« Zobacz poprzedni temat
Pasy na suficie
Zobacz następny temat »
czy fundament bedzie dobry?!!

Naruszone nadproze

Witam

Mam nastepujacy problem -w domku jednorodzinnym, wykonawca za nisko usadowil okno kuchenne - zamiast wstawic mniejsze (nizsze) okno, zaczal podkuwac L-ki z nadproza...
Sciana zewnetrzna wykonana z porothermu, 29cm; nadproze sklada sie z 2 szt L19, miedzy nimi wylewka betonowa. Nad nadprozem 1 warstwa porothermu a nad nim juz wieniec i strop monolityczny (teriva).

Wykonawca podcial stopke z jednej z eLek (słupek L-ki pozostał na miejscu, druga nietknięta, beton między L-kami cały)

Pytanie czy moze to tak pozostac, czy moze powinienem jakims katownikiem zastapic brak L-ki? Czy (jako ostateczność) wykuwać i wkładać nowe nadproże??

pozdrawiam
manio


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Bez stresu... Nic nie trzeba wzmacniac...

Tam siegaj gdzie wzrok nie siega...


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
To zależy od tego ile tej eLki podciął, no i czy na tym nadprożu opierają się belki stropowe. Bo jak nadproża wycięte dużo i wykonawca ciął tak że wywalił też zbrojenie dolne belki, a dodatkowo belki stropowe są oparte na nadprożu (nawet przez ta jedną warstwę pustaka), to może być problem i należało by zawołać konstruktora, co by doradził czy coś rozbić, a jak już robić to co konkretnie.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Witam

Z zasady nie powinien tego kuć. Jeżeli podkuł jedną Lkę do warstwy zbrojenia dolnego i go nie naruszył to nic się nie stanie. Należy zabezpieczyć zaprawą np. klejową aby zbrojenie nie wystawało na zewnątrz (korozja). W Lce to zbrojenie pracuje na rozciąganie. Poza tym druga Lka jest nietknięta.

Pozdrawiam

Krzysiek
[url]http://www.mobilarch.pl


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
o masz, pisałem post o belkach i zniknął... ciekawe...


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz

E-izolacje

E-dach

  • SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj...

    SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj najlepszych dekarzy w Polsce

    Jak wybrać dobrego dekarza? Nad tym zastanawia się wielu inwestorów. Od siedmiu lat trwa również cykliczny konkurs na SUPERDEKARZA ROKU.

E-ogródek

E-mieszkanie

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter