Dom bezpieczny - pytanie jako efekt po tornado

Rozwój technologii pozwala nam żyć łatwiej i bezpieczniej. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, które sprawiają, że nasz dom czy mieszkanie stanie się przytulny, komfortowy, elegancki i przede wszystkim praktyczny.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

stakam
Aktywny
Aktywny
Posty: 239
Rejestracja: 16 lip 2007, 20:19
Lokalizacja: Śląsk
Dom bezpieczny - pytanie jako efekt po tornado

autor: stakam » 12 sie 2007, 16:10

Witam,
Ostatnio jeden z chętnych na budowę nowego domu zadał mi pytanie o bezpieczeństwo domu- jako efekt po tornado w częstochowskiem.
Zawsze dom kojarzył się z bezpieczeństwem, azylem. A fakty są niepokojące-Według jednego z reportarzy zaobserwowano nawet uniesienie w górę stropu gęstożebrowego ( w powstałą szparę zassało firankę). Reportarze pokazywały domy szkieletowe dosłownie rozbite. Czy ktoś ma doswiadczenie w budowie domów bezpiecznych w ww sensie?
Osobiście mam dom piętrowy podpiwniczony, murowany z pustaków, stropy gęstożebrowe, dach dwuspadowy. Po zastanowieniu muszę powiedzieć, że jedynym w miarę bezpiecznym miejscem jest piwnica zagłębiona po strop w gruncie i posiadająca dwa wejścia niezależne. Piętro i parter ze wzgledu na duże okna i możliwość wpadnięcia różnych porzedmiotów bezpieczne nie jest. Dach -wiadomo - zleci na dół przy większej wichurze. Jak szanowni forumowicze widzą ten problem -okazuje się, że już na czasie i u nas. Według wzorów z USA czy też Kanady będziemy projektować i budować pancerne pomieszczenia jako schrony? Czyzby znowu wracać zaczęła akcja każdemu schron (tylko 60 lat temu chodziło o przeciwatomowy)?
stakam

Awatar użytkownika
tomnie
Aktywny
Aktywny
Posty: 125
Rejestracja: 23 lis 2006, 12:47
Lokalizacja: Śląsk/Chorzów

autor: tomnie » 13 sie 2007, 11:18

Bardzo dobre pytanie mnie ono również nurtuje ponieważ klimat się nam zmienia na bardziej wietrzny . Pierwszym ruchem z mojej strony było ubezpieczenie budynku 700 zł na rok od wartości 1000 000 zł . I chyba tyle można zrobić ponieważ budynek jest starej daty i wprowadzić zmian konstrukcyjnych się nie da . Co do schronów to mają one sens pod warunkiem że w Polsce zaistnieje system ostrzegania o np. tornado bo bez tego można nie zdążyć dotrzeć do schronu . Nasze budynki są bardziej trwałe niż te budowane w USA ( kantówka , płyta K-G, płyta OSB) i to jedyny plus przemawiający na naszą korzyść .
Jest to na pewno tańsze i szybsze budownictwo słyszałem opinię że celowo stosuje się takie konstrukcje np. w alei tornad , ponieważ można je ubezpieczyć za niewielką kwotę i w przypadku zniszczenia ubezpieczenie pokrywa koszty budowy a budowa trwa bardzo szybko .To tyle z mojej strony :roll: może ktoś ma inne przemyślenia. :?:


Wróć do „Dom inteligentny, dom bezpieczny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości

Gotowe projekty domów