Izolację termiczną natryskową można wykonać szybciej niż izolacje z wełny mineralnej. Ale biorąc pod uwagę cały okres użytkowania domu, a nie tylko etap wykonania izolacji termicznej dachu, warto uwzględnić również inne parametry przy wyborze optymalnego materiału izolacyjnego.
Klasa reakcji na ogieńNależy porównać jak materiały izolacyjne będą zachowywać się w przypadku pożaru. Czy materiał, który będziemy stosować do izolowania poddasza jest materiałem niepalnym, palnym, łatwo zapalnym oraz intensywnie dymiącym? Określenia dotyczące palności i rozprzestrzeniania ognia oraz odpowiadające im klasy reakcji na ogień oraz klasy odporności dachów na ogień zewnętrzny, znajdują się w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, dlatego nie będę się na ten temat rozpisywał. Chciałbym tylko zaakcentować, że:
pianka poliuretanowa PUR posiada klasę reakcji na ogień E co odpowiada określeniom w rozporządzeniu: materiał łatwo zapalny, samogasnący, intensywnie dymiący.
wełna mineralna posiada natomiast klasę reakcji na ogień A1 – jest to więc materiał niepalny.
Współczynnik przewodzenia ciepłaJeśli chodzi o współczynnik przewodzenia ciepła to oba materiały mają porównywalną wartość (lambda D) - około 0,038 W/(m*K).
Wykonawcy izolacji z pianki natryskowej do izolacji poddaszy zalecają warstwę grubości od 15 do 20 cm.
W przypadku wełny mineralnej istnieje możliwość wykonania ocieplenia poddasza w dwóch warstwach. Pierwsza warstwa izolacji układana jest pomiędzy krokwiami, a druga warstwa pod krokwiami. Łączna grubość izolacji z wełny mineralnej może więc wynosić 35 cm, 40 cm i więcej. Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować liniowe mostki termiczne jakimi są drewniane krokwie oraz wykonać dach o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej i akustycznej. Grubsza warstwa izolacji termicznej z wełny mineralnej to mniejsze straty energii i niższe rachunki za ogrzewanie.
Współczynnik oporu dyfuzyjnegoKolejnym parametrem, który należy porównać jest współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej.
pianka zamknięto komórkowa posiada bardzo wysoki współczynnik oporu dyfuzyjnego (mi)=80.
pianka poliuretanowa otwarto komórkowa posiada (mi)=3,5.
wełna mineralna pod tym względem jest lepsza ponieważ współczynnik (mi) wynosi 1,0
Dzięki niskiemu oporowi dyfuzyjnemu pary wodnej, nadmiar wilgoci usuwany jest z prawidłowo wykonanych przegród budowlanych. Warto w tym miejscu podkreślić słowo prawidłowo. Zgodnie ze sztuką budowlaną prawidłowo wykonany dach powinien składać się z izolacji termicznej oraz szczeliny wentylacyjnej pozostawionej pomiędzy izolacją termiczną, a deskowaniem pełnym. W przypadku natryskiwania pianki na deskowanie pełne, nie jest pozostawiana szczelina wentylacyjna, której zadaniem jest usuwanie nadmiaru wilgoci z przegrody. Wilgoć kumuluje się w przegrodzie. Wzrost wilgotności materiału izolacyjnego powoduje skolei obniżeniem skuteczności izolacji termicznej.
DźwiękochłonnośćWłaściwości dźwiękochłonne materiału są wyrażane przez współczynnik pochłaniania alfa z indeksem (w). Współczynnik alfa przyjmuje wartość od 0 do 1,0. Wartość 0 oznacza, że materiał całkowicie odbija dźwięk. Wartość alfa = 1,0 oznacza, że materiał całkowicie pochłania dźwięk. Im lepsze są właściwości pochłaniające materiału, tym wyższy jest współczynnik pochłaniania dźwięku. Ponadto na podstawie osiąganych wartości współczynnika pochłaniania dźwięku produkty są kwalifikowane do odpowiednich klas pochłaniania (klasa A – najlepszy materiał, klasa E – najgorszy materiał).
piana PUR charakteryzuje się współczynnikiem pochłaniania dźwięku, poniżej 0,50. Jest to klasa D.
wełna mineralna już przy grubości 100 mm posiada współczynnik bliski 1,0. Jest to więc najwyższa klasa pochłaniania dźwięku A.
Niską pochłanialność hałasu przez pianę PUR można więc uznać jako wadę tego materiału.