nowe C.O

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
rebel82
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2006, 21:55
nowe C.O

autor: rebel82 » 16 paź 2006, 10:52

Witam.


Moze to smieszne co napiszę ale muszę.

Zakładam nową instalacje C.O.Zakupiłem wczesniej grzejniki i
piec.Jaieś dwa lata temu.Przeleżały u mnie ze względu na brak
funduszy na dalsza rozbudowe C.O.
W te zime postanowiłem ze nie chce marznac w domu i wziałem się
skrzetnie do pracy.Obliczyłem zapotrzebowanie na moc grzejna jak i
starty ciepła.Dobrałem grzejniki jak i piec.wszystko zgodnie z norma
i przeliczeniami.
okazało sie ze przy moim ociepleniu domu ( żadne ) grzejniki jakie
wtedy kupiłem okazały sie strzałem w dziesiatke.Tylko jeden jest
nieco za duży mocowo.A reszta jak w py..sk strzelił dobrane.
teraz pojawia sie moje pytanie.Otóż zakupiłem po bardzo okazyjnej
cenie piec C.O uzywany dwa sezony i dwa sezony który stał odłoćzony
od instalacji a woda z niego spuszczona.Na zewnatrz dośc zadbany w
srodku niestety nie wiem .włozylem paluch do korka spustowego i
poczulem niewielka rdze na nim.Moc jaka mi wyszła na zapotrzebowanie
to ok 9.5 kW.Piec jaki mi wyszedl z obliczen to ok.12.74 kW .A piec
jaki fizycznie bede miał ma ok 15 kW.
Teraz rodzi sie pytanie.czy to nie za duza moc??Czy woda pomimo
zabezpieczen nie bedzie sie gotować?? i uszkadzac instalacji.??
Jakie ebdzie zuzycie paliwa w stosunku do mocy.Czy jesli ma wieksza moc
( sprawnosc ok 82 %) to czy tylko wiecej grzejnikow moge podlaczyc ??Co
jesli podlacze tylko grzejnikow wlasnie na ok 10 kW lub nieco mniej ??
co wtedy ??
Skoro pisze o tym C.O to prosze doradzcie mi jakie mam wybrac naczynie
wzbiorcze.Ile litrów?? Doradzcie tez jaka dobrac pompe .Nie hcodzimi
tutaj o wzory czy wyliczenia pomimo ze wyliczylem grzejniki i
zapotrzebowanie i sie pochwalilem tym.Chodzi mi tylko i wylacznie i
wypowiedz z PRAKTYCZNEGO punktu widzenia.
Doradzcie tez jaka instalacje wybrac.Miedz CPVC czy moze al/pex/al.duzo
czytalem na tem,at wlasnie alupexu i wydaje mi sie byc rozwiazaniem
korzystnym inawet w stosynku do miedzi.Ale to nie ja jestem fachowcem
tylko WY i dlatego prosze WAS o obiektywna ocene mojej sytuacji.
Nie chce brac za bardzo fachowca do calej instalacji bo mnie poprostu
na niego niestac a firmy biora coraz wicej niejednokrotnie wiecej niz
sama instalacja jest warta.Nitki i polaczenia do punktów jestem w
stanie samemu wykonac ale podlaczenie pieca mysle zlecic hydraulikowi
lub komus z uprawnieniami.
czy myslicie czy samemu takie podlaczenie jestem w stanie
zrealizować?? czy czegos nie spartole??
Podpowiedzcie cos....
dzieki z góry ...Mariusz

P.S prosze o wyrozumiałość jestem laikiem wiec jesli zadałem smieszne pytanie to przepraszam choc mysle ze na forum od kilku mądrych moge sie czegos nowego dowiedziec prawda??

Awatar użytkownika
rebel82
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2006, 21:55
podziekowanie

autor: rebel82 » 17 lis 2006, 17:50

Podziekowanie dla jednego z forumowiczów ( dane osobowe pozostawiam sobie ) który pomógł mi przy realizacji "nowego CO".Instalacje wykonałem sam.kazde podłaczenie punktu jak i samego pieca .Zastosowane materiały okazaly sie skutecze a wykonanie banalnie proste.dzieki samodzielnemu wykonaniu instalacji fundusze mogłem przeznaczyc na zakup nowego bojlera jak i zaatomatyzowaniu pieca CO ( sterego uzywanego )
pierwotna wersja pieca LUMO posiadala jedynie mozliwosc podlaczenia miarkownika ciagu.
.Ręczna przeróbka drzwiczek popielnikowych na dostosowanie ich do przyjecia dmuchawy zajeła 1.5 godzinki a podłączenie samego sterownika ok 15 minut włączajac w to zabawe w elektryka.Potem juz tylko pozostalo wyczuć układ i ustawic sterownik co zajeło kilka dni.wiadomo zalezy od pory dnia i materiału palnego ( drewno węgiel ).
Układ smiga jak nalezy.Woda nie gotuje sie nie mam takze problemów z utrzymaniem stalej temperatury.
Jeszcze raz DZIEKUJE

z pozdrowieniami

marek1970
1 - ostrzeżenie!
Posty: 24
Rejestracja: 24 wrz 2006, 10:57
Lokalizacja: gdynia

autor: marek1970 » 30 lis 2006, 22:24

Kolego ... myślę żę wykonanie instalacji c.o. najlepiej zlecić instalatorowi o odpowiednich kwalifikacjach.Nie polecam eksperymentów na własnym budynku , ponieważ jest to zbyt kosztowne.Wiele informacji technicznych i schematów technologicznych kotłowni możesz znaleść na wielu stronach internetowych np. www.ecocomplex.com.pl

Awatar użytkownika
rebel82
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2006, 21:55
C.O

autor: rebel82 » 01 gru 2006, 0:20

Staram sie wszystko robić sam. Ze względów ekonomicznych postanowiłem zasięgnąć porady właśnie fachowca który mi w tym idealnie pomógł.
Instalacja spełnia swoja funkcje jak najbardziej.Mam ciepło w domu a wkieszeni pare złotych.instalacje robiłem 1 raz ale reszte domu postawiłem od fundamentu wraz z dachem i jego konstrukcją.Proszę wierzyc ze po wykonaniu instalacji samemu trudniejsza okazuje sie byc wykonanie dachu 4 połaciowego z niesymetrią w osi.Oraz wykonanie obliczen statyczno - wytrzymałosciowych.Jestem studentem 4 roku Politechniki Ślaskiej na wydziale ogrzewnictwa wentylacji i klimatyzacji w Gliwicach.Projekt był banalny tego wszystkiego.teoria teorią a praktyka co innego.dlatego tez miałem kilka uwag i pragnałem je wyjasnic na forum i podyskutowac i dowiedziec sie czegos od kogos kto ma toi w praktyce.Trafiłem na solidnego człowieka z doswiadczeniem .W koncu trzeba sie od kogos uczyc.
Co najlepsze mam gwarancje dożywotnio bo instalacje zrobiłem ja.Wiec sam ja naprawie.
brakowało mi jedynie kilku wskazówek bo sam instalator był wielce zdziwiony ze jak zacząłem mówić to sie zapytał mnie " Dość sporo Pan wie jak na kogos bez praktyki w instalacjach C.O " ....dodało mi to tylko wiekśzej pewności siebie w zakonczeniu montazu instalacji.te dodatkowe wskazówki byly jak sie okazało banalne ale czasem jak człowiek nie ejst pewien musi sie kogos poradzic .czasem wykłądowca na uczelni podchodzi do sprawy zbyt "teoretycznie ".A ja tego nie lubie.
Z natury jestem osobą dla której sztuka nie jest kupic gotowej rzeczy.dąże do celu samodzielnie i brne. Jesli czegos nie wiem zgłębie temat tak głęboko jak tylko sie da.Moze dlatego zgłębiłem to wszystko za mocno i mialem pewne obawy dlatego tez instalator mi je rozwiał.

Jesli chodzi o projekty technologiczne to kazda kotłownia charakteryzuje sie nieco innym projektem i nieco innymi rozwiązaniami.Choc idea jest ta sama.Informacje techniczne ?? mam ich az czasem wydaje mi sie za duzo.Raczej chodziło mi o praktyczne.
Prosze o wskazanie linku na stronie wyzej podanej w ktorym bylyby odpowiedzi na moje pytania. Nie znalazalem nawet pytan !!!
Nie znalazlem tam nic procz kilku linków dotyczacych reklamy firmy " jej doswiadczenia" w postaci zrealizowanych inwestycji kontaktu i nie zaduzego FAQ.Reklamy na temat grzejników i to wszystko.Nigdzie nie ma info zeby mi w czyms maialo to pomóc.
Spotkałem sie przeszukujac forum z kilkoma tymi juz linkami i mysle ze to tylko pusta reklama aby zwiększych Klikalność na stronie.Lub przyciagnąć potencjalnego klienta.Zwłaszcza ze jest pan z Gdyni a firma znajduje sie "obok" Pana bo w Redzie w woj.pomorskim.


jesli urazilem sorki ale takie mam odczucie.

Dziękuje jednakże za porady i uczestniczenie w temacie.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 01 gru 2006, 9:52 przez rebel82, łącznie zmieniany 1 raz.

Janusz_21
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 17 gru 2006, 4:08
Lokalizacja: południe

autor: Janusz_21 » 23 gru 2006, 8:26

Jak miło czytać,że są równie uparci jak ja, którzy chcą sami zrobić rzeczy, które są z reguły zlecane tzw. fachowcom. W moim przypadku wynika to przede wszystkim z braku zaufania jak też wątpliwości, co do ich wiedzy. Dowodów na dyletanctwo „fachowców” różnej maści sporo można znaleźć na różnych forach w necie, a wcale nie mniej znam z autopsji, niestety. Nie mniejsze znaczenie ma też tzw. aspekt ekonomiczny. Stąd drążenie pewnych problemów samemu. Wiosną zaczynam prace związane z instalacją co .Kocioł na paliwo stałe, układ otwarty, co +cwu, z pompą obiegową co.Wykonana przeze mnie instalacja 5 lat temu działa do dzisiaj, jednakże było to w mieszkaniu. Teraz mam to samo zrobić w swoim domu i w związku z tym chciałbym skonsultować moje przemyślenia nie chcąc popełnić kardynalnych błędów. Przeszukałem net, ale nie natknąłem się na konkretne informacje. Sam wyliczyłem ilość i wielkość grzejników, średnice odczepów, pionów i gałązek grzejnikowych, rozplanowałem przebieg instalacji wzorując się też na instalacjach u znajomych. Moje wątpliwości dotyczą następujących kwestii: 1- Sprawa średnic rur, którymi będę łączył instalację z kotłem, wlot i wylot ma fi 40mm (20kW). Czy bawić się w kolektory, z których rozprowadzę trzy zasadnicze piony instancyjne, czy też zredukować bezpośrednio za kotłem( będzie pompa z zaworami kulowymi 1” + filtr na obejściu oraz zawór tzw. grawitacyjny z „piłką” fi ?)z fi 40 na fi 28mm? lub fi 22mm? Rozprowadzając kolejne piony średnicą fi 22mm? Czy 28mm?. Nie zapomnę o prawidłowym wyprowadzeniu rury bezpieczeństwa fi 22mm czy 28mm? przed zaworem na kotle. Literatura mówi o fi rury bezpieczeństwa min 25mm?
2- Czy zastosować bezpośrednio za kotłem na spince, pomiędzy zasilaniem a powrotem zawór termostatyczny (jaki?, jakiej średnicy? i producenta?), dzięki, któremu zabezpieczę kocioł przed tzw. korozją niskotemperaturową. Czy zwykły, czy ze sterowaniem? Co do tego problemu nie mam w zasadzie wątpliwości ale biorąc pod uwagę, że znajomi eksploatują bezawaryjnie kocioł węglowy od 12 lat bez tego typu ekstrawagancji!
3- Sprawa cwu. Jak praktycznie rozwiązać to zagadnienie (kocioł – wymiennik cwu). Nie chodzi o to czy z pompą cyrkulacyjną, ponieważ w moim domu jest tylko jeden pion cwu, a odległość od wymiennika (bojlera) cwu do najdalszej baterii to góra 3,5m. Po za tym instal. zimnej i ciepłej wody już zrobiłem i wydaje się, że nie ma takiej potrzeby, tym bardziej, że mam wodę z własnej studni stąd koszt żaden.
4 - Rozważam rozdzielenie układu kocioł, pompa, wymiennik co w układzie otwartym, instalacja co z pompą w domu w układzie zamkniętym. Nie szacowałem jeszcze kosztów z tym związanych a myślę, że to będzie punkt wyjścia do decyzji o rodzaju instalacji. 5 – Jest taki plan by schować instalację tam gdzie będzie widoczne w ścianie? Z praktycznego punktu widzenia, lepiej mieć ją na wierzchu i dlatego waham się z podjęciem decyzji.
6 - Co sądzicie o kotłach „Ogniwo” z Biecza, ja słyszałem od użytkownika, który eksploatuje taki kociołek 15 lat i jest b. zadowolony?

Nie ukrywam, że trochę znam problemy ciepłownicze jednak nie z punktu widzenia projektowego i praktycznie nie w takim małym wymiarze. Mógłbym idąc po najmniejszej linii oporu powielić instalacje, które mają znajomi w swoich domach, jednak wolę się upewnić konsultując te sprawy z praktykami, a nie mam takiej możliwości wokół siebie. Wiem, że można dowolną ilość kasy wydać na tego typu przedsięwzięcie, jednak nie o to chodzi, ponieważ gdybym ją miał nie zadawałbym tylu pytań tylko wynająłbym konkretną ekipę i inspektora nadzoru. Dlatego zwracam się o pomoc w rozwianiu moich wątpliwości, chętnie zapoznam się ze stronami WWW, których nie znam. Janusz

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 23 gru 2006, 23:42

Janusz,dzwoń do mnie pod 504 844 069.Jestem z Katowic i chętnie doradzę.
Adam.
adam

Janusz_21
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 17 gru 2006, 4:08
Lokalizacja: południe

autor: Janusz_21 » 24 gru 2006, 9:11

Witam, dzięki odezwę się po świętach. Życzę wszystkiego co dobre dla Szanownych forumowiczów.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 157 gości

Gotowe projekty domów