Żużlobeton

Planujesz budowę lub remont? Zastanawiasz się jakie materiały wykorzystać? W tym dziale znajdziesz opinie na temat różnego rodzaju materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych. Możesz też podzielić się swoimi doświadczeniami.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

browar7
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 05 kwie 2007, 14:51
Żużlobeton

autor: browar7 » 10 kwie 2007, 18:23

Witam. Obecne ceny gazobetonu skierowały mój wzrok na żużlobeton, jest on tańszy o połowe a wydaje mi się też, że jest trwalszy w skutek zastosowania w nim mieszanki żużla z cementem. Czy dobrze mi się wydaje? Ostatnio szeroko stosuje się w budownictwie wykorzystywanie odpadów pozyskiwanych z hutnictwa lub energetyki. Chociaż jest to odpad to jeśli tylko zdobędzie popularność to zaraz automatycznie drożeje. To samo miejsce jest z gazem LPG, który jest uważany za odpad przy wydobyciu ropy naftowej. Czy popularność = wysoka cena? Zapraszam do komentarza.

Superbia
Aktywny
Aktywny
Posty: 115
Rejestracja: 24 kwie 2007, 7:07
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

autor: Superbia » 24 kwie 2007, 8:55

Zależy co rozumiesz przez pojęcie "żużel". :)
Główną rolą dodatków do betonu jest wpływanie na jego parametry, np. na ciężar i ciepłochronność. O cenie końcowej 1m3 mieszanki decyduje koszt cementu, kruszywa i ewentualnego wypełniacza. Nie wystarczy dosypać wypełniacza do betonu, najlepiej byłoby mieć jakąś recepturę i dokładnie przeanalizować koszt mieszanki.
Chyba najbardziej obniżającym cenę dodatkiem jest popiół lotny, który pozwala na wycofanie z receptury pewnej ilości cementu, a jednocześnie nieco podnosi urabialność.
Żużel, keramzyt czy perlit nie są czymś co można by wybełtać w przydomowym ogródku i uzyskać satysfakcjonującą jakość. W naszym kraju powszechne jest podejście wykonawców do tematu betonu na zasadzie: "nie żałuj materiału, więcej piachu, więcej wody". Nie ma sensu dodawać do tego wszystkiego jeszcze nieprofesjonalnego dozowania żużla, bo równie dobrze można by samodzielnie dosypywać trocin albo zmielonej trzciny. :wink:

Dość sporą zmianą, która ostatnio pojawiła się w temacie dodatków jest flubet, czyli częściowo reaktywny popiół pochodzący ze zmodyfikowanych kotłów fluidalnych. Jak zwykle w tego typu przypadkach pojawiają się zapewnienia producentów (elektrociepłowni) o cudownych właściwościach pozwalających obniżyć koszty. Z moich badań sprzed bodaj dwóch lat wynika, że ten nowy popiół rzeczywiście podnosi wytrzymałość betonu (albo nie powoduje spadku wytrzymałości przy wycofaniu około 10% cementu), ale wymaga to dokładniejszego dozowania i pielęgnacji.


Wróć do „Materiały budowlane - opinie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

Gotowe projekty domów