Rodzaje materiałów do instalacji wodnej ??

Rury jakie by nie były, z pewnością będą w otulinach, więc jedna sprawa mniej.
Jeżeli chodzi o montaż to przy miedzi posiadam cały potrzebny osprzęt do montażu, zaś przy systemie zgrzewanym mam zgrzewarkę, ale pozostałe rzeczy musze dokupić (nożyce, zbierak i co tam jeszcze).
Po podliczeniu potrzebuję jakieś 70 mb rur i mam 6 punktów przyłączniowych wody ciepła-zimna oraz 4 punkty wody zimnej.
Co do zimnej wody to jakoś bez obawy podchodzę do instalacji w plastiku, ale jeżeli chodzi o wodę rzędu 90 stopni to jakoś nie mam zaufania, ale głównie z opinii zasłyszanych, bo sam jeszcze nie byłem świadkiem jakiejś awarii.
Jak wygląda cenowo normalne PP oraz PP stabilizowane (stabilizowanego będe potrzebowac więcej) ?? Jakk wygląda efekt starzenia się rur PP pod wpływem czasu, czy rury nie stają się kruche ?
Jeżeli zdecydowałbym się na PP to jakich producentów polecacie, bo rozumiem że chińszczyzny unikać Wink Narazie 1:0 dla Wavina.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Cytat:
Tylko w miedzi w otulinie, ehh Adamis nie napiszę na forum ( nie śpiesz się tak z tym lutowaniem ominięty trudno uszczelnić (h2O) Laughing )
Nie neguj czegoś jak dokładnie nie umiesz tego zrobić !!

Shive,a można prosić o jaśniejsze sformułowanie tej myśli? Rolling Eyes
Rur miedzianych położyłem chyba z parędziesiąt kilometrów.Trochę inst. miedzianych do wody też w tym się zawiera.Poprawić niedokładny lut na mokrej rurze też już potrafię.
Tak więc...??? Shocked

adam


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Cytat:
Co do zimnej wody to jakoś bez obawy podchodzę do instalacji w plastiku, ale jeżeli chodzi o wodę rzędu 90 stopni to jakoś nie mam zaufania,

Bez obawy, cwu nie osiąga 90°C, a jeśli to przez chwilę...


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Z informacji zaczerpnietych z informatora o systrmie BORplus Wavina wynika że
dla instalacji c.w.u :
Ciśnienie robocze P [b] 10
Temperatura robocza [stopnie C] wynosi 60
Dopuszczalna temperatura awaryjna [stopnie C] wynosi 95
Dopuszczalny czas pracy przy temperaturze awaryjnej [h] wynosi 100
Uwaga: Temperatura awaryjna dotyczy okresów awarii instalacji (np. sterowania), w których może nastąpić wzrost temperatury do ww. w sumarycznym czasie pracy 100 godzin podczas 50 lat eksploatacji instalacji, przy czym jednorazowa ciągła praca w stanie awaryjnym nie powinna przekraczać 3 godzin.
Adres do cennika producenta wavin:
http://content.wavin.com/WAXPL.NSF/pages/BORplus01062005PriceListPL/$FILE/BOR_plus-Cennik.pdf

Pozdrawiam!


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Pozwiedzałem dzisiaj parę sklepów i widać róznicę Sad
Za mb rury miedzianej fi15 wołają 11,5 zł, zaś za PP 1,4 a za PPstabi 3,4 zł. Jak łatwo przeliczyć za 70 mb rur róznica sięga paru stówek.
Nadal jakoś nie mam przekonania co do plastiku, ale cena chyba wezmie górę.

Jeżeli chodzi o miedź to wodę przeważnie robiłem w fi15mm, a jak to jest w przypadku plastiku PP, jak średnica PP odpowiada rurze miedzianej fi15mm ?? W sklepie powiedziano mi że najwięcej asortymentu jest dla PP 20mm, czy w takiej rurze robić instalację ??
Robiąc w miedzi stosowałem fi 15 mm dla całej instalacji. Czy przy PP moge zrobić tak samo, czy raczej trzeba dobierac różne średnice np z 25 mm na 20 mm ??

Pzdr


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Moge prosić jeszcze o odpowiedź na ostatnie moje pytanie ?
Chodzi mi o dobór rur, czy dla całej instalacji moge zastosować fi 20 ?? czy w głównych arteriach dawac większą śerdnicę ?
PP występuje w trzech klasach PN 10, PN 16, PN 20 - brać 16 czy 20 do zimnej wody (grubsza ścianka to mniejszy przepływ wody). Do ciepłej biore stabi PN 20.
Najczęściej w sklepach słyszałem nazwy firm STABI, SABTERM, SIGMA-Li. Możecie polecić te firmy czy to raczej chińszczyzna ??

Pozdrawiam Wink


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Warto w innych postach wcześniej poszukać Sad
http://www.forumbudowlane.pl/viewtopic.php?t=4846&highlight=


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz

E-mieszkanie

E-ogródek

 • Czas na: budki lęgowe dla ptaków

  Czas na: budki lęgowe dla ptaków

  Do wiosny niby jeszcze zostało trochę czasu, ale przyroda już się do niej zaczyna szykować. Dlatego o budce lęgowej dla ptaków warto pomyśleć już...

E-dach

 • SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj...

  SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj najlepszych dekarzy w Polsce

  Jak wybrać dobrego dekarza? Nad tym zastanawia się wielu inwestorów. Od siedmiu lat trwa również cykliczny konkurs na SUPERDEKARZA ROKU.

Urządzone.pl

 • Znamy jurorów IV edycji konkursu na...

  Znamy jurorów IV edycji konkursu na projekt wnętrza

  Konkurs na projekt wnętrza z grzejnikiem to wyzwanie dla architektów i szansa na zdobycie cennych nagród. Jurorem konkursu będzie m.in. Natalia Nguyen

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter