Cement popiołowy

Planujesz budowę lub remont? Zastanawiasz się jakie materiały wykorzystać? W tym dziale znajdziesz opinie na temat różnego rodzaju materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych. Możesz też podzielić się swoimi doświadczeniami.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

mala_kasia
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 29 sie 2010, 13:06
Cement popiołowy

autor: mala_kasia » 29 sie 2010, 13:21

Witam,

Wybudowałam dom z ceramiki (pustaki porotherm), do murowania ścian oraz fundamentów używany był cement popiołowy z cementowani nowa huta a także wapno. Jeden znajomy mnie ostatnio odwiedził i napędził mi stracha że wtopiłam z tym cementem na całego.

Chodzi o to że to podobno cement radioaktywny jest z racji posiadania popiołów i z każdym dniem mieszkania w tym domu będę się powoli zatruwać. Jakiś radan będzie się ze spoin wydzielał i podtruwał mnie i moją rodzinę.

Przyznam że brałam co było i nie zastanawiałam się na tym, ale napędził mi stracha. Pomyślałam że może tutaj zapytam jak to jest z tym cementem.

Oglądałam oferty konkurencji i większość cementów jest z popiołami. Oczywiście mogą być A (gdzie ilość jest poniżej 20%) oraz B gdzie jest do 30% i taki właśnie miałam (przynajmniej tak piszą w Wikipedii).

Tak się zmartwiłam że teraz siedzę i analizuję wszystkie materiały użyte do budowy. Co więcej znalazłam jeszcze takie opracowanie:
-http://izba.budowlany.pl/files/seminaria/LER.pdf
Dodatkowo mnie to zmartwiło odnośnie promieniowania bo tam popioły lotne są dość wysoko, że o samym promieniowaniu z ziemi nie wspomnę. Mieszkam na śląsku.

Jak by było tego jeszcze mało to z boku mojej działki są linie SN z dwóch stron, kiedy budowałam dom cieszyłam się bo działają jak naturalna ochrona domu przed piorunami, wiadomo że pioruny będą ściągać do kabli, ale ten sam koleś nagadał mi o promieniowaniu, jakiś polach i tym że moje dzieci będą mieć białaczkę od tego.

Po prostu masakra. Do znajomego się nie odzywam, ale jest w kropce. Poważnie zastanawiam się czy nie sprzedać tego domu. A tak cieszyłam się kiedy go budowaliśmy.

Nie rozumiem jak z cementu, który jest materiałem stałym (jako zaprawa po związaniu) może się coś ulatniać, jakieś gazy czy promieniowanie. O co chodzi z tym promieniowaniem?

Może ktoś budował z takiego samego cementu jak ja?

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin
Re: Cement popiołowy

autor: fruzin » 25 lip 2011, 14:53

Spokojnie.
Cement popiołowy jest szeroko stosowany w budownictwie.
Popiół o którym mowa jest dodatkiem, który polepsza pewne parametry cementu. Dlatego jest stosowany jako dodatek do cementu. W polskich warunkach można kupić najczęściej cement popiołowy (B-V) oraz mieszany B-M (V-LL) czyli popiół i mielony kamień wapienny. Są jeszcze stosowane cementy z dodatkiem żużla wielkopiecowego, ale jego cena nie zachęca do stosowania w budownictwie gospodarczym
Rosnące ceny produkcji klinkieru -głównego składnika cementu (emisje CO2) zmuszają cementownie do stosowania dodatków, które utrzymają ceny cementów na w miarę stabilnym poziomie. Nie ma co się temu dziwić. Europa już dawno poszła w tym kierunku.
Uważam, że nie ma co się martwić promieniowaniem itp.
Prędzej niezdrowy tryb życia nas wpędzi do grobu niż cement popiołowy w spoinie między pustakami.
A jak ktoś zamawia beton z gruchy to wie z jakiego jest cementu? W 99% przypadków na pewno nie z czystego CEM I.
Teraz dalej.
Z zaprawy nic się nie ulatnia. A promieniowanie jest zjawiskiem naturalnym dla każdego materiału.
Nie ulegajmy paranoi. Obecnie wszystko co nas otacza jest szkodliwe. Śmiem twierdzić, że telefony komórkowe i chemia w żywności mają bardzie zgubny wpływ na nasze zdrowie niż ... np. twój dom.
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji


Wróć do „Materiały budowlane - opinie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości

Gotowe projekty domów