Jakie są odmiany PEX-u do centralnego ogrzewania ??

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

spax
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 17 mar 2007, 10:30
Lokalizacja: śląsk
Jakie są odmiany PEX-u do centralnego ogrzewania ??

autor: spax » 24 cze 2007, 19:30

Mam do wykonania instalację c.o. w plastiku oraz grzejniki (zasilanie gazowe). Poprosiłem kilka firm instacyjnych o wykonanie wstępnego kosztorysu dla mojego budynku. O ile w większosci firm potwierdzono że wykonują instalację w oparciu o rury PEX-AL-PEX, to w jednej z firm, stwierdzili że te rury zostały juz zastąpione nowszymi.
Niestety nie wiem jak się nazywają niby te nowsze rury, są wykonane z jednolitego tworzywa, mają te same własnosci co AluPEX, ale są wytrzymalsze.
Może wiecie coś na ten temat ? Czy jest na rynku obecnie coś lepszego/nowszego od PEX-ALU-PEX ?? czy sprzedawca próbuje mi wcisnąc badziew ??

Awatar użytkownika
Nexers
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 21 cze 2007, 21:11
Lokalizacja: Poznań

autor: Nexers » 24 cze 2007, 20:14

Z czego chcesz robić KISAN czy TC...? Osobiście polecam system TC Na ich stronach z pewnością wszystkiego się dowiesz ;). Jesteś widzę ze Śląska wiec polecam. sanpol.pl i doradce technicznego. Trzecia sprawa jeżeli chcesz robic US Metrix to sobie podaruj bo to totalna kicha :D

zuza171

autor: zuza171 » 26 cze 2007, 14:22

Jesli nie PEX, to poprostu PE tez z wkładką aluminiową (czyli rura wielowarstwowa).
To pex z reguly zawsze byl drozszy, poniewaz powstaje w skomplikowanej technologii sieciowania.
Wkładka aluminiowa w obu odmianach rur zwieksza ich wytrzymalosc na wydluzalnosc termiczna, cecha bardzo wazna przy instalacjach c.o. (wysokie temperatury zasilania).
Max temp pracy rury PEAlPE to 90 st C, a max cisn. 10 bar. Nalezy pamietac, ze obu tych wlasciwosci nie uzyskuje sie jednoczesnie!
Do rur tworzywowych wypracowano roniez kompatybilny system zlaczek zaciskowych.


pozdr

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 26 cze 2007, 21:25

Takie same parametry mają rury z PB,a montaż o wiele prostszy,choć droższe od PP.
adam

spax
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 17 mar 2007, 10:30
Lokalizacja: śląsk

autor: spax » 28 cze 2007, 20:14

Dzięki za pomoc i podrzucenie kilku informacji, które rozjasniły pewne rzeczy. Widzę, że jest wielu producentów i systemów opartych na tworzywach używanych do c.o. Jednkaże róznice polegaja tylko na rodzajach tworzyw zastosowanych w rurach wielowarstowych oraz na róznych materiałach elementów łączeniowych typu kolanka (plastik, mosiądz). Łączenie odbywa się głównie poprzez zaciskanie odpowiednimi narzędziami.
Tak więc dominują obecnie na rynku rury wielowarstwowe PEX, PE, PB i jeszcze kilka mi nie znanych, które zazwyczaj są stabilizowane, odporne na zniekształcenia, z warstwą aluminium itp. W gąszczu tych rur nadal pozostaje pytanie co wybrać, bo pomimo zblizonych parametrów, ceny są rozbieżne i wahają się od 3 zł za PEX-a do 8-9 za jakąs mi nie znaną. A każdy zachwala to co ma na zbyciu.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 181 gości

Gotowe projekty domów