Docieplenie dachu oraz poddasza nieużytkowego

Jak dobrać właściwe izolacje do ocieplenia dachu, jaki materiał izolacyjny wybrać? Wełna mineralna a może styropian?

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

kordi82
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 30 sty 2012, 14:37
Lokalizacja: Podkarpacie
Docieplenie dachu oraz poddasza nieużytkowego

autor: kordi82 » 30 sty 2012, 16:37

Witam. To już mój kolejny dylemat z moim domkiem z lat 80tych. Mianowicie moje poddasze zamieszałe kończy sie betonowym cienkim stropem, a nad nim jest strych na rupiecie o wysokości max 150cm. Ocieplenia nie mam praktycznie wcale, gdyż kilka kawałków starej wełny rzuconych na betonowy strop nie można nazwać dociepleniem. W dachu na pełnym deskowaniu pomiedzy deskami a łatami jest ponoć 5cm wełny ale tego też nie można nazwać dociepleniem.

Niestety docieplenie jest nieuniknione i mój pomysł na to jest taki:
--Na betonowy cienki strop myślę przykleić styropian EPS 035 o grubości 10cm, zaciągnąć go klejem i siatką
--W krokwie dachowe umieścić na sznurkach wełnę mineralną o grubości 15cm

Czy taki pomysł na docieplenie strychu ma racje bytu?? :) z góry dziękuje za odpowiedź

Awatar użytkownika
BRICKI
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 99
Rejestracja: 13 sty 2011, 7:01
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Kontaktowanie:
Re: Docieplenie dachu oraz poddasza nieużytkowego

autor: BRICKI » 04 lut 2012, 10:01

mozesz to zrobic w sposob przez ciebie opisany - łatwo szybko a przedewszystkim efek odczuwalny prawie natychmiast - w lecie izolacja od nadmiernego nagrzewania przez słonce a zima idealna termoizolacja
Adaptacje -Remonty-Wykonczenia
Bricki

Tomek W.
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 417
Rejestracja: 22 cze 2011, 10:47
Lokalizacja: Cigacice
Kontaktowanie:
Re: Docieplenie dachu oraz poddasza nieużytkowego

autor: Tomek W. » 06 lut 2012, 12:59

Twój pomysł jak najbardziej jest poprawny. Jako izolację na strop należy zastosować produkt o odpowiednich właściwościach mechanicznych aby warstwy położone nad izolacją nie zniszczyły, nie zgniotły izolacji w jej strukturze. Dlatego należy wybierać produkty przede wszystkim kierując się ich parametrami mechanicznymi a w drugiej kolejności współczynnikiem przewodzenia ciepła. Powinny być to produkty, które mają deklarowany współczynnik Naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu względnym oraz CP4 czyli obciążenia użytkowe na warstwie wyrównawczej [kPa].

Jeżeli nie chcemy obniżać znacznie pomieszczenia to oczywiście dobrym pomysłem jest zastosowanie styropianu na strop lub wełny skalnej np. STROPROCK pod wylewkę betonową. Wymogi odnośnie izolacji termicznej stropodachów, dachów należą do najbardziej rygorystycznych oznacza to, że powinny być docieplone nawet lepiej niż ściany zewnętrzne. Dlatego sugerowaną grubością docieplenia stropu w standardzie energooszczędnym jest około 25 cm grubości izolacji. Rozpatrując Twoją sugestię, sugerowałbym docieplić jeszcze krokwie od spodu, gdyż da to bardzo wymierne efekty. Izolacja tylko między krokwiami nie minimalizuje wpływu efektu mostków termicznych, jakim są krokwie drewniane przewodzące od 4-5 razy więcej ciepła niż izolacja.
PozdrawiamTomek W.e-konsultant Rockwool

kordi82
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 30 sty 2012, 14:37
Lokalizacja: Podkarpacie
Re: Docieplenie dachu oraz poddasza nieużytkowego

autor: kordi82 » 07 lut 2012, 14:18

Ok dziękuje wszystkim za poradę. Przyklejenie styropianu o grubości 25 cm odpada ze względu na wysokość pomieszczeń nieużytkowych. Poza tym 10cm EPS 35 to jest tak jak 12,5 EPS 40. Niech mnie ktoś poprawi jeżeli sie mylę. Dach był 10 lat temu remontowany i na starą w pełni zadeskowaną więźbę dano łaty, a w nie 5cm wełny, a dodanie do tego 15 cm wełny bedzie wystarczające. Bo trzeba to ssumoć, 10cm styropian na podłodze, i w sumie 20cm wełny nad głową wydaje mi się ok na nieużytkowy strych.

Mam również pytanie czy taki twardy styropian jak EPS 035 zaciągnięty klej, siatka plus dalej klej, nie bedzie sie załamywał pod ciężarem dorosłego człowieka. Drugą opcją jest położenie jakiś płyt paździerzowych, wiurowych na ten styropian. Ale czy takie coś zda egzamin.

Proszę o jakieś sensowe rady :) Pozdrawiam.


Wróć do „Dachy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

Gotowe projekty domów