Dzień dobry, mam pytanie
Otóż jestem współwłaścicielem w udziale 5/6 części w nieruchomości, która nie posiada bramy wjazdowej na posesję a ma 3 garaże z tyłu domu, do których chciałabym mieć wjazd. Wiem, że brama musi mieć min 2,4 m szerokości, droga przy domu min 3m szerokości. Dom mieści się jako ostatni w ślepej uliczce.
Czy potrzebuję zgodę współwłaściciela, który posiada 1/6 części czy nie by postawić bramę wjazdową? Do jakiego urzędu zgłosić się po zgodę na wjazd na posesję? Koszt takiej bramy pokryję sama bo nie sądzę by drugi współwłaściciel chciał partycypować w kosztach skoro nawet do odnowy płotu nie chce się dołożyć.
budowa bramy wjazdowej na posesję a współwłasność
-
Migotka1976
- Początkujący

- Posty: 1
- Rejestracja: 10 kwie 2025, 11:53
-
opticiandevilish
- Początkujący

- Posty: 1
- Rejestracja: 17 kwie 2025, 4:08
Re: budowa bramy wjazdowej na posesję a współwłasność
Tak, potrzebna jest zgoda współwłaściciela (1/6), bo budowa bramy to czynność przekraczająca zwykły zarząd. Jeśli nie wyraża zgody, można wystąpić do sądu. Z wnioskiem o zgodę na wjazd należy udać się do zarządcy drogi (np. gmina). Koszty może Pani pokryć sama, ale warto to udokumentować.