pleśń pytanie

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

nadija
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 25 wrz 2006, 22:20
pleśń pytanie

autor: nadija » 25 wrz 2006, 22:26

Witam. mam pytanie dotyczące pleśni i bardzo proszę o odpowiedż. mieszkam w akademiku, w pokojach mamy łązienki a w nich jakieś przedpotopowe otwory wentylacyjne które chyba nie bardzo spełniają swoją funkcję. w zimie w sezonie grzewczym po wzięciu prysznica na oknach zbiera sie woda (nawet jeśli wietrzymy pokój). od tej wody pojawiła sie pleśń koloru czarnego, ale nie na ścianie wokół okna, tylko we framudze okna ( w tym materiale izolacyjnym, który kiedyś był biały, nie wiem co to za materiał, w każdym razie zrobił sie czarny).
kierownictwo akademika uważa, że z tym nic nie da zrobić i że należałoby wymienić całe okno, i nie zamierzają tego zrobić. czy ktoś zna sposób jak możno to zwalczyć lub przynajmniej poprawić sytuację, unieszkodliwić tą pleśń? czy to jest bardzo niezdrowe? aż boję sie tam mieszkać. proszę o radę.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 26 wrz 2006, 9:40

Zarodniki grzybów strępkowych są niebezpieczne, rozwijają się one (grzyby) od strony zewnętrznej ściany, więc ściana moze być zagrzybiona i niebezpieczna nawet śniezno biała. Gram w siatkówkę na Wydziale Psychologii UW i tam po wymianie okien 5 lat temu zrobiło się to samo. Czarne na tynkach i w fugach.
Wietrzenie nic nie pomoże! To nie wentylacja , wentylacja musi pracować ciągle. Zrobienie wentylacji to są pewne koszty. Może tel. ze detalami to powiem jakie.

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 26 wrz 2006, 20:40

A czy nie wystarczyło by miejsca zaatakowane pleśnią pociągnąć jakimś preparatem pleśniobójczym?
Zrobiłem tak z 15 lat temu na ścianie w piwnicy i do tej pory spokój.
adam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 wrz 2006, 9:06

Nie jest dla zdowia groźne to co "widać" . Groźne są zarodniki grzybów strzępkowych. Są one wielkosci bakterii, więc wszelkie farby nie stanowią dla nich żadnej beriery. Same grzyby rozwijają się wewnątrz ściany, więc "to co widać" nie ma większego znaczenia. Poza tym malowanie to nie pozbycie się problemu czyli przyczyny powstania zagrzybienia.

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 27 wrz 2006, 17:41

Ale jeśli od kilkunastu lat ściana jest sucha w tym miejscu,to czy nie świadczy to o tym,że grzyba tam nie ma?Przecież grzyb ściąga wilgoć.
adam

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 28 wrz 2006, 6:29

grzyb żadnej wilgoci nie ściąga najlepiej jakby T.B. wyjaśnił dokładnie jak te ciemne plamki na framudze okna powstały
aga

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 28 wrz 2006, 18:16

Panie Tomku farby o silnym odcznie alkalicznym - silikatowe i silikonowe - są skuteczną barierą dla grzybków. Oczywiście nie na długo ale jednak.
pozdrawiam
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 28 wrz 2006, 22:04

Miejsca zagrzybione zawsze są bardziej wilgotne od sąsiednich obszarów niezagrzybionych.Jednak upierał bym się przy tym,że grzyb,tak jak np. sól zbiera wilgoć z powietrza.
Co z tego,że farby silikonowe są barierą dla grzybów,skoro nie są barierą dla brudu,który na nich się osadza,i na którym to brudzie spokojnie już rozwija się grzyb.Klasycznym tego przykładem są silikony ''pleśniobójcze'',które,kiedy po jakimś czasie pokryją się brudem przestają być barierą dla pleśni.
owszem,pleśń na silikonie się nie rozwinie,ale na brudzie go pokrywającym bez problemów.
A o taki brud w miejscach wilgotnych nie trudno.Spływa on z wodą po ściankach i kiedy woda odparowuje pozostaje na silikonie.Brud do silikonów przywiera bardzo latwo.Dlatego wszelkie miejsca ,np. w łazienkach ,zabezpieczone silikonem po jakimś czasie pokrywają się pleśnią.
adam

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 30 wrz 2006, 19:54

Kolego Adamis. O ile mnie wiedza nie myli, to jest zasadnicza różnica między silikonami sanitarnymi a fabami silikonowymi.
Farba silikonowe mają strukturę w dużym uproszczeniu taką:

Kod: Zaznacz cały

  |  |  |
  O  O  O
  |  |  |
 -Si-Si-Si-
  |  |  |
  R  R  R

Polimer silnie wiąże stroną tlenową z podłożem jednocześnie odwraca się do otoczenia reszczą CnHx(węglowodorową) o dużej liczbie atomów węgla a więc trorzy się coś przypominającego "powłokę oleju". Ja cecha powoduje niesamowite właściwości użytkowe zwłaszcza w zastosowaniach elewacyjnych. Jakikolwiek brud jest spłukiwany razem z wodą. Powłoka farby ma stale odczyn alkaliczny i uniemozliwia rozwój grzybów czy to wewnątrz czy na zewnątrz.
Podobnie jest z farbą krzemianową (silikatową) gdzie jest znaczny udział szkła wodnego potasowego.
Natomiast silikony aby mogły być wygodnie aplikowane muszą być rozpuszczone w pochodnych kwasu octowego - stąd ich zapach - a więc w czymś co generalnie sprzyja rozwojowi pleśni. Aby powstrzymać rozwój pleśni dodaje się do silikonów sanitarnych różnego rodzaju powiedzmy fungicydów dość słabych ze względu na szkodliwość działania dla człowieka. Z czasem te środki wypłukują się, ulatniają i zaczyna się rozwój pleśni a poprawniej mówiąc grzybów pleśniowych.

Dalej. Owszem grzyby mają tendencje do magazynowania wody z powietrza. Wkońcu to pewien organizm żyjący a jak wiemy bez wody życia na Ziemi nie ma.

Dla bardziej dociekliwych polecam dwie książki:
"Ochrona budynków przed korozją biologiczną" wyd. ARKADY oraz
"Zagrożenia biologiczne w budynku" wyd. jw.
Pozdrawiam
folia kubełkowa... czemu nie

robota będzie za parę lat...

i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości

Gotowe projekty domów