Sam robię wentylację mechaniczną

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 lut 2014, 10:03

MateuszDDZ pisze:Chodziło mi o wybór jednego źródła ciepła. Przy kotle kondensacyjnym nie potrzebujemy buforu, bo tą rolę może pełnić płyta podłogowa. Jeśli chodzi o regulację, to pogodówka bez problemu załatwiłaby sprawę i przy podłogówce i przy grzejnikach. Przecież nie musimy puszczać 60 stopni w instalację, a możemy np. 30-50 (przy grzejnikach) i 20-30 przy podłogówce i nie trzeba dwóch rurek na krzyż, a może być normalna instalacja (rurki co 15-20cm). Do tego jeśli chodzi o sterowanie, to nowe kotły też można sterować za pomocą telefonu, czy internetu, a koszt uzyskania KW energi jest prawie trzy razy niższy, niż przy energii elektrycznej. W erze siłowników itp. rzeczy każdy obwód czy grzejnik również może być osobno sterowany. Maty elektryczne do podłogówki, nie są za darmo, a wykonanie metra kwadratowego, znacznie przekracza wykonanie alternatywnej instalacji ogrzewania podłogowego wodnego. Oczywiście łączny koszt przy gazie pewnie będzie na jego niekorzyść, ale po jakimś czasie powinien się zwrócić, im większe zapotrzebowanie i powierzchnia (więcej mat), tym szybciej to nastąpi. Przy malutkim domku o powierzchni do 100m pewnie będzie to nieopłacale, ale przy większych inwestyczjach. Do tego dochodzi fakt, że przy domu pasywnym większą część energii tracimy na podgrzanie ciepłej wody(oczywiście przy małych domach, bo przy 300m-400m będzie na odwrót), co również jest na niekorzyść prądu, a pompa ciepła i kolektory słoneczne nie są za darmo.

Wybrał Pan najdroższe w inwestycji ogrzewanie i najdroższe w eksploatacji i napisał Pan, ze inne są droższe - przecież to łatwo się liczy. 100m2 podłogówka elektryczna to 7000 zł pompa ciepła z bezpośrednim grzaniem i chłodzenie 10000-12000zł ( dobra)
Doprowadzenie gazu, kotłownia, instalacja?

MateuszDDZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2014, 21:26
Lokalizacja: Dzierżoniów
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: MateuszDDZ » 04 lut 2014, 10:49

Kotłownia przy kotle gazowym ogranicza się do kotła i komina plus podłączenie kotła hydraulicznie (cała kotłownia wraz z wymiennikiem ciepłej wody jest w kotle). Instalacja OK, ale przecież maty elektryczne też trzeba położyć i podłączyć. Pompę ciepła też ktoś nam musi podłączyć, więc nie są to tylko koszty samych urządzeń. Dla domku 100m^2 z podłogówkami wszędzie, prócz sypialni, gdzie lepiej dać grzejniki do tego drabinka w łazience zamknie się w 20-25tys.

MateuszDDZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2014, 21:26
Lokalizacja: Dzierżoniów
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: MateuszDDZ » 04 lut 2014, 11:14

A najdroższe w inwestycji jest bez wątpienia centralne wevlowe z kotlem wyposazonym w podajnik, bo wszystko trzeba robic osobno. Kocioł około 11tys., zasobnik koło 2tys., jeśli zamkniemy układ, to naczynie przeponowe, automatyczne dobijanie i wychładzanie robi kolejny tysiąc. Zawór czterodrogowy, dwie pompy kolejny tysiąc. Do tego rury, śrubunki, zawory i robocizna, to trzy - cztery tysiące, więc gazowe wyjdzie jednak dużo taniej. Pompa ciepła gruntowa to też ładny koszt, bo odwierty, to około 15 tys. do tego pompa koło 20 i instalacja koło 4tys. więc też wychodzi drożej od gazu. Weźmy jeszcze pod uwagę komfort CWU. Przy dobrej pompie ciepła mamy wodę o temp 45 stopni przy wysokim cop. Przy dwoch łazienkach, lub czteroosobowej rodzinie lubiącej długie kąpiele musimy grzać grzałeczką, lub czekać trzy godzinki aż woda nam się nagrzeje

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 lut 2014, 12:18

Jak gruntowa pompa ciepła ? Mamy XXI wiek W domach izolowanych nie robi się centralnego . No chyba, ze Pan chce utrzymywać PEGENiG i nie izolować domu ( zużycie powyżej 30kWh/m2 rocznie)

baston
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 lut 2014, 12:19
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: baston » 04 lut 2014, 12:26

Witam
Mam kilka pytań dotyczących rekuperacji, czy może mi ktoś pomóc je rozwiążać? Chcę zainstalować rekuperację w domu ok 450m3 , rekuperator http://neovent.pl/nowosc/259/centrala-r ... e-450.html. Kanały spiro fi 80 i 100 mmw zależności od pomieszczeń. Czy to dobre rozwiązanie?
nowy71

MateuszDDZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2014, 21:26
Lokalizacja: Dzierżoniów
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: MateuszDDZ » 04 lut 2014, 13:03

Mamy XXI wiek a mimo tego zamiast latac w wiekszosci poruszamy sie samochodami i to jeszcze zasilanymi paliwami kopalnymi, bo tak jak na razie jest najtaniej. Prosze mnie przekonac dlaczego nie robi sie centralnego. Lepiej pchac Tauronowi? Apropo ekologicznosci pradu, to nie zapominajmy, ze u nas w wiekszosci jest wytwarzany w elektrowniach weglowych. Odpowie mi Pan co z komfortem przy CWU czy woli to Pan przemilczec? Ile kosztuje kompletna instalacja ogrzewania elektrycznego wraz z ogrzewaniem CWU? Jaki jest koszt wytworzenia KW energi za pomoca mat elektrycznych, a ile dla kotła kondensacyjnego na gaz ziemny?
Zdaje sobie sorawe z tego ze kocioł jest takim urzadzeniem ktore trzeba sereisowac. Srednia zywotnosc kotla wynosi 15 lat do tego smialo mozemy doliczyc koszty ewentualnego serwisu przez caly ten okres po okolo 150zl rocznie co daje nam 2250zl co jest i tak juz zawyzone

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 lut 2014, 15:45

Tylko, że prądem niecentralnie zużywa się tyle ile potrzeba - nie spotyka się domów zużywających ponad 30kWh przy ogrzewaniu elektrycznym niecentralnym. Przy centralnym znowu nie spotyka się mniejszego zużycia niż 80kWh/m2 - Takie to są oszustwa ze 109% sprawnością.

baston
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 lut 2014, 12:19
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: baston » 04 lut 2014, 15:47

Uzupełniając poprzedni post o rodzaj rekuperatora chciałbym sie upewnic i ewentualnie skorygować rozmieszczenie kanałów
Obrazek
nowy71

MateuszDDZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2014, 21:26
Lokalizacja: Dzierżoniów
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: MateuszDDZ » 04 lut 2014, 18:39

Nie spotyka się? Co pan powie na to że jak wynajmowałem kawalerkę chu....ą izolacją z ogrzewaniem elektrycznym, to przy powierzchni 29m^2 płaciłem ponad 600zł miesięcznie za prąd. Temperatura powinna być jak na kanarach, a miałem maks 18 stopni. Nie może Pan porównywać domu pasywnego/energooszczędnego do starego budownictwa.
Swego czasu u klientki, która miała nawyk podliczania wszystkiego, montowaliśmy CO, zasilane kotłem kondensacyjnym i przy powierzchni 220m^2 w parterówce bez poddasza użytkowego, izolacja taka sobie mianowicie podłoga 25cm, ściany 15cm, dach 30cm, bez izolacji stropu. U owej Pani na sezon grzewczy wychodziło w rozliczeniu miesięcznym 230zł. Miała kuchenkę indukcyjną i trzy kolektory słoneczne do wspomagania produkcji CWU, rodzina 4 osobowa, dwie łazienki jedna z prysznicem i deszczownicą, druga z wanną ponad 200L. Po przeliczeniu wychodz nam zapotrzebowanie poniżej 60KW/m^2 wraz ze wspomaganiem CWU, bo przecież kolektory nie zawsze grzeją. Przy domu energooszczędnym lub pasywnym można z pewnością zejść dużo niżej. Zadeklarowane przez Pana zapotrzebowanie 80KW/m^2, przy domku który potrzebuje tylko poniżej 30 jest trochę dziwne. Proszę mi powiedzieć co dzieje się z resztą energii? Idzie w komin? - kotły kondensacyjne posiadają zabezpieczenie przeciwprzegrzaniowe wyłączające kocioł przy temperaturze spalin przekraczającej 95 stopni z racji elementów układu spalinowego z tworzyw sztucznych, kominy również wykonuje się z takich tworzyw i nic się z nimi nie dzieje, więc ta energia raczej nie idzie z dymem. Więc co się z nią dzieje? Może przegrzewamy swój dom robiąc sobie kanary we własnym domu, bo temperatura byłaby powyżej 25 stoni i to w całym okresie grzewczym, a tak nie jest.
Jak Pan wspominał Panie Tomaszu mamy XXI wiek i nowoczesne kotły wyposażone w czujniki temperatury zasilania, powrotu, czujnik pogodowy i czujnik temperatury pomieszczenia, dzięki czemu kocioł może się uczyć naszego domu, dobierając moc według zapotrzebowania. Kocioł mimo mocy minimalnej 1,9KW wcale nie musi palić i ciągle z nią chodzić, płomień nie dość że jest modulowany, to dadatkowo może być wyłączany mimo ciągłego obiegu, dostosowując swoją moc. To że ma Pan samochód, który pali Panu 5l/100km to nie znaczy że spali pan ponad 40 000 litrów rocznie, bo tyle mógłby spalić przy ciągłej jeździe z prędkością 100km na godzinę.

Co do sprawności 109%. Przy pompie ciepła z COP wynoszącym 6 czyli sprawności 600% nie ma Pan problemu :wink: . Wie Pan wogóle jak się wylicza sprawność kotła?
Sprawność jest liczona według wartości opałowej, która nie uwzględnia energii zawartej w parze wodnej wydzielanej podczas spalania. Kocioł kondensacyjny jak jego nazwa wskazuje kondensuje, czyli wykrapla parę wodną, odzyskując z niej energię, stąd sprawności powyżej 100%. Rzeczywista sprawność kotła kondensacyjnego wynosi 96-99%. Przy kotłach na pozostałe paliwa sprawność jest liczona analogicznie, dlatego powinno się brać kilkuprocentową poprawkę na to co piszą na papierze.

Jedno jest pewne - co jakiś czas mądrzy ludzie wyliczają koszt uzyskania KW energii cieplnej, który przy grzaniu elektrycznym jest prawie trzykrotnie wyższy niż przy gazie ziemnym. Przy porównaniu do drewna mamy prawie czterokrotnie wyższy. Może odniesie się Pan do tego? Wyliczają to sami idioci czy o co chodzi?


edit

Co do gładkich kanałów VS karbowane czy porowate, to oczywiście ma Pan rację że są bardziej ciche, ale myli się Pan z tym dlaczego. Dam Panu wskazówkę - akustyka i odbicie fal dźwiękowych. A jeśli chodzi o to że kanały takie mają mniejsze opory i porównanie do skóry rekina, wydaje się mocno wyidealizowanym. Skóra rekina czy też delfina mają bardzo specyficzną budowę i tylko taka struktura zmniejsza opory. Firmy produkujące stroje dla pływaków czy pokrycia samolotów, starannie pracują nad tym, aby się jak najbardziej zbliżyć do takiej budowy, więc proszę nie wmawiać ludziom, że takie zjawisko ma miejsce przy przypadkowo klepanych rurach do wentylacji.

Jeszcze chciałem zapytać o jedno - jak Pan wyliczył minimalny roczny uzysk energii dla paliw kopalnych wynoszący 20 000kw/rok, podobno mniej się nie da.
Malutki przykładzik - mieszkanie 60m^2 stare budownictwo kocioł na ekogroszek (na indywidualne życzenie klienta) DEFRO DUO UNI 15KW (najmniejszy z dostępnych) kocioł chodzi cały rok, poza sezonem gzewczym grzeje CWU. A zużycie węgla kształtuje się na poziomie 1-1,2tony. Jeśli weźmiemy średnią kaloryczność węgla 25500KJ/kg daje nam to 25mln 500tys. KJ, 1kW to 3 600kJ czyli wychodzi nam niecałe 7100kW rocznie. Można?
Idąc Pana tropem możemy śmiało przyjąć, że każdy mający kocioł na węgiel musi zużywać conajmniej 3 tony węgla rocznie. Każdy kto ma kocioł na drewno lub kominek minimum 6,5 kubika buku

MateuszDDZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2014, 21:26
Lokalizacja: Dzierżoniów
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: MateuszDDZ » 04 lut 2014, 20:11

Zapomniałbym jeszcze o najważniejszej zalecie ogrzewania centralnego. Jak wiadomo technologia cały czas prze do przodu, dodatkowo, rynek paliw jest niestabilny i nie wiadomo, jaka będzie cena energii elektrycznej, węgla, drewna (czy wogóle będzie można kożystać z takich paliw), nie wiadomo jaka będzie cena gazu, czy pelletu. W przeciwieństwie do mat grzejnych zatopionych w podłodze czy grzejników elektryczynch, podłączonych do instalacji elektrycznej, przy ogrzewaniu centralnym w dowolnym momencie możemy zmienić źródło zasilania naszej instalacji grzewczej przerabiając praktycznie tylko kotłownie. Maty grzejne zostają w podłodze i nic z nimi nie zrobimy. Rury puszczamy albo po wierzchu, albo kujemy i robimy mały remoncik. Przy ogrzewaniu niecentralnym elektrycznym jesteśmy skazani praktycznie na taki rodzaj grzania. Można zamontować pompy ciepła powietrzne, ale takie ogrzewanie nie jest tak korzystne dla człowieka, jak ogrzewanie podłogowe, czy to za pomocą mat elektrycznych, czy ogrzewania wodnego

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 lut 2014, 10:47

Mam mieszkanie 55m2 w starym budownictwie - 1800 zł za rok z klima - na dwie osoby - wszystko elektryczne'
A 600 zł płaci w miesiącu kolega na Bartyckiej ogrzewający kablami 200m2 sklep .

MateuszDDZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2014, 21:26
Lokalizacja: Dzierżoniów
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: MateuszDDZ » 05 lut 2014, 12:58

Proszę powiedzieć o izolacji ww. budynków, bo to takie "strzelanie". I nie odpowiedział mi Pan na moje pytania. Co z uzyskaniem KW energii? I jaki jest łączny koszt instalacji PC?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 05 lut 2014, 15:15

Mnie się wydaje, że ktoś zakładał ogrzewanie elektryczne bez wentylacji z odzyskiem ciepła. Przyznam, że spotkałem takich patałachów.

Nawet stare domy czy mieszkania z rekuperatorem i po uszczelnieniu nie zużywają więcej jak 30 sporadycznie 40kWh/m2 rocznie.

baston
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 04 lut 2014, 12:19
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: baston » 06 lut 2014, 9:10

Witam
Czy może mi ktos pomóc rozwiązac dylemat, jak odprowadzić zapachy z łazienki i kuchni latem przy wyłączonej rekuperacji i zamkniętych oknach?
nowy71

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Sam robię wentylację mechaniczną

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 06 lut 2014, 9:18

Rekuperatora się nie wyłącza - jest przystosowany do ciagłej pracy.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów