kilka pytań

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

owad
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 26 cze 2008, 16:45
kilka pytań

autor: owad » 26 cze 2008, 16:54

Witam paniowie jestem tu świeży ale mam kilka pytań. Zamierzam zrobić sam instalację co sadzicie o kotłch mialowych z pleszewa? drugie pytanie to jaki dobrać mam 110m kw do tego ciepla woda ile kw 19 czy 25? no i wreszcie jaki bojler jaki jest lepszy z płszczem wodnym czy z wężownica? Instalację będę robił z miedzi tylko nie wiem jaki ma byc uklad otwarty czy zamknięty? proszę o wyrozumiałośc i z góry dziekuję i pozdrawiam :idea:

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
instalacja

autor: Paweł_Małek » 26 cze 2008, 22:57

Instalacje wykonac w ukladzie otwartym (przepisy - kociol nja paliwo stale)
Nalezy zachowac spadki prtzewodow poziomych (ok. 2% w kierunku kotla przy dolnym rozdziale (czyli od strony kotla nizej)) lub spadek pk. 2% w kierunku kotla (rura powrotna), i spadek od pionu do grzejnikow (ok 2%) przy gornym rozdziale. (odcinek poziomy zasilania przy gornym rozdziale biegnie blisko sufitu, od niego pionowe galazki do grzejnikow).
Rury: Do grzejnika 18mm (do malego grzejnika 15 mm), poziomy: 2 grzejniki male 18mm, 2 grzejniki duze 22mm, 3..5 grzejnikow 28mm, 5..7 grzejnikow 35mm, bojler 28mm, rura bezpieczenstwa nie mniej niz 28 mm.
Pompa musi miec obejszie grawitacyjne, tak wykonany uklad bedzie dzialal bez pompy z mniejsza moca (jesli braknie pradu mozna palic dalej). Kociol - pleszew ma dosc dobre opinie - jesli mialowy to musisz miec dobry ciag w kominie. Mozna tez uzyc kociol z podajnikiem, ale tylko taki co ma ruszt awaryjny (do palenia gdy niema pradu lub gdy padnie podajnik).
Bojler - 2 plaszczowy - szybciej sie nagrzewa.
Rury do bojlera odgalezic zaraz nad kotlem, i zastosowac indywidualne odpowietrzenie bojlera.
Jesli sie da zasilanie bojlera z pionu poziomym odcinkiem to po wygasnieciu kotla bojler szybko sie wychlodzi oddajac cieplo do instalacji CO.

POMIEDZY KOTLEM A NACZYNIEM WZBIORCZYM (NA RURZE LACZACEJ TE 2 ELEMENTY) NIE WOLNO MONTOWAC FILTROW, POMP, ZAWOROW ANI INNYCH ELEMENTOW ZMNIEJSZAJACYCH PRZEJKROJ W/W RURY!!!!! - JESLI TA RURA ZOSTANIE ZAMKNIETA TO Z KOTLOWNI SIE ROBI BOMBA!

Pompe korzystnie jest dac na powrocie - pracujac przy nizszej temperaturze dluzej bedzie sluzyc.

TeCe
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 317
Rejestracja: 01 mar 2008, 21:45

autor: TeCe » 27 cze 2008, 9:30

Witaj

Konkretnie kocioł Defro KM polecam bo znam. 25 kW zdecydowanie za dużo. Bojler dwupłaszczowy. Układ oczywiście otwarty.

Pozdrawiam

owad
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 26 cze 2008, 16:45

autor: owad » 27 cze 2008, 12:37

Witam dziękuje serdecznie za informacje mam jeszcze pytanie jak dobrać ten kocioł miałowy jak pisałem wyżej mam 110 m.kw. do tego trzeba doliczyć bojler. Kociol ma być miałowy i mam dylemat czy o mocy 19 kw wystarczy czy może 25 kw :?: I jak wyliczyć moc grzejników do pomieszczenia :?: :?: :?:
pozdrawiam :!: :!: :!:

Paweł_Małek
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 18 kwie 2006, 22:10
Lokalizacja: Tychy
moc

autor: Paweł_Małek » 27 cze 2008, 23:42

Jesli to nowy budynek to zapotrzebowanie mocy powinno byc w jego projekcie.
Jesli nie masz to przyjac (zaleznie od grubosci ocieplenia) 25 ... 45 W/m3 kubatury budynku.
Na bojler wystarczy zalozyc 5 ... 10 kW zaleznie od jego wielkosci i zuzycia wody - czesto sie bojlera nie uwzglednia bo instalacja zadko pracuje pelna moca, wtedy nadmiar mocy jest wystarczajacy na bojler, a te kilkanascie dni w roku mozna sobie pozwolic na wolniejsze rozgrzewanie bojlera. (kociol, ktory pracuje ciagle blisko dolnej granicy zakresu mocy ma kiepska sprawnosc)

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
fajnie

autor: Jarecki79 » 30 cze 2008, 12:24

Bardzo fajnie,że szukasz kotła pleszewskiego.

W powiecie pleszewskim działa grubo ponad 100producentów, szukaj zatem zakładu z doświadczeniem, najlepiej minimum 25lat. Wówczas będziesz miał pewność odnośnie jakości.

Co do mocy kotła miałowego pleszewskiego i samej jego konstrukcji:

Wcześniej dostępne były tylko konstrukcje typowo tzw.całodobowe, generalnie ich budowa jest kombinacją albo 2kanałów poziomych i 2 pionowych albo rur i 2kanałów pionowych albo 2poziomych i pionowych z rurami. Taki model jest bardziej uciążliwy w obsłudze (czyszczeniu, bo wyczystki są z przodu, na górze i z boku kotła), nieodpowiednio eksploatowany może ulec szybciej korozji.
Z takiej konstrukcji moce w zależności od producenta wyglądały/ją następująco od 15 do 19kW ogrzewa do 80-90m2 starego budownictwa lub do 110/120m2 nowego budownictwa.
Zasyp takich mocy wynosi najczęściej 30-35kg.

25kW dobierany był do powierzchni do 120m2 starego budownictwa lub do 140/150m2 nowego budownictwa, zasyp wynosi 45kg.

Od początku ok.2000roku weszły usprawnione modele tzw. górnokanałowe i taki bym właśnie Tobie polecił.
Model górnokanałowy jest wygodniejszy w obsłudze, wyczystki są tylko na czole kotła, łatwiej się go czyści a naturalny bieg spalin do góry przedłuża żywotność tej konstrukcji. Kombinacje kanałów są różne, może to być sito z rur w połączeniu z 3kanałami poziomymi, ewentualnie 2-3kanały płaskie i ostatni płaski z rur, albo 4kanały płaskie poziome (chyba najwygodniejsze w czyszczeniu). Jak są same płaskie to szukaj z4kanałami, absolutne minimum to 3kanały.

Model 20kW lub 25kW z konstrukcji górnokanałowej ogrzewa do 110/120m2 średnio docieplonego domu lub do ok.130/140m2 docieplonego domu. Zasyp takiej mocy powinien wynosić ok45-50kg.

Sterowania:
W rejonie Pleszewa najczęściej spotykane są:
Alfa/Sigma z Fostera - najprostsze sterowniki o dużej niezawodności, ograniczone do minimum. Za dopłata dostępny model Tornado wyposażony w 2wyświetlacze i strefy czasowe.

Yeti/Radon z firmy PROND, bardzo fajne sterowniki, podobne obsługa do Fostera ale mają więcej możliwości, YETI ma standardowo termostat awaryjny oraz wyjście na panel pokojowy PILOT R (wygodny, podgląd kotła z domu, pracuje w trybie temp.kotła lub temp.powietrza w pomieszczeniu). Radon CWU dodatkowo obsługuje drugą pompę ładującą bojler

Płomyk lub Płomyk PiD firmy Elektro-Miz. Płomyk zwykły to takie samo proste sterowanie jak model Alfa firmy Foster, Płomyk PiD to już zaawansowany elektronicznie sterownik ale z prostą obsługą. Algorytm PiD dobiera prędkości dmuchawy do zapotrzebowania na ciepło bez konieczności programowania jej mocy. W kotle z PiD pali się dłużej o jakieś2godziny, kocioł nie odbija, producent zapewnia dłuższą żywotność i eliminację zjawiska pocenia się.

Dobry kocioł pleszewski na taka powierzchnię jak podajesz powinien się zaczynać cenowo gdzieś od kwoty 3300-3500zł brutto z jednym z podstawowych sterowników. Tańsze modele mają zwykle mniej półek spalinowych.

Polecam dobre konstrukcje pleszewskie od solidnych producentów.
:D
Jarecki
Serdecznie pozdrawiam wszystkich
na forumbudowlane.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 181 gości

Gotowe projekty domów