Zmiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną według prawa?

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Nefryt
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 20 sty 2012, 8:54
Lokalizacja: WuM
Zmiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną według prawa?

autor: Nefryt » 20 sty 2012, 10:38

Witam Wszystkich!

Może ktoś z Was już przerabiał ten temat bo nie mogę otrzymać jednoznacznej odpowiedzi ?

Mój mail wysłany do Archonu:

"Witam!

Wybraliśmy w Państwa firmie projekt domu w rododendronach 6n do którego chcielibyśmy zainstalować wentylację mechaniczną zamiast grawitacyjnej.
Wiem że taka zmiana niesie za sobą wprowadzenie zmian do gotowego projektu który będziemy u Państwa kupować i mam pytanie czy ten "Projekt Wentylacji Mechanicznej z rekuperatorem i GWC" który Państwo oferujecie w cenie 250 zł jest wystarczający (kompletny czyli posiada dołączone wszelkie pozwolenia, certyfikaty, odpowiednie uprawnienia projektanta który go zaprojektował itp) aby wydział architektury wydał pozwolenie na budowę a następnie postępując zgodnie z w/w projektem wentylacji odebrał bezproblemowo budynek, czy jednak mimo wszystko będę musiał się udać do odpowiedniego projektanta (posiadającego stosowne uprawnienia) z projektem i zakupionym w Archeonie projektem wentylacji mechanicznej aby wprowadził jakieś dodatkowe zmiany do projektu budynku ?
Nie wiem czy wystarczającą się jasno wyraziłem ale po prostu chcę uniknąć dodatkowych kosztów a co gorsza przesunięć w czasie z wydaniem decyzji.
Bo ja rozumiem że dokupując dodatkowo do projektu "Projekt Wentylacji Mechanicznej z rekuperatorem i GWC" będzie to tak samo w projektowane w instalacje budynku jak np. projekt elektryki, kanalizacji, wody i wydział architektury nie będzie miał zastrzeżeń.
Proszę o odpowiedź i ewentualnie poradę jak najlepiej byłoby postąpić w przypadku takiej sytuacji jak nasza, aby potem nie spotkać się z komplikacjami które będą nam stawiane ze strony urzędów, no bo po co mam dopłacać w Państwa firmie do czegoś co i tak będzie musiał mi zrobić mój miejscowy projektant ?"

Koniec listu i otrzymałem odpowiedź:

"Witam.
Dziękujemy za zainteresowanie się naszym projektem "Dom w rododendronach 6(N)".

Projekt wentylacji mechanicznej, który można dokupić do wspomnianego projektu, wykonany jest oczywiście przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Projekt ten nie wymaga adaptacji, jeśli w projekcie głównym nie będzie wprowadzanych żadnych zmian.

Ponadto, w różnych rejonach Polski, starostwa mają różne wymagania i może się zdarzyć, że będą wymagane dodatkowe podpisy lub pieczątki.

Proponuję jednak zastanowić się nad dołączaniem tego projektu do pozwolenia na budowę. Nie ma takiego obowiązku, a zwiększy to ilość formalności i może dodatkowo skomplikować procedurę uzyskania pozwolenia na budowę.

Zmiany związane z kominami, nie wprowadzają zmiany parametrów budynku, czyli są mało istotne wedle przepisów. Wystarczy zatem wpis kierownika budowy w dzienniku budowy.

Z poważaniem,
mgr inż. Edmund ............."

Co znaczy stwierdzenie "jeśli w projekcie głównym nie będzie wprowadzanych żadnych zmian" przecież likwidacja kominów według mnie jest zmianą projektu ?

Pomóżcie bo nie wiem czy mam dokupować ten projekt czy nie i jak zrobić żeby było wszystko ok bo nawet w urzędach sami nie wiedzą dobrze ale po fakcie to już każdy będzie wiedział gdzie trzeba się udać do kogo i ile dopłacić za ewentualne pieczątki i kreski ?

Z góry dziękuję za wszelkie rady !

SGL
Re: Zmiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną według pr

autor: SGL » 20 sty 2012, 11:22

Usunięcie kominów to zmiana wyglądu elewacji - konieczny projekt zamienny.

samouk
Re: Zmiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną według pr

autor: samouk » 22 sty 2012, 19:19

SGL pisze:Usunięcie kominów to zmiana wyglądu elewacji - konieczny projekt zamienny.

a dodatkowo każdy projekt typowy i tak wymaga ADAPTACJI do zapisów miejsc. planu zagospodarowania przestrzennego (o ile taki w danej miejscowości obowiązuje).

Pozdrawiam


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości

Gotowe projekty domów