hydroizolacja szamba

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Awatar użytkownika
RadzikR
Początkujący
Początkujący
Posty: 29
Rejestracja: 03 lut 2007, 14:22
Lokalizacja: Śląsk
hydroizolacja szamba

autor: RadzikR » 20 wrz 2007, 18:36

Witam,

Mam szambo wybudowane z kręgów, gdy ono jest puste na łączeniach kręgów wciska wody gruntowe. Proszę o pomoc jak można to szambo uszczelnić na łączeniach. W przeciwnym razie muszę wołać szambonurka żeby wybierał mi wody gruntowe ze ściekami.

Pozdrawiam
RR :idea:

Zenon
Aktywny
Aktywny
Posty: 163
Rejestracja: 26 sie 2007, 0:55

autor: Zenon » 20 wrz 2007, 21:03

NIE ZAPOMNIJ!

fragment z site.
"Co się dzieje w szambie?
Ścieki odprowadzane z gospodarstw domowych oprócz znacznej ilości wody zawierają odchody, resztki pożywienia, mydła i środki piorące, detergenty, papier toaletowy, niekiedy również błoto, piasek, kawałki ścierek czy gąbek. W tym wszystkim jest duża ilość fermentujących substancji organicznych, bakterii, wirusów chorobotwórczych.
Ścieki szybko ulegają więc procesowi fermentacji, jednocześnie błyskawicznie rozwijają się w nich szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy oraz pasożyty. W wyniku beztlenowego rozkładu ścieków powstaje dwutlenek węgla, a także – zależnie od ich zawartości – pewna ilość toksycznych gazów, jak metan czy siarkowodór. Stężenie toksycznych gazów może być wysokie, nawet zagrażające życiu, zwłaszcza gdy nie zostanie zapewniona odpowiednia wentylacja szamba. Najwięcej gazów gromadzi się w błotnistym osadzie na dnie zbiornika. Wystarczy na niego nadepnąć, by stężone gazy uniosły się w górę. Zatrucie może nastąpić natychmiast. Dlatego nigdy nie powinno się ryzykować wchodzenia do zbiornika, który nie został odpowiednio przewietrzony i oczyszczony ze ścieków. Nie wolno też tego robić bez osoby asekurującej"

POSZUKAJ W GOOGLE szambo zatrucie itp. - poczytaj dla bezpieczeństwa

ZAPYTAJ DORADCÓW W FIRMACH TAKICH JAK NP.:
Ceresit
Henkel Polska Sp. z o.o.
tel./fax 022/565-63-00, 022/565-63-09
e-mail:henkel.polska@henkel.pl
www.ceresit.pl

mixer
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 27 maja 2006, 13:18
Lokalizacja: Poznań

autor: mixer » 03 paź 2007, 10:19

Nie wiem jak duże jest szambo ale obawiam sie, że konieczne będzie jego odkopanie i osadzenie na nowo kręgów. Można zaizolować od wewnątrz nie ruszając kręgów, ale wg mnie nie zda to egzaminu. Kręgi powinny być nakładane na siebie i łączenia powinny być wyszpachlowane klejem wodoodpornym także po nałożeniu kręgu masa klejowa zostaje wyciśnięta i wypełnione zostają szczeliny, następnie szpachlujemy tym samym klejem na gładko i izolujemy od wewnątrz Styrozolem (izolacja do szamb i zbiorników) a od zewnątrz też może być styrozol lub inna masa hydroizolacyjna.

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 03 paź 2007, 12:40

mixer pisze:... następnie szpachlujemy tym samym klejem na gładko i izolujemy od wewnątrz Styrozolem (izolacja do szamb i zbiorników) a od zewnątrz też może być styrozol lub inna masa hydroizolacyjna.

BŁĄD!!!
Nie wolno w przypadku ciśnienia ujemnego (odrywającego) izolować od środka bitumem. Przyczepność bitumów na odrywanie jest minimalna. W przypadku czynnych przecieków należy je zatamować masami szybkowiążącymi (cement błyskawiczny itp.) a następnie uszczelnić szlamami uszczelniającymi elastycznymi, przynajmniej w łączeniach, a najlepiej na całości po uprzednim wypłukaniu i oczyszczeniu. Albo odkopać z zewnątrz i zaizolować właśnie bitumem.
Pozdrawiam
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

mixer
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 27 maja 2006, 13:18
Lokalizacja: Poznań

autor: mixer » 03 paź 2007, 14:45

Fruizin...zanim napiszesz BŁĄD...to się zastanów!!!
W którym momencie napisałem, że powinien użyć BITUMÓW?? Czy Styrozol jest izolacją bitumiczną!!??
Fruzin BŁąd!! Nie jest...jest izolacją chemoodporną, polimerową do szamb i zbiorników na gnojowicę..między innymi

stakam
Aktywny
Aktywny
Posty: 239
Rejestracja: 16 lip 2007, 20:19
Lokalizacja: Śląsk

autor: stakam » 07 paź 2007, 13:14

Podsumowując temat: najkorzystniej byłoby odkopać kręgi z zewnątrz i z tej strony uszczelniać kręgi. Ciśnienie napływającej wody dodatkowo dociśnie uszczelnienie. Środki uszczelniające - tylko sprawdzone (markowe)
stakam

stakam
Aktywny
Aktywny
Posty: 239
Rejestracja: 16 lip 2007, 20:19
Lokalizacja: Śląsk

autor: stakam » 07 paź 2007, 13:40

Jest jeszcze jeden stary sposób uszczelniania studni : po odkopaniu z zewnątrz obłożyć szczelnie niewypalaną (surową) cegłą . Glina po namoknięciu skutecznie zamknie dopływ wody. Problem może być w tym, że napływ wody do szamba jest pod poziomem wody gruntowej - może być konieczne odwodnienie na czas robót. Ściankę z surowej gliny dociska się ubitym gruntem uważając aby nie uszkodzić gliny. Powyższy sposób jest sprawdzony i skuteczny.
stakam

Zenon
Aktywny
Aktywny
Posty: 163
Rejestracja: 26 sie 2007, 0:55

autor: Zenon » 21 lis 2007, 12:56

Jeszcze o bezpieczeństwie:
Znany jest przypadek, gdy osoba, która weszła do szamba uległa śmiertelnemu zatruciu. Osoba asekurująca, która weszła do szamba aby udzielić pomocy również zatruła się śmiertelnie. Zatem temat trzeba traktować niezwykle poważnie.

JBZ

autor: JBZ » 04 gru 2007, 1:48

W każdym przypadku, szambo z kręgów betonowych powinno być izolowane od strony gruntu oraz od wnętrza, ale ... uwaga: także dennica!

Popełniono kardynalny błąd. Teraz nie będzie łatwe, bo nawet po uszczelnieniu ścian od zewnątrz (po odkopaniu) jak i od wewnątrz, pozostanie dennica. Tamtędy także woda napływa i nawet będzie z większą intensywnością po uszczelnieniu ścian, gdyż tam ciśnienie hydrostatyczne jest największe.
Można kombinować dorywczo z zastosowaniem mas wodoszczelnych szybkowiążących, ale one pękną na stykach kręgów. Zatem, konieczne będzie naniesienie na całą powierzchnię szlamu wodoszczelnego elastycznego i zatopienie taśmy z kauczuku syntetycznego. W tym przypadku, jeśli na zewnątrz występują agresywne wody gruntowe, to szamba nic nie uratuje. Za lat 6-8 się rozleci.

Jerzy Zembrowski

ewapach
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 28 wrz 2007, 19:23
Lokalizacja: lublin
re

autor: ewapach » 11 gru 2007, 0:03

Witam! Pozwolę sobie podłączyć się do tematu z pytaniem: Co sądzicie o szambie konstruowanym w wykopie poprzez wykonanie szalunku i wylanie betonu? wychodzi to raczej tanio bo za całość, robocizna i materiał płacę 3500 za dwukomorowe o pojemności 12 m3. Niestety nie ma mozliwosci zaizolowania tej konstrukcji, Fachowiec twierdzi, że skoro w czasie robienia wykopów pod piwnicę, ( posiadam takową, bo działka ze spadkiem), nie natrafiono na wody gruntowe, to nie ma potrzeby izolowania zbiorników ! Więcej, fachowiec twierdzi, że może wykonać takie szambo do Bożego Narodzenia i pogoda jest, owszem sprzyjająca!!! :shock: Bardzo proszę o radę! Świątecznie pozdrawiam-Ewa

JBZ

autor: JBZ » 11 gru 2007, 2:30

Dzięki takim "fachowcom" mamy co robić o chwała im za to!
Może pani się uchronić przed wyrzuceniem w błoto swoich pieniędzy, ale wcześnie w błoto przydałoby się fachowca.
Fachowiec nie wie, że beton zwykły nie jest odporny na wilgoć z gruntu. Każde szambo - zgodnie z przepisami - musi być izolowane:
- od zewnątrz hydroizolacją
- od środka hydroizolacją chemoodporną.
Ponadto, szambo żelbetowe musi mieć albo atest, albo projekt techniczny.
Koniec i kropka.

Wychodzi tanio? Oczywiście: lipa zawsze jest tania. :lol:

Żeby obie izolacje położyć beton musi stracić wilgotność do poziomu 4-5 %, albo obie hydroizolacje powinny być dyfuzyjne. Tak, czy inaczej - wiosną, a nie teraz, gdyż temperatura na zewnątrz i betonu do tych prac nie powinna być mniejsza niż +10 C.

Jerzy Zembrowski

ewapach
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 71
Rejestracja: 28 wrz 2007, 19:23
Lokalizacja: lublin
re

autor: ewapach » 11 gru 2007, 9:55

Panie Jerzy! Bardzo dziekuję za zainteresowanie moim pytaniem i odpowiedż. Poczekam do wiosny z tym szambem, a wogóle to znalazłam inna ofertę: gotowe sześcienne zbiorniki zaizolowane z zewnątrz przywozi i montuje producent z Radomia. Jest tylko małe ale, jak sprawdzić czy do skonstruowania użyto właściwego betonu, znaczy czy spełniają wymogi stawiane tego rodzaju zbiornikom? Ewa

JBZ

autor: JBZ » 11 gru 2007, 22:14

Każdy produkt wprowadzony do obrotu w budownictwie musi mieć jeśli nie atest, to certyfikat zgodności. Proszę o dokumenty zwrócić się do producenta. Jeśli nie ma, to jest samowolka.

Jerzy Zembrowski

Awatar użytkownika
hydroosss
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 22 cze 2012, 11:14
Lokalizacja: warszawa
Kontaktowanie:
Re: hydroizolacja szamba

autor: hydroosss » 22 cze 2012, 11:22

witam, uwazam ze nie warto wydawac pieniadze na hydroizolacje, uszczelnie taki zbiornik przy naplywajacej wodzie oczywscie od srodka. w rozsadnych pieniazkach oraz z gwarancja. 518807615

JBZ
Re: hydroizolacja szamba

autor: JBZ » 22 cze 2012, 18:07

W budownictwie nie "po uważaniju" należy wdrażać technologie, a w zgodzie z wytycznymi oraz zasadami sztuki budowlanej - a te wymagają hydroizolacji żelbetu z obu stron.


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów