewacji. kąt około 20* długość instalacji na ścianie 12 m , pierwszy kolektor 35rur potem rura 3m do kolejnego kolektora 20rur potem rura 3 metry do kolejnego kolektora trójnik z odpowietrznikiemi nierdzweka karbowana odbierającą czynnik , układ zbudowany o prawa grawitacji wiec wszędzie niewielkie skosy by nie zalegało powietrz w rurach , na samym szczycie odpowietrznik ,
