Oszczędzanie energii w domu

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Oszczędzanie energii w domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 kwie 2013, 1:40

Tak samo było 20 lat temu z wentylacjami z odzyskiem ciepła. Wie Pan, jak ktoś projektuje izolację termiczną za murem na fundamencie, to do inteligentnych nie należy. Trudno więc takiemu coś wytłumaczyć - Prawda?
Siedzą ludzie na posadkach w Politechnikach w Agencjach , i dlaczego mają coś zmieniać . Wolą milczeć a zawsze w Polsce zajdą się tacy co skrytykują - nie znając,
Powracając do tematu oszczędzania energii - bo idiotami szkoda się zajmować.

Instalacje w domach izolowanych na poziomie 10-30kWh /m2 rocznie ( czyli normatywne i energooszczędne ) robimy od ponad 20 lat.
Czyli dom 120m2 to 1600 kWh - 10 kWh dziennie - Przez trzy ostanie zimy testowałem powietrzne pompy ciepła z bezpośrednim skraplaniem do niecentralnego ogrzewania . Pracują one do -36 st. C ( wg producenta - bo najzimniej było -23 st.C więc nie mogłem zweryfikować)i mają COP większy niż minimum deklarowane w katalogu . - Nigdy COP nie spadł poniżej 3 - a średnioroczny było ponad 4.
daje to 400kWh na ogrzewanie - taką ilość uzyskuję z hybrydy FV + mała witrownia - prezentowane w wątku temu tematowi poświęconym. Dla ułatwienia - to 4kWh dziennie.
Problemem był tylko sposób dystrybucji, tak by nie było to centralne ( czyli opłata za ciepło ODEBRANE a nie wytworzone) i.... wzrostu temperatury z nadmiaru ciepła bytowego.
Ale sobie z tym poradziłem system transferuje nadwyżki do innych pomieszczeń.

Panie Lutek Panu już zostało tylko krytykowanie ma Pan dom spieprzony a krytykować coś co się nie zna jest najprościej .
Wiem też z doświadczenia że do idiotów zrozumieją ostatni.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Oszczędzanie energii w domu

autor: bachus » 21 kwie 2013, 22:59

http://wentylacja.com.pl/Forum/tania-in ... 84216.html
Tomasz_Brzeczkowski pisze:To może Pana zainteresuję. Opracowałem tani ( tańszy od zrobienia centralnego ogrzewania na paliwa stałe )system ustawiania temperatury latem i zimą nie pobierający energii - prezentowałem to w KAPE w Katedrze Ogrzewnictwa PŁ ( prof H. Sabiniak ) poza przerażeniem z wiadomych względów zero zainteresowania . Nie dostałem zgody na prezentacje w Instytucie Budownictwa Pasywnego dr Schlagowskiego - Ministerstwo Ochrony Środowiska i NFOŚiGW
Ja jakoś Panie T.B. w czasie Pańskiej wypowiedzi zaobserwowałem raczej nie przerażenie a politowanie na twarzach słuchających a to raczej dwie sprzeczne rzeczy.
A jak Pan sądzi, czy każdy niedorzeczny pomysł będzie wart zainteresowania przez Ministerstwo Ochrony Środowiska i NFOŚiGW? Nie dziwota, że nie chcą Pana słuchać i olewają. Przykład tego mamy tu.

Ekspert FIBARO
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 30 kwie 2013, 9:51
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:
Re: Oszczędzanie energii w domu

autor: Ekspert FIBARO » 30 paź 2013, 14:14

Szanowni Państwo,
sezon zimowy to dla większości z nas czas, w którym musimy sięgnąć głębiej do kieszeni przy regulowaniu rachunków za ogrzewanie. Warto więc skorzystać ze sposobów na ich obniżenie. Jednym z nich jest korzystanie z funkcji automatycznego obniżenia temperatury na przykład w nocy czy wtedy, gdy nikogo nie ma w domu. Zmniejszenie temperatury o jeden stopień jest dla nas nieodczuwalne, a pozwala zaoszczędzić nawet 5-10 proc. zużywanego ciepła. Warto także eliminować sytuacje, które narażają nas na niepotrzebne koszty jak na przykład praca ogrzewania, gdy wietrzymy pokój. Żeby do tego nie dopuścić wystarczy zamontować na oknie specjalny zbliżeniowy czujnik otwarcia, który przekazuje informacje do centralki, a ta na ich podstawie podejmuje określone działania, na przykład wyłącza grzejniki w pokoju, w którym zostało otwarte okno. Na rynku są dostępne moduły i sensory wykorzystujące technologię bezprzewodową, dzięki czemu ich montaż nie wymaga położenia jakichkolwiek kabli. Inteligencja budynkowa to rozwiązanie dające komfort, ale także dbające o to, by dom zużywał tylko tyle energii elektrycznej i cieplnej, ile rzeczywiście potrzebujemy.
Ekspert FIBARO

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Oszczędzanie energii w domu

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 30 paź 2013, 14:40

które narażają nas na niepotrzebne koszty jak na przykład praca ogrzewania, gdy wietrzymy pokój
By wietrzenie zastąpić wentylację - trzeba zimą uchylać okno na 20 sekund - powyżej tego czasu to już nie wietrzenia a wychładzanie) i tak co 20 minut.
Ale mniejsza o to - jaki jest koszt takiego systemu na np. 7 pomieszczeń?

kosmo3
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 443
Rejestracja: 10 maja 2013, 20:04
Lokalizacja: Kraków
Re: Oszczędzanie energii w domu

autor: kosmo3 » 17 lis 2013, 21:39

Wszystko trzeba zacząć od wyboru systemu ogrzewania - wbrew pozorom taka decyzja można nas odpowiednio wiele kosztować lub też możemy sporo zaoszczędzić. Tu znajduje się ciekawy artykuł dotyczący tego tematu - [MGProjekt] Warto szczególnie zwrócić uwagę na tabele, które obrazują cenę energii w zależności od używanego paliwa oraz roczne zużycie energii.

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Oszczędzanie energii w domu

autor: Enerbau » 17 lis 2013, 22:08

Cóż za infantylny blog!!! Jak można porównywać koszt nośników energii nie uwzględniając innych faktorów. Ponadto, kto dzisiaj "strzela sobie w kolano" i buduje dom o zapotrzebowaniu 80-120 kWh/m2/rok ? Dziś już można budować tanio pod względem inwestycji i eksploatacji. Np. http://cieply-dom.net.pl/









Nie po to izolujemy, by robić centralne.

romuald
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 96
Rejestracja: 14 gru 2010, 13:56

autor: romuald » 06 gru 2014, 1:24

Gaz, zwłaszcza po spadku cen kotłów kondensacyjnych, wciąz jednak pozostaje najbardziej chyba opłacalny, no i taki system jest b. wygodny w obsłudze i kontroli, nie brudzi również. A co do ogrzewania solarnego, to za parę lat, jak ceny pójdą w dół, do takiego system gazowego panele będzie można bez problemu przecież dołączyć.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Oszczędzanie energii w domu

autor: Bolas » 07 gru 2014, 2:11

Tylko po co skoro sam mówisz że "gaz pozostaje CHYBA opłacalny".


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Yandex [Bot] i 194 gości

Gotowe projekty domów